آجاک - acak آینده پژوهی

اولویت های دانشگاه آزاد در زمینه جهش تولید

اولویت های دانشگاه آزاد در زمینه جهش تولید

آجاك: رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد معتقد است: این دانشگاه با پیشتازی در تولیدات علمیِ حوزه تولید، نقش مؤثری در مباحث تئوریك و نرم افزاری رونق و جهش تولید داشته است.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، دكتر بابك نگاهداری به اهمیت نامگذاری­ ها و تعیین شعارهای سال پرداخت و آنرا یكی از جلوه های تعیین سیاست­ های كلی نظام اسلامی از جانب مقام معظم رهبری دانست.
وی اظهار نمود: سال ۱۳۹۵ از جانب مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، سال ۱۳۹۶« اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال»، سال ۱۳۹۷ «حمایت از كالای ایرانی»، سال ۱۳۹۸«رونق تولید» و سال جاری «جهش تولید» نام گرفته است. با عنایت به افزایش تحریم­ ها و كاهش قیمت نفت، جهش در تولید و اشتغال ضروری می باشد، اما این مهم با سرعت قبلی یعنی سال ۱۳۹۸ رقم نخواهد خورد.
رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد با اشاره به اینكه رونق تولید نیازمند روزآمد شدن تكنولوژی در كشور است، تصریح كرد: ارتقای تكنولوژی و انتقال آن نیازمند تسلط به آخرین یافته های علمی است. از سویی نیروی انسانی ماهر و سیستم­ های مدیریت علمی مبتنی بر كیفیت هم به اندازه تكنولوژی در رونق تولید مؤثر هستند. بر این اساس همراهی جامعه دانشگاهی برای تحقق رونق و جهش تولید بیشتر از پیش احساس می شود.
نگاهداری افزود: با جستجوی كلمه «تولید» در پایگاه استنادی جهان اسلام ISC در بازه های زمانی چهار ساله ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸، تعداد ۲۷۳۴ شناسایی خواهد شد كه ۴۹۱ عنوان آن در دانشگاه آزاد اسلامی تولید شده است. دانشگاه آزاد با ۴۹۱ مستند علمی، دانشگاه تهران با ۲۲۶ مستند علمی و دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۷۵ مستند علمی در مورد تولید در رتبه های اول تا سوم قرار دارند.
وی اظهار نمود: دانشگاه آزاد اسلامی با پیشتازی در تولیدات علمی حوزه تولید نقش مؤثری در مباحث تئوریك و نرم افزاری رونق و جهش تولید داشته است. ولی متأسفانه روند كمی مستندات علمی كشور در رابطه با چالش ها و مشكلات تحقق رونق تولید در سال های اخیر كاهشی بوده اند، به صورتی كه تعداد آنها از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۷۷۶، ۸۰۵، ۶۸۶، و ۳۲۸ بوده است.


وی تاكید كرد: واحدهای علوم و تحقیقات تهران، واحد رشت، واحد تهران شمال، واحد تبریز، واحد قزوین، واحد كرج و واحد لاهیجان پیشتاز در تولید مستندات علمی حوزه تولید دانشگاه آزاد هستند. حدود ۳۳ درصد تولیدات علمی حوزه تولید دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم كشاورزی است. افزایش ضریب امنیت غذایی كشور با تحقق جهش تولید در بخش كشاورزی محقق خواهد شد. ۱۶.۷ درصد تولیدات علمی حوزه تولید دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فنی و مهندسی، ۱۲.۲۲ درصد در حوزه علوم انسانی، ۱۱.۴۱ درصد در حوزه علوم پایه و حدود ۱۱ درصد در حوزه علوم پزشكی است.
رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد خاطرنشان كرد: با عنایت به شرایط كرونا، افزایش ضریب امنیت غذایی كشور تنها با تحقق جهش تولید در بخش كشاورزی محقق خواهد شد. مهمترین موضوعاتی كه در دانشگاه آزاد در عرصه تولید به آنها توجه شده عبارتند از علوم و صنایع غذایی، تكنولوژی مواد غذایی، فرآوری مواد غذایی، پزشكی، بوم شناسی، زیست شناسی، كشاورزی، زراعت، مدیریت صنعتی، برق و دامپروری.
نگاهداری اظهار نمود: خامفروشی یعنی اهدای اشتغال به سایر كشورها، بنابراین پرهیز از آن در همه حوزه ها بخصوص انرژی و معدن با تمركز بر فرآوری و ایجاد حلقه های ارزش افزوده ضروری می باشد. رونق تولید نیازمند بازبینی در نظام بانكی، نظام مالیاتی، نظام صادرات و واردات، نظام تأمین اجتماعی، و استخراج موانع تولید در هر صنعت و عرضه راهكارها جهت جهش تولید متناسب با آن صنعت است. در سال جهش تولید این مهم می تواند جزو وظایف اعضای هیأت علمی بعنوان صاحبان ایده و مجلات علمی دانشگاه بعنوان مركز داوری، مستندسازی و بهبود تعریف شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی تاكید كرد: مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی زمینه ساز مدیریت دانش جهت تحقق جهش تولید خواهند بود.1399/01/18
21:04:17
5.0 /5
2507
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی