آجاک - acak آینده پژوهی

کم کردن تاثیر مقالات پر نویسنده در انتخاب برگزیدگان جشنواره رازی

کم کردن تاثیر مقالات پر نویسنده در انتخاب برگزیدگان جشنواره رازی

به گزارش آجاک، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد انتقادات مطرح شده درباره ی بی توجهی به نتایج منفی مقالات پر نویسنده در انتخاب پژوهشگران برگزیده در جشنواره رازی، اظهار داشت: برای نخستین بار در جشنواره رازی تاثیر مقالات پر نویسنده در انتخاب پژوهش های برگزیده کم تر شده است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی امروز در حاشیه جلسه خبری بیست وهشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری رازی به خبرنگار ایسنا در مورد انتقادات مطرح شده درباره ی در نظر نگرفتن نتایج منفی مقالات پرنویسنده یا GBD در جشنواره رازی، توضیح داد: در سنوات گذشته وقتی می خواستند مقالات برتر، پژوهشگر برتر و پژوهش برتر انتخاب کنند، به بحث مقالات پر نویسنده یا GBD پرداخته نمی شد.

وی اضافه کرد: ولی ما در سال قبل این مساله را در کمیته های مختلف مورد ارزیابی قرار دادیم و با پژوهشگران، پژوهشگران و صاحبان فکر نشستی داشتیم و در آن عنوان شد که تا جایی که مقدور است، در انتخاب پژوهشگران، اثر مقالات پر نویسنده را کم نماییم، حتی در اچ ایندکس و استنادات نیز اثرات آنرا کم نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: باتوجه به اینکه افرادی که این پیشنهاد را دادند، افراد توانمند و مورد اعتمادی بودند، تصمیم گرفتیم که برای نخستین بار در طول جشنواره رازی، نقش مقالات پرنویسنده را کم تر نماییم.

به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مقالات GBD یا مقالات مربوط به بار ِبیماری ها؛ مقالاتی هستند که تعداد نویسندگان زیادی دارند. این مقالات تعداد استنادات بالایی دریافت می کنند که موجب امتیاز بالا برای نویسندگان آن مقاله می شود. بنا بر این برخی پژوهشگران در مورد متمایز نکردن مقالات GBD از مقالات دیگر، هشدارهایی می دهند و انتقاداتی را مطرح می کنند.

منبع:

1401/11/01
12:31:33
0.0 /5
332
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی