آجاک - acak آینده پژوهی
در گفت وگو با آجاك مطرح شد

تحقیقات ما از پشت میز و از داخل جیب بیرون می آید!

تحقیقات ما از پشت میز و از داخل جیب بیرون می آید!

آجاک: به گزارش آجاک، سرپرست مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هرگاه تحقیقات ما نیاز محور، مسئله محور و جامعه محور باشد، اثرگذار خواهد بود، اظهار داشت: تحقیقات ما از پشت میز و از داخل جیب بیرون می آید! از این جمله من برداشت علمی داشته باشید. معتقدم مطالعات ما باید از دل جامعه بیرون بیاید. من زمانی می توانم یک محصول به جامعه ارائه دهم که جامعه به آن محصول نیاز داشته باشد.دکتر رسول یاراحمدی در گفت و گو با ایسنا، درباره اینکه آیا تاکید بیش از اندازه بر فناوری و محصول، موجب غفلت از رشد علمی کشور و مقالات علمی نمی شود؟ توضیح داد: من یک فناور و هم اکنون رئیس مرکز توسعه تحقیقات و ارزیابی تحقیقات هستم. پلت فرم و زیرساخت فناوری، «تحقیقات» است. هرگاه ماموریت ها و سیاست های ما و راهبردهای ما گسترش زیرساخت باشد، یکی از محصولات آن، فناوری است.

وی با اشاره به اینکه هیئت علمی، دانشجو، پژوهشگر، متخصص و حتی کارکنان دانشگاه در بخش تحقیقات و فناوری، ورودی ماشینی به نام تحقیق و تکنولوژی هستند، اظهار داشت: خروجی نهایی این ماشین، مرجعیت علمی می شود، ولی ما یک سری محصولات کوچک تر هم داریم. یکی از این محصولات مقاله است، یکی دیگر ارائه نتایج تحقیقات در قالب همایش است، دیگری پتنت و ثبت اختراع است. اینها محصولات اولیه و در عین حال سبک هستند. محصولات با چگالی بالا و سنگین ما، محصول، فناوری، کتاب، گایدلاین و... هستند.

وی اضافه کرد: اگر ما بخواهیم بگوییم خروجی تحقیق چیست؟ می گوییم خروجی تحقیق بیش از ۱۰ نوع محصول است. حتی خدمت و سرویس نیز جزئی از خروجی های تحقیق هستند. فناوری نیز یکی از خروجی های تحقیق است.

یاراحمدی با ذکر مثالی اشاره کرد: بطورمثال برای کووید ممکنست در یک مطالعه بررسی شود که میزان انتشار و پراکنش ذرات ویروسی در چه فاصله ای بوده؟ این کار مدل سازی است و هیچگاه محصول نمی گردد. این مطالعه تبدیل به یک پروتکل، راهنما و ارائه خدمت به کادر درمان، بیمارستان و دانشگاه می شود.

فناوری بدون تحقیق، خلق ارزش نمی کند

وی اشاره کرد: فناوری که بدون ایده، تحقیق و پژوهشگر باشد، فناوری پایداری نیست. فناوری که خلق الساعه و فی البداهه ایجاد می شود، ممکنست اسم آنرا فناوری بگذاریم، ولی هیچگاه منجر به خلق ارزش نخواهد شد.

سرپرست مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات، در مورد دلیل استفاده نشدن از یافته های پژوهشی در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها، با تأکید بر ضرورت جامعه محور بودن تحقیقات، اظهار داشت: من یک جمله می گویم و خواهش دارم که از آن برداشت علمی داشته باشید. من یک فرد آکادمیک هستم که از وزارتخانه در سیاستگذاری کمک می کنم و پایم که به دانشگاه برسد، به لابراتوار می روم. به اعتقاد من؛ هرگاه تحقیقات ما نیازمحور و مسئله محور و جامعه محور باشد، اثرگذار خواهد بود.

تحقیقات ما از پشت میز و از داخل جیب بیرون می آید!

وی با اشاره به اینکه «تحقیقات ما از پشت میز و از داخل جیب بیرون می آید»، اشاره کرد: مطالعات ما باید از دل جامعه بیرون بیاید. ما نیازسنجی، متاآنالیز و... نداریم و اگر داریم هم ارتباطش با محقق قطع است. من زمانی می توانم یک محصول به جامعه ارائه دهم که جامعه به آن محصول نیاز داشته باشد.

وی افزود: من زمانی می توانم یک خدمت و گایدلاینی را به جامعه ارائه کنم که جامعه به آن نیاز داشته باشد. وقتی جامعه به آن نیاز ندارد، من به روزترین گایدلاین دنیا را نیز آماده کنم، در جامعه خودم استفاده نمی شود و به مصرف دیگر کشورها می رسد. بدین سبب تحقیقات ما باید مسئله محور شود. به همین خاطر ما به مراکز تحقیقاتی خود ماموریت می دهیم و برای مثال به مراکز تحقیقاتی استان سیستان و بلوچستان می گوییم که بروید و مشکلات استان خودتان را کشف و ضبط کنید و تحقیق کنید و بگویید که چه چیزی موردنیاز است.

یار احمدی با اشاره به اینکه «ما هیچگاه از نظر مالی، مشکل نداشتیم، نداریم و نخواهیم داشت»، اظهار داشت: همیشه بزرگ ترین مشکل ما، مدیریت اقتصادی تحقیق بوده است که الان نتیجه اش را می بینید.

وی با ذکر مثالی در زمینه مصرف منطقی دارو، اظهار داشت: برای مثال باید بگوییم درست مصرف نکردن دارو، چقدر از GDP ما را در سطل زباله می ریزد. چرا این ها را نمی گوییم؟ ما نیاز به مطالعات اقتصادسنجی در زمینه های مختلف داریم. چرا پیشگیری و پیش بینی را در مطالعاتمان اعمال نمی نماییم، پیشگیری مغفول مانده است و یکی از علل اصلی این مشکل این است که بسیاری از سیاست گذاران حوزه سلامت ما پیشگیری بلد نیستند و درمان بلد هستند.

منبع:

1401/10/09
14:05:12
0.0 /5
488
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی