آجاک - acak آینده پژوهی

بیان متفاوت ژن در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده با جنسیت های متفاوت

بیان متفاوت ژن در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده با جنسیت های متفاوت

به گزارش آجاک، نتایج یک تحقیق نشان می دهد، هورمون های مردانه می توانند بر تومورزایی سرطان لوزالمعده مؤثر باشند. شناسایی ژن هایی که می توانند میان جنسیت و پیشرفت یا مهار سرطان پانکراس ارتباط برقرار کنند، امکان دارد به توسعه نگاههای منجر به کاهش بروز این نوع سرطان کمک نماید.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سرطان لوزالمعده یا پانکراس یکی از مهم ترین علل مرگ و میر مبتلایان به سرطان در سرتاسر جهان است. میزان مبتلا شدن و مرگ ناشی از این سرطان در بعضی نقاط جهان، در مردان بالاتر است.

با وجود همه تلاشهای صورت گرفته، کارایی روش های درمانی موجود اندک است و در خیلی از بیماران، مقاومت دارویی روی می دهد. علاوه بر این، علل مولکولی که سبب رواج بیشتر سرطان لوزالمعده در بین مردان می شود، چندان شناخته شده نیست.

دست یافتن به دانش کافی در مورد ارتباط احتمالی میان جنسیت و سرطان پانکراس می تواند اطلاعات مهمی از چگونگی اثر برهمکنش های بین مولکولی در آغاز و پیشرفت سرطان لوزالمعده فراهم آورد.

با هدف بررسی اثر احتمالی آندروژن (هورمون جنسی مردانه) بر تومورزایی، دکتر مسعود وثوق، دکتر سارا طالع احمد، رویا رمضان خانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، پژوهشکده سلول های بنیادی لوون بلژیک، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تکنولوژی سیدنی و پژوهشکده کارولینسکا سوئد طی پژوهشی، افزایش و کاهش بیان ژن هایی که دارای محل اتصال اختصاصی برای استروژن و/ یا آندروژن هستند را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج به دست آمده نشان داد، هورمون های مردانه از روش هایی مانند تنظیم بیان عوامل رونویسی GLI و نقش بالقوه تستسترون در برهمکنش ماتریکس خارج سلولی- سلول می توانند بر تومورزایی مؤثر باشند. علاوه بر این، فرآیند زیستی هدایت آکسونی، با عنایت به افزایش بیان ژن، در بیماران مرد برجسته تر است.

به گفته پژوهشگران، شناسایی ژن هایی که می توانند میان جنسیت و پیشرفت یا مهار سرطان پانکراس ارتباط برقرار کنند، امکان دارد به توسعه نگاههای منجر به کاهش بروز این نوع سرطان کمک نماید.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Frontiers in Genetics انتشار یافته است.منبع:

1401/10/24
15:00:58
0.0 /5
136
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی