آجاک - acak آینده پژوهی
محققان كشور بررسی كردند

نقش نانوذرات اکسید روی در علوم زیستی

نقش نانوذرات اکسید روی در علوم زیستی

آجاک: آجاک: امروزه نانوذرات درحال تبدیل شدن به یکی از مهم ترین شاخه های مواد در زندگی روزمره ما هستند. پژوهشگران کشور در پژوهشی در همین خصوص، نقش نانوذرات اکسید روی را به عنوان یکی از مهم ترین نانوذرات فلزی در علوم زیستی مرور کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نانوتکنولوژی، حوزه ای نوآورانه و نوظهور است که با کنترل، اصلاح و ساخت مواد، ساختارها و دستگاه های با دقت نانومتری سروکار دارد. نانوتکنولوژی به درک مبانی فیزیک، شیمی، زیست شناسی و تکنولوژی اشیاء در مقیاس نانو کمک می نماید. نانوذره روی، به اکسید روی در مقیاس نانو اطلاق می شود. بطور کلی نانومواد، خاصیت های نوری، مکانیکی، کاتالیستی و بیولوژیکی منحصر به فردی را نشان می دهند. این خاصیت ها سبب شده اند که پتانسیل کاربردی زیادی برای آنها وجود داشته باشد.
بگفته پژوهشگران، نانوذرات می توانند با روش های متفاوتی آماده شوند. روش های شیمیایی تهیه نانومواد متفاوت عبارتند از پروسه مکانوشیمیایی، روش رسوب، رسوب در سورفکتانت، روش ژل-سول، روش ترمال سولو و روش های هیدروترمال، امولسیون و میکروامولسیون. در روش های فیزیکی، نیروی فیزیکی در جذب ذرات در مقیاس نانو و تشکیل نانوساختارهای پایدار مشارکت دارد. مهارتهای پایه شامل رسوب بخار، تبلور آمورف، قطعه قطعه شدن فیزیکی و بسیاری موارد دیگر است. روش دیگر سنتز نانوذرات، سنتز سبز است که از میکروارگانیسم ها و گیاهان برای سنتز نانوذرات استفاده می شود که این روش نسبت به دو روش قبلی کم هزینه تر، زیست سازگار، سالم و دوست دار محیط زیست است. اما در کل، نانوذرات به هر روشی که تهیه شوند، امروزه درحال گسترش بوده و هر یک کاربردهای خاص خودرا دارند.
در همین زمینه، یک مطالعه مروری توسط دانشگاه رازی کرمانشاه انجام شده است که در آن کاربرد یکی از مهم ترین مواد نانو یعنی نانوذرات اکسید روی در علوم زیستی مورد کاوش قرار گرفته است.
برمبنای نتایج این تحقیق، نانوذرات اکسید روی به خاطر خاصیت های ضد سرطان، ضد التهابی، آنتی اکسیدانتی، ضد باکتریایی، ضد دیابتی، ضد میکروبی، فتوکاتالیزوری و ترمیم زخم، به عنوان سکو یا پلتفرمی بالقوه برای تحقیقات زیست پزشکی در نظر گرفته می شوند.
بگفته لیلا سلطانی، استادیار و محقق گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی کرمانشاه و همکارش، «سمیت ذاتی نانوذرات اکسید روی سبب شده است که این مواد دارای اثرات مهاری قوی مقابل سلول های سرطانی و باکتری ها باشند، امری که به سبب القای تولید مواد اکسیدکننده یا ROS داخل سلولی و فعال سازی مسیرهای هدایتی آپوپتوزیس یا مرگ القاشده سلولی است و همین مسئله، نانوذرات اکسید روی را کاندیدای بالقوه ای برای مبارزه مقابل سلول های سرطانی و عفونت های باکتریایی کرده است».
این پژوهشگران می گویند: «علاوه براین، نانوذرات اکسید روی به عنوان حامل دارویی با افزایش دسترسی زیستی داروها یا بیومولکول ها، راندمان درمان را می افزایند. همین طور نانوذرات یاد شده باتوجه به توانایی در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین، پتانسیل امیدبخشی در درمان دیابت و کاهش عوارض ناشی از آن خواهند داشت».
بنا بر اطلاعات ارائه شده در این پژوهش، نانوذرات اکسید روی جزو مواد سالم تائید شده به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA هستند. با این وجود، برخی مسائل مهم در ارتباط با نانوذرات اکسید روی هنوز نیاز به بررسی و تحقیقات بیشتر دارد.
سلطانی و همکارش در ادامه آورده اند: «روی به ‫دلیل دارا بودن نقش مهم در فرآیندهای بیولوژیکی متنوع همچون تکوین جنین، رشد طبیعی، بهبود زخم، متابولیسم، ایمنی، عملکردهای شناختی، تولید اسپرم، معدنی شدن استخوان، فرآیندهای عصبی و آنزیمی، یک عنصر کمیاب و ضروری حدودا برای همه موجودات زنده است. در دهه های اخیر، نانوذرات اکسید روی به سبب زیست سازگاری و سمیت کم، یکی از محبوب ترین نانوذرات بوده اند که کاربردهای بیولوژیکی گوناگون داشته و در حوزه های تجاری وسیعی همچون کاربرد در صنایع مختلف داروسازی، نساجی، رنگ، لاستیک، مهندسی بافت، عوامل ضد باکتری و ضد سرطان مورد استفاده قرار گرفته اند».
این اطلاعات علمی پژوهشی باارزش که در فصل نامه «سلول و بافت» وابسته به دانشگاه اراک انتشار یافته اند، بر اهمیت نانوذرات روی در علوم زیستی تاکید کرده و لزوم انجام تحقیقات مفصل تر را خصوصاً در پزشکی و علوم مرتبط بر روی آن توسط پژوهشگران کشور یادآور می شوند.1401/11/30
10:15:47
0.0 /5
534
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی