آجاک - acak آینده پژوهی
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی تشریح كرد

اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با تخلفات پژوهشی

اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با تخلفات پژوهشی

به گزارش آجاك مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی درباره اقدامات پیشگیرانه این دانشگاه در امتداد مقابله با تخلفات پژوهشی اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم كه درس اختیاری دو واحدی برای دانشجویان مقطع تحصیلات تكمیلی ارائه بدهیم یا كارگاه های الزامی برای این دانشجویان برگزار نماییم.


دكتر امیر زندمقدم در گفت و گو با ایسنا درباره تعداد تخلفات پژوهشی در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: خوشبختانه، تعداد پایان نامه ها یا مقالاتی كه در آنها تخلف علمی رخ داده در دانشگاه علامه طباطبایی، خیلی كم بوده است. بنابه اعلام وزارت علوم، در دانشگاه های سراسری تخلفات علمی دانشگاه ما نسبت به دانشگاه های دیگر كمتر است.
وی درباره اقدامات پیشگیرانه این دانشگاه در امتداد مقابله با تخلفات پژوهشی اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم كه درس اختیاری دو واحدی برای دانشجویان مقطع تحصیلات تكمیلی ارائه بدهیم یا كارگاه های الزامی برای این دانشجویان برگزار نماییم. در حوزه مقالاتی كه به زبان فارسی نوشته می شود نرم افزارهایی وجود دارد كه مشابهت مقالات با دیگر منابع علمی را بررسی می كند و به كمك آنها می توان از تخلف های علمی پیشگیری كرد اما دانشجویانی كه امروزه دارند فارغ التحصیل می شوند تمایل دارند مقالاتی به زبان انگلیسی منتشر كنند. هم اكنون در تلاش هستیم تا برای این دانشجویان دسترسی های لازم به نرم افزارها را ایجاد نماییم تا بتوانند مقالات خودرا قبل از انتشار چك كنند. درباب پایان نامه ها و رساله ها نیز، ساز و كار همانندجویی وجود دارد.
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه كرد: در كنار این موارد، كارگاه هایی ویژه اعضای هیات علمی برگزار می نماییم تا آگاهی را در استادان بالا ببریم چونكه مسئولیت هر آنچه كه در پایان نامه یا رساله دانشجویان نگاشته می شود با استادان راهنما است.
زند مقدم درباره كرسی های نظریه پردازی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: برگزاری كرسی های نظریه پردازی هم در سال ۱۳۹۸ وجود داشت كه البته آمارهای مربوط به آن تا حدی از سال های پیش از ۹۸ كمتر بود اما با برنامه ریزی های انجام شده در سال ۹۹ این كرسی ها باردیگر به سطح مطلوب خواهند رسید.
عضو هیئت علمی دانشكده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این كه حوزه پژوهش، حوزه ای است كه در خیلی از مواقع نیاز به حمایت های مالی دارند اظهار داشت: هم اكنون در شرایطی هستیم كه همه دانشگاه ها مشكلات مالی دارند. مشكلات مالی در حوزه پژوهش در سال قبل وجود داشته اما چنین نبوده كه برنامه های ما جلو نرفته باشد. تامین مالی، پشتوانه پژوهش است، مثلا شارژ بموقع گرنت ها، یكی از مشوق های اعضای هیئت علمی برای فعالیت پژوهشی است كه امیدوارم این مشكل به زودی رفع گردد.
زند مقدم در توضیح مبالغی كه به دانشجویان تحصیلات تكمیلی برای مشاركت در طرح های تحقیقاتی داده می شود اظهار داشت: اگر دانشجو با استاد در طرح های پژوهشی همكاری كند دستمزد دانشجو به صورت توافقی با استاد و بر طبق ساعاتی كه دانشجو زمان گذاشته است معین می شود اما طرح های تشویقی برای دانشجویان نیز داریم كه شیوه نامه ی خاص خودرا دارد.
او در آخر، بیان كرد: حق التحقیق استادان ضریبی از حق التدریس آنان است ولی برای دانشجویان رقم ثابتی مشخص نشده است و بسته به نوع فعالیت آنها، این رقم متفاوت می باشد. مثلا اگر دانشجویی یك طرح پژوهشی انجام دهد اغلب بر طبق تعداد ساعاتی كه فرد كار كرده است و آخرین مدرك تحصیلی اش مبلغی از طرف مجری طرح به وی پرداخت می شود. درباب مواردی كه دانشجو بعنوان دستیار پژوهشی فعالیت می كند بر طبق شیوه نامه مصوب هیات رئیسه پرداخت می شود.
منبع:

1399/01/17
23:42:40
5.0 /5
2875
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی