آجاک - acak آینده پژوهی

برنامه کوهورت بستری مناسب برای مطالعات پیشگیرانه مصرف دخانیات

برنامه کوهورت بستری مناسب برای مطالعات پیشگیرانه مصرف دخانیات

به گزارش آجاک، معاونت تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: مطالعات علمی برای مقابله با تهدیدات ناشی از مصرف دخانیات نیازمند برنامه های پیشگیرانه، پایش های بلندمدت و مستمر در بستر یک برنامه کوهورت است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب اشاره کرد: دخانیات یک تهدید جدی سلامت است که اگر در پیشگیری و کنترل آن برنامه های علمی قوی نداشته باشیم، عوارض آن در سطوح مختلف از فرد گرفته تا اجتماع و حتی اقتصاد ملی را گرفتار بحران می کند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، بیان کرد: در حیطه تحقیقات زیر ساخت های کافی وجود دارد، ولی دغدغه ارائه طرح های کلان جهت کاهش مصرف دخانیات بطور جدی وجود ندارد. مراکز تحقیقاتی موجود بیشتر بدنبال یافتن راهی برای درمان هستند تا این که طرحی چند مرکزی برای کاهش یا پیش گیری از دخانیات داشته باشند.
پناهی با اعلان اینکه ما در دنیای امروز برای تصمیم گیری نیاز به پایش های بلندمدت و مستمر داریم، اشاره کرد: این امر میسر نمی گردد، مگر این که یک برنامه کوهورت دراین زمینه فعال باشد. برنامه های کاهش دخانیات را می توان به دو صورت برنامه های کلان اجرائی و علمی تقسیم کرد.
وی افزود: در برنامه های کلان اجرائی می توان به افزایش قیمت دخانیات، محدودیت فروش برای سنین خاص، ایجاد نواحی از شهر که ممنوعیت مصرف داشته باشد، آموزش برنامه های عمومی در مدارس، سرای محلات و همین طور تشکیل کمپین هایی در نقاط مختلف شهر جهت آگاهی بخشی ایجاد کرد.
پناهی همین طور به تشریح برنامه های علمی پرداخت و اظهار داشت: برای برنامه های علمی لازم است در تمامی مداخلات و رصدهای بهداشتی - درمانی وضعیت دخانیات به خوبی ثبت گردد و خطرات احتمالی به بیماران آگاهی رسانی شود. از طرفی درمانگاه های توانبخشی جهت کاهش دخانیات نیز در سیستم های بهداشت و درمان تعریف شود.
به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی در نهایت به مقوله فرهنگ سازی اشاره نمود و اضافه کرد: با فرهنگ سازی و انجام تحقیقات در تدوین روش های پیشگیرانه تلاش نماییم که از دانشگاه بدون دخانیات به جهانی بدون دخانیات برسیم.
منبع:

1401/12/06
13:59:13
0.0 /5
392
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی