آجاک - acak آینده پژوهی
در گفت وگو با آجاك مطرح شد

برگزیدگان جشنواره رازی از نظر رعایت اخلاق در پژوهش ارزیابی می شوند

برگزیدگان جشنواره رازی از نظر رعایت اخلاق در پژوهش ارزیابی می شوند

به گزارش آجاک، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد بررسی برگزیدگان جشنواره رازی از نظر رعایت اخلاق در پژوهش، اظهار داشت: وقتی کسی در جشنواره رازی جایزه می گیرد، حتما از نظر اخلاق در پژوهش ارزیابی شده است. اگر در سنوات آتی تخلف پژوهشی اثبات شود، حتما مجدد در کمیته اخلاق در پژوهش وزارتی مورد بررسی قرار می گیرد.دکتر یونس پناهی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا در جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی به موضوعات اخلاق در پژوهش هم توجه می شود یا خیر؟ توضیح داد: یکی از جدی ترین مسائلی که در پژوهش مورد توجه قرار می گیرد، رعایت مباحث و مشکلات در ارتباط با اخلاق است. همه پژوهشگران و شرکتهای فناور در کمیته اخلاق وزارتی که زیر نظر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است، مورد ارزیابی قرار گرفته اند و تاییدیه آنها را دارند.

وی اضافه کرد: ازاین رو وقتی کسی در جشنواره رازی جایزه می گیرد، حتما از نظر اخلاق در پژوهش ارزیابی شده است. اگر فردی یا پژوهشی یا شرکت دانش بنیانی مشکلی داشته باشد که همکاران کمیته اخلاق در پژوهش آنها را تایید نکنند، جایزه نخواهند گرفت.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در رابطه با اینکه که اگر در آینده مشخص شود یکی از برگزیدگان از نظر اخلاق در پژوهش گرفتار مشکل بوده، آیا دبیرخانه جشنواره با آن برخورد خواهد کرد؟، اظهار داشت: ارزیابی ها همیشه ارزیابی فعل و گذشته است و در مورد آینده پیشبینی دشوار می باشد.

وی تصریح کرد: اگر در سنوات آتی هم تخلف پژوهشی اثبات شود که البته هم اکنون این احتمال به علت دقت های زیاد، خیلی ضعیف است؛ مجدد به کمیته اخلاق برمی گردد و مورد بررسی قرار می گیرد.
1401/10/30
16:15:55
0.0 /5
324
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی