آجاک - acak آینده پژوهی
محققان در یك مطالعه تاكید كردند

سلامت اجتماعی، پیش زمینه رضایت زناشویی

سلامت اجتماعی، پیش زمینه رضایت زناشویی

آجاک: به گزارش آجاک، رضایت زناشویی دارای ابعاد مختلفی است که توجه به هر یک، دارای لزوم های خاص خود است. محققان کشور در همین زمینه، نقش پدیده سلامت اجتماعی را در رسیدن به رضایت از زندگی زناشویی مورد مطالعه قرار داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، تمام کسانی که قصد ازدواج دارند، پیش از شروع زندگی زناشویی به تحقق زندگی مشترک موفق و پردوام امیدوارند. آنها می خواهند خانواده ای سالم و سعادتمند و فرزند یا فرزندانی صالح و لایق داشته باشند. به بیان دیگر، توافق و تفاهم با همسر، رضایت مندی از زندگی و داشتن زندگی مشترک استوار و محکم، از اصلی ترین خواسته های کسانی است که می خواهند ازدواج کنند. رضایت مندی روابط زن و شوهری، باعث خصوصیت های مثبت زیادی مثل سلامت روانی، سلامت جسمی و رشد برای خانواده می شود. رضایت مندی همینطور مفهومی است که برای اشاره به کیفیت بالا و شادکامی و یا این حقیقت به کار می رود که نیازهای اساسی بین زوجین در ازدواجشان برطرف می شود.
بنا بر گفته پژوهشگران، رضایت از زندگی، یکی از فاکتورهای مهم و تعیین کننده سلامتی است. درواقع، رضایت از زندگی با سلامتی مرتبط می باشد و در مقابل، نارضایتی یکی از عوامل پیش بینی کننده بیماری و مرگ تلقی می شود. پدیده رضایت از زندگی بر عواملی مانند رفتار سلامت، حمایت اجتماعی و گزارش فرد از سلامتی خود، تأثیرگذار است. تابحال پژوهش های زیادی در مورد دلایل از هم گسیختگی خانواده و ازدواج انجام شده، اما در رابطه با رضایت از ازدواج و زندگی خانوادگی کمتر تحقیق شده است. در این میان، عامل موسوم به سلامت اجتماعی، بیشتر به ابعاد اجتماعی و عمومی که افراد توسط آنها عملکردشان را در زندگی ارزیابی می کنند، توجه دارد و احتیاج به بررسی بیشتر تاثیرات آن بر زندگی زناشویی احساس می شود.
در مطالعه ای که در همین زمینه توسط یکی از محققان دانشگاه پیام نور تهران انجام شده است، رابطه سلامت اجتماعی با رضایت زناشویی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این مطالعه که با مشارکت ۲۰۰ نفر از دانشجویان زن متاهل دانشگاه پیام نور شهرستان گنبدکاووس انجام شده است، پژوهشگر از پرسشنامه های استاندارد سلامت اجتماعی و رضایت زناشویی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز بهره برده است.
یافته های این تحقیق مبین آن هستند که مابین شکوفایی اجتماعی، همبستگی اجتماعی، پذیرش اجتماعی که همگی از ابعاد سلامت اجتماعی هستند، با رضایت زناشویی، رابطه مثبت و مستقیم وجود دارد.
علیرضا قربانی، محقق گروه علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور تهران در این زمینه می گوید: «مهم ترین عامل تأثیرگذار بر سازه رضایت زناشویی، سازه سلامت اجتماعی است؛ بدین معنا که هرچه افراد در زندگی خود به تعیین کننده های سلامت اجتماعی بیشتر توجه کرده باشند، رضایت زناشویی آنها بسیار بیشتر دیده می شود و زناشویی موفق تری دارند».
بگفته این محقق، «در این پژوهش، اثر سلامت اجتماعی بر رضایت زناشویی مورد مطالعه قرار گرفت و نشان داد که مؤلفه های سلامت اجتماعی، تبیین گر خوبی برای رضایت زناشویی هستند؛ جایی که خانواده به عنوان یک نظام اجتماعی، تاثیر شکل دهنده عمیقی بر ساختارهای روانی افراد دارد».
روان شناسان امروزه به این نکته علاقمند هستند که چگونه فرهنگ بر افراد تاثیر می گذارد و هویت فردی آنها را شکل می دهد. چونکه محتوای یک فرهنگ، تاثیر پایدار بر رفتار، احساسات و اندیشه ها دارد.
قربانی معتقد است: «فرایندها و ساختارهای روان شناختی هر فرد توسط تلاش فعالانه و در جهت هماهنگ کردن رفتارهایش با معانی و رفتارهای تجویزشده فرهنگ او سازمان می یابد. بدین سبب کیفیت مناسبات اجتماعی که قسمتی از فرهنگ هر جامعه است، می تواند به عنوان یک متغیر واسطه بر رضایت و عملکرد زوجین اثرگذار باشد».
این یافته های علمی پژوهشی را دوفصلنامه «مسائل اجتماعی ایران» وابسته به دانشگاه خوارزمی منتشر نموده است.
منبع:

1401/11/25
10:13:25
0.0 /5
1073
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی