آجاک - acak آینده پژوهی

آئین نامه پژوهشگران پسادکتری ابلاغ گردید

آئین نامه پژوهشگران پسادکتری ابلاغ گردید

به گزارش آجاک، دبیر شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ شدن آئین نامه پژوهشگران پسادکتری اطلاع داد.دکتر پیمان صالحی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با وضعیت مصوبه پژوهشگران پسادکتری، اظهار داشت: این مصوبه ابلاغ گردیده است و به زودی در مورد جزئیات آن نشست خبری برگزار می شود.

به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دوره تحقیقاتی پسادکترا؛ یکی از مهم ترین دوره های پژوهشی در مراکز علمی است که در تمام دنیا شناخته شده است. افرادی که این دوره را می گذرانند، مدرک تحصیلی دریافت نمی کنند و تنها برای مدت زمان مشخص حدوداً دو تا پنج ساله، در یک مرکز پژوهشی فعالیت می نمایند. هدف از این دوره تحقیقاتی ارتقای مهارت های پژوهشی و فناوری دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری، شرکت های دانش بنیان، مراکز صنعتی و...، اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی مقطع دکتری، افزایش میزان پاسخگویی به نیازهای کشور و... است.

در ایران تابحال بخشنامه های پسادکترای مختلفی تدوین شده است و آخرین بخشنامه ابلاغی پسادکترا هم در دیماه ۱۳۹۹ از جانب وزارت علوم ابلاغ شد؛ ولی این طرح ها آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفتند و هنوز در ایران مانند دیگر کشورها از ظرفیت دانش آموختگان دکتری استفاده نمی شود.

امسال تدوین بخشنامه جدیدی برای به کارگیری پژوهشگران پسادکترا در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مورد پیگیری قرار|گرفت و بصورت مقدماتی در این شورا، به تصویب رسید. در این طرح جدید، سه نوع دوره پسادکترای «پژوهشی»، «فناوری» و «صنعتی» در نظرگرفته شده است.

به گفته دبیر شورای عالی عتف حقوق یک پژوهشگر پسادکترا معادل ۷۰ تا ۸۰ درصد حقوق یک استادیار پایه یک در نظر گرفته شده و نیازهای مالی این طرح از محل صندوق علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت خواهد شد. حل مشکل سربازی و استفاده از پژوهشگران پسادکترا به عنوان امریه، احتساب دوره پسادکترا در سوابق شغلی افراد؛ مواردی هستند که در بخشنامه جدید پژوهشگران پسادکتری در نظر گرفته شده است.

منبع:

1401/12/11
14:50:53
0.0 /5
275
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی