آجاک - acak آینده پژوهی

همایش زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران

همایش زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران

آجاک: آجاک: اولین همایش ملی «زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران» دهم اسفند 1401 به همت دانشگاه بیرجند با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می شود.


به گزارش آجاک به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زبان فارسی با پیشینه استوار آن در سرزمین وسیع ایران با گویش های متنوع، از قرن های گذشته سبب انسجام ملی و فرهنگی در بین ایرانیان شده است. از سویی، ایران درخلال اعصار متمادی با کشورهای مختلف و با زبان ها و فرهنگ های دیگری هم زیستی مسالمت آمیز داشته است و بنابراین، از تنوع زبانی و گویشی قابل توجهی برخوردارست.
زمانی که زبان ها و گویش ها در نواحی مرزی در مجاورت هم قرار می گیرند، طبعاً در خلال زمان، داد و ستدهای زبانی را در بین آنها شاهد می باشیم که موضوع مرز و تعامل زبان ها و گویش ها در نواحی مرزی و سرحدات و بررسی دادوستد آنها همچون وام گیری واژگانی ذیل مدخل «تماس زبانی» (Language Contact) برای زبان شناسان به ویژه متخصصان زبان شناسی اجتماعی از زوایای مختلف در عرصه‌ی ملی و بین المللی، جذاب وجالب توجه بنظر می رسد.
چنین مطالعاتی به سهم خود می تواند گامی در امتداد همگرایی فرهنگی میان ایران و کشورهای همسایه تلقی شود. از دیگر سو بیرجند در زمره شهرهای مرزی ایران است و مرزی بودن از حیث مطالعات گویشی از مزایای نسبی آن شمرده می شود.
از آنجائیکه زمینه چنین مطالعاتی در ایران تا حالا کم رنگ بوده است، بدین سبب فرصت مغتنمی فراروی دانشگاه بیرجند است که با بهره بردن از مزیت نسبی خود، پیش قراول مطالعات این رویکرد علمی در ایران شود و اولین همایش ملی را در حوزه تعامل زبان ها و گویش های مرزی برگزار کند.
تعامل زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مطالعات تطبیقی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مطالعات آوایی، ساخت واژی و نحویِ زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، رده شناسی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، وامگیری زبانی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، دو زبانگی یا چندزبانگی و مسائل زبان آموزی در مناطق مرزی ایران، تماس زبانی و همگرایی فرهنگی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مهاجرت و تغییر زبانی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران در متون کهن، ملاحظات زبانی و گویشی در بررسی اسناد و مکاتبات تاریخی مناطق مرزی ایران، نقش اشتراکات زبانی و گویشی در رونق گردشگریِ مناطق مرزی ایران، سایر مطالعات در رابطه با زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران محورهای اصلی این همایش را می سازند.
منبع:

1401/11/11
08:55:15
0.0 /5
356
تگها: پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی