آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند

تاثیر فعالیت در صنایع كاشی و سرامیك بر ریه كارگران

تاثیر فعالیت در صنایع كاشی و سرامیك بر ریه كارگران

آجاك: پژوهشگران در پژوهشی با بررسی عملكرد ریوی كارگران یك صنعت كاشی و سرامیك، بر ضرورت اجرای كنترل های مدیریتی و مهندسی و حفاظت كارگران در محیط های كاری تاكید نمودند.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، طی دو دهه ی گذشته، صنعت كاشی و سرامیك بطور قابل توجهی در ایران گسترش یافته است و تعداد كارگران زیادی در این صنعت مشغول به كار شده اند. فرآیندهای اصلی كاری این صنعت شامل بال میل، آماده سازی، پرس، كوره، لعاب و بسته بندی است. در بین آلاینده های موجود در این صنعت، گردوغبار سلیس اهمیت ویژه ای داشته و خیلی از مطالعات به بررسی تاثیر این ماده بر روی سیستم تنفسی پرداخته اند.
فریده گلبابائی، رضوان عابدینلو، نازنین فكری، اشكان شاپسندی و حمزه محمدی از گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشكی تهران، مركز پژوهش های علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی تهران و گروه بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشكی مازندران در پژوهشی با عنوان "بررسی روند تغییرات پنج ساله عملكرد ریوی كارگران یك صنعت كاشی و سرامیك" این مساله را بررسی نموده اند.
در این مقاله آمده: «در این مطالعه هم گروهی تاریخی، اطلاعات دموگرافیك و فاكتورهای ریوی مربوط به كارگران شاغل در بخش های مختلف یك شركت بزرگ كاشی طی سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. جمعیت كل پرسنل ۵۲۶ نفر بوده كه ۱۵ نفر آنها زن و مابقی مرد بودند. بخش های مختلف كارخانه كه وارد نمونه گیری و بررسی شدند شامل: سورت به تعداد ۲۵ نفر، تهیه لعاب با ۱۰ نفر، خط لعاب با ۱۷ نفر، تهیه بدنه با ۱۱ نفر، كوره با ۲۰ نفر، پرس با ۱۸ نفر و اداری با ۲۰ نفر.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «كارگران واحدهای مذكور در معرض مواجهه شغلی با گردوغبار و ذرات هستند. افراد اداری نیز بعنوان یك واحد مجزا و از نظر مقایسه با سایر واحدها وارد مطالعه شدند. در مجموع تعداد ۱۲۰ نفر از كارمندان و كارگران مرد كارخانه كه سابقه ی كاری آنها پنج سال و بالاتر بود و طی مطالعه ثابت بودند، به مطالعه وارد شدند.»
محققان، اطلاعات دموگرافیك شامل سن، قد، وزن، سابقه كاری، وضعیت كشیدن سیگار و فاكتورهای اسپیرومتری را از پرونده پزشكی كارگران گروه های مختلف طی پنج سال پی در پی استخراج كردند.
افرادی كه گرفتار برخی محدودیت های پزشكی جهت بررسی بودند وارد این مطالعه نشدند و از بقیه ی افراد تست های عملكرد ریوی گرفته شد. بنابر آنچه در این مقاله آمده، تمام تست ها با پروتكل سفارش شده توسط انجمن متخصصان آمریكا انجام شده است. در هر دوره، هر فرد سه مانور با حداكثر تلاش انجام داده و نتایج توسط دستگاه ثبت شده است.
پژوهشگران در ادامه به آنالیز اطلاعات و تست های آماری پرداختند. بعد از بررسی مدلول داری تك تك عوامل آغاز به ساختن مدل كردند. روند تغییرات پنج ساله ی فاكتورهای مختلف بررسی گردید.
در این پژوهش آمده: «مصرف سیگار تاثیر مدلول داری بر تغییرات شاخص FEV1 داشت بدین صورت كه برای مصرف كنندگان سیگار، این شاخص پایین تر بود. همین طور واحدهای خط لعاب و كوره و نسبت به واحد سورت میزان بالاتری از این شاخص را نشان می دهند.» بنابر آنچه ویكی پدیا اعلام نموده، FEV1، مقدار هوایی است كه طی نخستین ثانیه بازدم الزامی و پر فشار كه بعد از حداكثر مقدار هوایی كه ریه ها می توانند در خود جا دهد، از ریه ها خارج می شود.
در بخش پایانی این مقاله آمده: «روند افت در فاكتورهای اسپیرومتری در این مطالعه طی پنج سال به وضوح مشخص نبوده و تنها فاكتورهای FEV1/FVC(كسری از ظرفیت حیاتی كه می توان آنرا در ثانیه اول در ضمن بازدم از ریه خارج كرد) و FEF%2575( متوسط جریان بازدمی طی نیمه مانور FVC) در بعضی واحدهای كاری كاهش چشمگیری داشتند، اما باتوجه به وجود افت در بعضی شاخص ها و همچین اثبات تاثیر سوء گرد و غبار سیلیس و سایر تركیبات بر روی سیستم تنفسی، ضرورت اجرای كنترل های مدیریت و مهندسی و حفاظت كارگران در محیط های كاری امری لازم است.»
این پژوهش در نخستین شماره دهمین دوره ی فصلنامه بهداشت و ایمنی كار انتشار یافته است.1399/01/17
16:12:16
5.0 /5
2673
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی