آجاک - acak آینده پژوهی
در مراسم پایانی جشنواره ملّی پژوهش و فناوری مطرح شد

انتقاد از دانشجویانی که رساله های خود به دلالان می سپارند

انتقاد از دانشجویانی که رساله های خود به دلالان می سپارند

آجاک: به گزارش آجاک، نجفقلی حبیبی در مراسم پایانی جشنواره ملی «پژوهش و فناوری» می گوید: شاهد می باشیم که بعضی از دانشجویان و پژوهشگران نگارش رساله و رساله های خویش را به دلالان خیابان انقلاب می سپارند. به اعتقاد من این پدیده مایه شرمساری جامعه علمی کشور است.


به گزارش آجاک به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، مراسم پایانی سیزدهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، نجفقلی حبیبی، عضو هیات امنای این سازمان و استادان و پژوهشگران کشور انجام شد.
نجفقلی حبیبی - عضو هیأت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران - دراین مراسم با برشمردن خصوصیت های یک پژوهشگر اظهار داشت: افرادی که به عنوان پژوهشگر در موضوعات مختلف پژوهش می کنند، باید دارای تخصص، روحیه پژوهشگری، اطلاعات اولیه از مبحث باشند و در راه از مشاوران و افراد متخصص در راستای پژوهش مبحث مورد نظر یاری بگیرند. درحقیقت این چند خصیصه، از خصوصیت های یک پژوهشگر خوب است؛ چونکه اگر پژوهشگری علاقه و تخصص های لازم را نداشته نباشد، عمر خودرا تباه کرده است. بدین سبب فردی که یک کار پژوهشی را انجام می دهد، باید دارای روحیه پژوهشگری باشد و اگر این روحیه را نداشته باشد و نتواند آنرا پرورش داده و تقویت کند، در پیش برد مبحث پژوهشی و علمی خود موفق نخواهد شد.
او تاکید کرد: پژوهشگر باید مساله ای را انتخاب نماید که در مورد آن اطلاعات و شناخت های اولیه را داشته باشد. در کنار این موارد، یک پژوهشگر می تواند برای تبیین بهتر مبحث خود از افرادی مشاوره بگیرد که در حوزه پژوهش مورد نظر متخصص هستند. یک پژوهشگر واقعی نباید کمک گرفتن از متخصصین را فراموش کند؛ چونکه به کمک آنها کار به سرعت پیش می رود.

پژوهشگران جایگاهی در کشورمان ندارند
حبیبی اضافه کرد: پژوهش امروزه در دنیا جایگاه خودرا پیدا کرده است و این مهم در کشور ما هم جدی گرفته شده است؛ این در حالیست که تا قبل از انقلاب اسلامی این جدیت وجود نداشت، اما پس از انقلاب به سرعت و به پشتوانه داشته های علمی، به سرعت وارد این عرصه شدیم و درخشیدیم. اما نکته مغفول مانده حفظِ حرمت پژوهشگر است که در کشور ما جایگاهی ندارد و همه مسئولان فرهنگی ما باید این نکته را سرلوحه کار خود قرار دهند.
این عضو هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با تقبیح جعل پایان نامه نویسی و گسترش آن بیان کرد: متأسفانه سال ها است که مصیبت جعل پایان نامه نویسی گریبان عرصه های علمی و پژوهشی کشور را گرفته است و شاهد می باشیم که تعدادی از دانشجویان و پژوهشگران نگارش رساله و پایان نامه های خودرا به دلالان خیابان انقلاب می سپارند. به اعتقاد من به عنوان کسی که یک عمر در عرصه پژوهش زندگی کرده ام، این پدیده مایه شرمساری جامعه علمی کشور است.
حبیبی تاکید کرد: دولت باید با برنامه هایی برای ارج نهادن به مقام پژوهشگر و پژوهش، توجه بیشتری به این مساله داشته باشد و دستگاه های دولتی باید شکرگزار باشند که منابع و امکاناتی را فراهم می کنند تا پژوهشگرانی تربیت شوند.
عضو هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در آخر اظهار داشت: هم اکنون در خیلی از نهادها و وزارتخانه های کشور، معاونت های علمی تأسیس شده است که نشان دهنده توجه ویژه دولت به امر پژوهش است. دولت باید سرمایه گذاری خاصی بر روی پژوهشگران جوان انجام دهد؛ شاید ابتدا این سرمایه گذاری ها فقط صرف هزینه باشد، اما در آینده تبدیل به ثروت ملّی خواهد شد.

توجه ویژه به ایران شناسی و اسلام شناسی
فاطمه صدر - معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان - هم با گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و خوش آمدگویی به حاضران، با برشمردن خصوصیت های مهم سیزدهمین دوره جشنواره ملّی پژوهش و فناوری، مساله محور بودن مقالات علمی را نقطه قوت آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره توصیف کرد و اظهار داشت: جشنواره ملّی پژوهش و فناوری در سیزدهمین دوره خود که با همت معاونت پژوهش و اداره های تخصصی برگزار شد؛ آثار علمی و مقاله های بهادار ای را از اندیشمندان و پژوهشگران سراسر کشور باتوجه به محورهای فراخوان و هم راستا با ماموریت های تخصصی سازمان دریافت کرد.
معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اظهار داشت: داوری مقاله های علمی در بازه زمانی بیش از ۳ ماه، با ۲۰ مرکز و جامعه دانشگاهی در کمیته های علمی این جشنواره و حضور ۱۵ مؤسسه و مرکز علمی انجام شد. اعمال تحدید و تدقیق در محورهای پژوهشی یکی از برجسته ترین ترین نقاط قوت جشنواره بود و هدف از اجرای این امر افزایش، ارتقا و غنا بخشی به مقاله های پژوهشی نسبت به ادوار گذشته بوده است.
او اشاره کرد: از همین رو در محورهای کلانی چون ایران شناسی و اسلام شناسی که پژوهشگران زیادی را در دل جامعه علمی کشور دارد، به موضوعات تمدنی توجه بیشتری شد. در همین راستا تلاش شد مباحثی همچون مطالعات تمدنی میان اسلام و جهان غرب، ایران و تمدن های غربی و در نهایت مکاتب و نظریه های مربوط به اسلام شناسی و ایران شناسی که به شکل گسترده اما پراکنده ای دنبال می شود، بصورت خاص و تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرد.
فاطمه صدر توجه ویژه دست اندرکاران این دوره از جشنواره به اعمال شاخصه هایی مهم و در عین حال جدید در کاربرگ های ارزیابی و داوری را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: کاربردی و مساله محور بودن مقاله های پژوهشی، اصلی ترین مؤلفه ها کاربرگ ها بود و در طول روند جشنواره تلاش شد برای مقاله های علمی که این خصوصیت را داشتند؛ امتیازات مثبتی در نظر گرفته شود.
او استفاده کاربردی از آثار علمی برای حلّ چالش های سازمان های اداری کشور را به عنوان سومین خصوصیت این جشنواره برشمرد و تصریح کرد: هدف از انجام این کار، ادامه بخشی به اجرای این جشنواره است تا در ادامه مسیر، مقاله ها و آثار علمی پژوهشگران سراسر کشور به بهترین شکل در داخل سازمان مورد استفاده قرار گیرد.
سعیده اکبری داریان- دبیر علمی سیزدهمین جشنواره پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در ادامه این مراسم با عرضه گزارشی از جزییات این جشنواره، بر اصلاح طرح های پژوهشی دانشگاهی تاکید کرد و اصلاح آنرا فرصت مناسبی برای عملیاتی کردن این طرح ها در سازمان ها عنوان نمود.
او درباره ی بازطراحی هفت کاربرگ داوری ارزیابی، اظهار داشت: هفت کاربرگ داوری ارزیابی، سالهای قبل بازطراحی شد که با این اقدام، شاهد افزایش بازدید پنج و نیم برابری نسبت به دوران گذشته بودیم. برهمین اساس فراوانی آثار به دست آمده به ترتیب در کتاب، پایان نامه و رساله ها تقسیم می شود و خوشبختانه ۷۸درصد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، منطبق با محورهای فراخوان بود و بیشترین مغایرت در طرح های پژوهشی، ایده های برتر و کتاب بود.
دبیر علمی سیزدهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری افزود: مشارکت برون سازمانی برای ارسال آثار در مجموع ۸۷ درصد بود که سال جاری شاهد آثاری به زبان انگلیسی از خارج از کشور بودیم و این مهم بیان کننده ظرفیت بین المللی شدن این جشنواره است و باید رویکرد تحولی در طرح های پژوهشی صورت بگیرد.
او در آخر تصریح کرد: امروزه مدیریت داده های پژوهشی تبدیل به امری اساسی و مهم شده است؛ تجربه جشنواره سال جاری نشان داد که قالب طرح های پژوهشی و دانشگاهی کشور نیازمند تحولی اساسی است تا بتواند در سازمان ها سازوکار اجرائی داشته باشد و پیشنهاد می شود که این اصلاحات در شورای پژوهشی سازمان و با نگارش طرح نامه جدیدی آغاز شود.
در پایان مراسم پژوهشگران برتر در زمینه علم اطلاعات و دانش شناسی، تاریخ، مرمت و حفاظت، نسخه شناسی و نسخه پژوهی با حضور علیرضا مختارپور - رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران-، نجفقلی حبیبی -عضو هیات امنای سازمان-، هوتن والی نژاد - معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان-، فاطمه صدر -معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان-، عصمت مؤمنی -معاون کتابخانه ملّی، سعیده اکبری داریان- دبیر علمی سیزدهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری-، سعید رضایی -شریف آبادی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه الزهرا و عضو کمیته علمی -، سید باقر میرعبداللهی - معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور - مورد تجلیل قرار گرفتند.
برگزیدگان بخش های مختلف به این شرح معرفش شدند:
رتبه برگزیده اول در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی این دوره از جشنواره در بخش پایان نامه، به امیر ریسمان باف از خوزستان در مقطع دکتری با مبحث «بازکاوی تاریخی جنبش دکومانتاسیون بمنظور شناسایی و تحلیل ابعاد گفتمان آن» اختصاص یافت. سارا سهراب زاده از تهران در مقطع دکتری با مبحث «غنی سازی فرانماهای آثار خلاقانه فرانمای تولید داده های ساختارمند برمبنای صفات بومی موجودیت های داده ای بافت اطلاعاتی ایرانی- اسلامی» به عنوان برگزیده دوم معرفی گردید و فاطمه آقاشریف از تهران در مقطع کارشناسی ارشد با مبحث «تحلیل پروسه ارزشیابی و امحاء منابع دیداری- شنیداری در مراکز صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران» شایسته تقدیر شناخته شد.
در حوزه تاریخ از زیرمجموعه های علم اطلاعات و دانش شناسی، ابوالفتح مؤمن از همدان در مقطع دکتری با مبحث «بررسی تحولات نهضت ملّی (۱۳۲۸-۱۳۳۲ه. ش) در همدان و تأثیر آن بر حیات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی همدان»، در زمینه مرمت و حفاظت هم مصطفی خواجه محمودی از زاهدان در مقطع دکتری با مبحث «درمان صدمه زردشدگی ناشی از اکسایش سلولز کاغذهای تاریخی با بهره گیری از شستشو و عوامل کاهنده» و در بخش نسخه شناسی و نسخه پژوهی، سهند سلطاندوست در مقطع دکتری با مبحث «سیر تحول و دوره بندی مکتوبات فارسی در باب موسیقی ایرانی (قرن ۱۰ تا ۱۳ ه. ق)» شایسته تقدیر شناخته شدند.
کتاب برگزیده در زمینه علم اطلاعات و دانش شناسی به لاله صمدی برای تألیف کتاب «سازماندهی کامپیوتری منابع» تعلق گرفت و مهدی شقاقی هم برای تألیف کتاب «اخلاق اطلاعات مبادی و مسائل» شایسته تقدیر گردید.
جایزه کتاب برگزیده در زمینه تاریخ به سید هادی برهانی برای تالیف کتاب « TEXTBOOKS ON ISRAEL –PALESTINE » تعلق گرفت و پیمانه صالحی برای مصاحبه تاریخ شفاهی با مظاهر مصفا با کتاب «شاعر مشتعل» شایسته تقدیر معرفی گردید.
هیات داوران در بخش طرح و ایده برگزیده، اثری را شایسته تقدیر ندانستند.
در بخش پژوهشگران سازمانی هم مصطفی ملایی به عنوان پژوهشگر برگزیده غیر هیات علمی و حبیب الله عظیمی به عنوان پژوهشگر برگزیده عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران عرضه شدند.


1401/10/15
20:24:50
0.0 /5
406
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی