آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات وزیر بهداشت در گفت وگو با آجاك:

واکسن جدیدی جایگزین واکسن های موجود کرونا نمی شود

واکسن جدیدی جایگزین واکسن های موجود کرونا نمی شود

آجاک: به گزارش آجاک، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه مطالعات مختلف بر روی سویه های جدید کووید-۱۹ در حال انجام می باشد، اظهار داشت: هم اکنون دو سه مرکز ما بر روی توسعه واکسن های خودشان درحال فعالیت هستند؛ ولی این به معنای آن نیست که واکسن جدید بیاید و ما آنرا جایگزین واکسن های موجود نماییم.دکتر یونس پناهی در گفتگو با ایسنا، در مورد حضور سویه های جدید کووید- ۱۹ در ایران و احتیاج به به روز رسانی واکسن های موجود، اظهار داشت: ویروس کووید-۱۹ در دنیا به اشکال مختلف جهش پیدا کرده و یکی از جدی ترین و خطرناک ترین سویه های آن سویه XBB است. در دنیا و در ایران فعلا بر روی جهش های جدید مطالعه انجام می گیرد، ولی واکسن جدید که اختصاصی برای آن باشد، وجود ندارد. بنابراین ما و دیگر کشورها از همان واکسن های موجود استفاده می نماییم.

وی ضمن اشاره به آمار مرگ ومیر ناشی از سویه های جدید کووید، اظهار داشت: برای مثال آمریکا با واکسن های mRNA مرگ ومیر بالایی دارند و در فرانسه و ژاپن هم آمار مرگ ومیر زیاد است. ولی در کشور ما به علت رعایت هایی مثل ماسک زدن که صورت می گیرد، با همین واکسن هایی که هم اکنون به میزان کافی داریم، می توانیم از پسِ مشکل سویه های جدید بر بیاییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد پیگیری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد احتیاج به واکسن های جدید، اظهار داشت: هم اکنون دو سه مرکز ما بر روی توسعه واکسن های خودشان درحال فعالیت هستند؛ ولی این به معنای این نیست که واکسن جدید بیاید و ما آنرا جایگزین واکسن های موجود نماییم.

وی اضافه کرد: در کمیته ی علمی روزهای آینده هم یکی از بحث های جدی ما در مورد واکسن ها است و می خواهیم ببینیم که این واکسن های ما و جهش های اُمیکرون چقدر می تواند پاسخ گو باشد و چه مشکلاتی امکان دارد در آینده ایجاد شود که با این واکسن ها قابل کنترل نباشد.

پناهی، بدون ذکر نام مراکزی که درحال مطالعه در مورد بروزرسانی واکسن های کووید-۱۹ هستند، تصریح کرد: هم اکنون همه واکسن سازهای ما روی سویه های جدید کووید-۱۹ درحال مطالعه هستند. چون ذات واکسن سازها همین است که وقتی یک واکسن را توسعه می دهند، باید دنیا را پایش کنند تا ببینند مشکلات می تواند با واکسن ها مرتفع شود یا خیر.

وی در پاسخ به سوال ایسنا که آیا این مطالعات به توسعه واکسن جدید و جایگزین کردن آن با واکسن های موجود می انجامد؟، اظهار داشت: این اتفاق خیلی بعید است؛ نه در ایران، بلکه در دنیا هم این اتفاق نخواهد افتاد.

پناهی افزود: هیچ واکسن جدیدی خاص اُمیکرون، نه در دنیا و نه در ایران وجود ندارد، ولی در دنیا بشدت درحال مطالعه هستند که واکسن های خویش را برای جهش های جدید به روز رسانی کنند و در ایران هم بر روی این مورد درحال کار هستند.

منبع:

1401/10/28
14:45:51
0.0 /5
339
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی