آجاک - acak آینده پژوهی
پس از 9 سال تحقیق؛

ژنوتیپ های برتر پسته به كمك باغداران كشور می آیند

ژنوتیپ های برتر پسته به كمك باغداران كشور می آیند

به گزارش آجاك مركزی عضو هیأت علمی گروه علوم مهندسی و باغبانی دانشگاه اراك از عرضه ژنوتیپ های برتر پسته جهت بهبود كیفیت و كمیت این محصول اطلاع داد.


علی خدیوی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه عرضه این طرح تحقیقاتی و بكارگیری آن در مزارع كشت پسته سطح كشور می تواند در جهت بهبود كمیت و كیفیت این محصول كشاورزی بسیار مثمرثمر باشد، اظهار نمود: ایران از سالیان گذشته همواره رتبه اول كشت پسته را در سطح دنیا داشته است و كماكان هم با دارا بودن بالاترین سطح كشت در دنیا، رتبه اول تولید پسته را در اختیار دارد.
وی افزود: باوجود اینكه ایران در كنار كشورهای آمریكا و تركیه بالاترین میزان تولید پسته دنیا را دارد، اما متاسفانه كارنامه ما در حوزه عملكرد در واحد سطح چندان رضایت بخش نبوده است و محصولات تولیدی از حیث میزان خندانی، وزن و درصد مغز، طعم مطلوب و... به سطح مورد رضایت ما نرسیده اند. همین مهم ضرورت اصلاح باغات پسته كشور را بیشتر از گذشته مطرح می كند و به اعتقاد من هم باید اقداماتی در این حوزه صورت بگیرد تا پسته تولیدی ما از نظر میزان خندانی، عدم پوكی و اندازه مغز به سطح مطلوب و با كیفیت برسد.
وی با اشاره به اینكه این طرح تحقیقاتی با همكاری گروه علوم مهندسی و باغبانی دانشگاه اراك، دانشگاه صنعتی شاهرود و مركز تحقیقات كشاورزی سمنان به نتیجه رسیده است، خاطرنشان كرد: ما در این طرح تحقیقاتی برخی از گیاهانی را كه حاصل گرده افشانی باز بودند به مدت چند سال مورد مطالعه قرار دادیم و آن دسته از صفات تجاری كه برای مشتریان این محصول حائز اهمیت بودند را به صورت گسترده بررسی كردیم. ژنوتیپ هایی كه در نهایت انتخاب شدند، هم از نظر اندازه مغز و هم از نظر میزان خندانی و عدم پوكی گیاهان خوبی هستند و خوشبختانه با انتخاب نهایی گیاهان مذبور می توانیم در آینده آنها را در اختیار كشاورزان كل كشور قرار دهیم.
عضو هیات علمی گروه علوم مهندسی و باغبانی دانشگاه اراك تصریح كرد: این طرح از زمان شروع كشت تا میوه دهی حدود 6 سال زمان برده است كه با احتساب 3 سال آزمایش مزرعه ای این محصول می توان گفت كل طرح از آغاز امر تا زمان انتخاب نهایی گیاهان 9 سال طول كشیده است.
به گفته وی، نتایج این مطالعه در مجله معتبر JCR-Q1 به نام Scientia Horticulturae چاپ رسیده است.
منبع:

1399/01/07
22:39:31
5.0 /5
3000
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی