آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه خبر داد

رشد 30 درصدی ثبت اختراعات در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

رشد 30 درصدی ثبت اختراعات در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

آجاک: آجاک: خوزستان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور از رشد 30 درصدی ثبت اختراعات در این دانشگاه امسال آگاهی داد.دکتر مهرنوش ذاکرکیش در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم پزشکی اهواز که امروز (۳۰ آذرماه) برگزار شد، اظهار نمود: هدف ما رسیدن به دانشگاه نسل سوم است و برای رسیدن به آن، ارتقای کمی و کیفی پژوهش های کاربردی و بنیادی در جهت پاسخگویی به نیازهای جامعه در عرصه سلامت، سرلوحه کار ما است. به این منظور، دستیابی به فناوری نوین در زمینه پزشکی، پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، مراکز رشد، پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه و هدایت طرح های تحقیقاتی به سمت نیازهای جامعه و خلق ثروت را در برنامه داریم.

به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بین دانشگاه های تیپ یک، از نظر محور واحدهای فناوری وضعیت تقریباً مطلوبی دارد و حتی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران و اصفهان نیز جلوتر است. در زمینه آموزش و فرهنگ سازی و رویدادها نیز دانشگاه اهواز وضعیت خوبی دارد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اظهار داشت: تلاش می نماییم وضعیت دانشگاه را در شاخصهای مختلف به مراتب بهتر نماییم اما از نظر ارائه خدمات فناوری و محور اعتبارات، وضع دانشگاه پارسال مطلوب نبود. البته با حمایت مسئولان دانشگاه، کارهای بسیار مهمی انجام شد و انتظار داریم در سال آینده وضعیت بهتر شود.

ذاکرکیش درباب اقدامات پژوهشی اظهار داشت: از تصویب آئین نامه های طرح های محصول محور تا تکمیل پروژه پارک سلامت، انعقاد تفاهمنامه ها، ارائه تسهیلات و اختصاص فضا برای توسعه پارک دو دانشگاه از اقدامات پژوهشی بوده است. ۱۴ میلیارد تومان نیز برای توسعه مراکز رشد دارویی و سلامت، راه اندازی Clean room و توسعه زیرساخت های پارک علم و فناوری اختصاص داده شده است که امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد. مایه تاسف است که در دانشگاه تیپ یک، در زمینه شرکتهای دانش بنیان تولیدکننده دارو و در زمینه Clean room عقب هستیم؛ امیدواریم با اختصاص بودجه، شاهد انقلابی در این عرصه باشیم.

وی ضمن اشاره به رشد دانشگاه در ثبت اختراعات اظهار داشت: قراردادهای ارتباط با صنعت، بیش از یک میلیارد تومان است و هفت مورد ثبت اختراع نیز داشتیم و چهار مورد نیز درحال ثبت هستند که نسبت به سال قبل رشد داشته است؛ سال قبل تنها هشت مورد اختراع ثبت گردید و در حقیقت امسال رشد ۳۰ درصدی داشته ایم. در جذب فناوران نیز با جذب ۱۰ فناور جدید، رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشتیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اظهار داشت: هدف ما افزایش تولید علم و پشتیبانی از مطالعات در مرزهای دانش است؛ زیرساخت های تحقیقاتی به منظور تمرکز بر پروژه های اثرگذار دیده شده است. ماموریت گرایی مراکز تحقیقاتی و هدایت هیات علمی و دانشجویان به استفاده از داده ها نیز از اهداف دیگر است.

وی اضافه کرد: برای نخستین بار، استقرار پژوهشکده سلامت و علوم پایه را داشتیم که آماده بهره برداری است و امیدواریم نخستین پژوهشگاه حوزه سلامت را نیز راه اندازی نماییم. از نظر توسعه نیروی انسانی و جذب هیات علمی پژوهشی روندی مطلوب و رو به افزایش داشتیم و امیدواریم با عنایت به اهمیت اعضای هیات علمی پژوهشی در پیشبرد کارهای تحقیقاتی، بتوانیم نیروی پژوهشی بیشتری در سالهای بعد جذب نماییم.

ذاکر کیش افزود: با موافقت ریاست دانشگاه، راه اندازی سامانه نرم افزاری مرکزی برای ثبت بیماری تصویب گردید تا مشکلات مالی برای فناوران و پژوهشگران این حوزه حل شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: دستاوردهای مدیریت توسعه و ارزیابی تحقیقات در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۰ روند افزایشی داشته هر چند زیاد نبوده اما همین که افزایش پیدا کرده مورد تقدیر است. در زمینه ثبت بیماری، رتبه ما بین دانشگاه ها مطلوب است و از دانشگاه شیراز نیز بیشتر است. برای ثبت بیماری در سال ۱۴۰۱ نیز پیشبینی می شود جهش دو رتبه ای داشته باشیم.

ذاکرکیش خاطرنشان کرد: لابراتوار جامع تحقیقات سال قبل آخرین رتبه را بین دانشگاه های تیپ یک کسب کرده بود اما در سال ۱۴۰۱جزو سه لابراتوار برتر از نظر امتیاز بین دانشگاه های تیپ یک بود و بالاترین امتیاز را کسب نمود و در ردیف دانشگاه های علوم پزشکی تهران و مشهد قرار گفت.

وی اضافه کرد: یک ماموریت ملی با عنوان بیماری های تنفسی به عهده دانشگاه جندی شاپور اهواز قرار داده شد که پروپزال آن تکمیل شد. سه ماموریت استانی نیز در زمینه شیوع سرطان، مشکلات شنوایی و خشونت مقابل زنان و ۱۲ ماموریت نیز در زمینه بیماری های غیرواگیر و مشکلات آن داشتیم.

منبع:

1401/10/02
19:16:14
0.0 /5
423
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی