آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش صورت گرفت

ارزیابی بهینه سازی سامانه جمع آوری آب باران برای مقابله با کم آبی

ارزیابی بهینه سازی سامانه جمع آوری آب باران برای مقابله با کم آبی

به گزارش آجاک، آب، درحال تبدیل شدن به یکی از کمیاب ترین منابع پرارزش زندگی است؛ موضوعی که باید در حوزه های مختلف برای آن چاره اندیشی کرد. محققان کشور در همین راستا، تحقیقی را انجام داده اند که در آن به استحصال آب باران و نحوه بهینه سازی آن پرداخته شده است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ایران به لحاظ اقلیمی، جزو مناطق خشک و نیمه خشک جهان به حساب می آید و از میزان بارندگی نسبتاً پایینی برخوردار می باشد. از طرفی توزیع این میزان بارندگی هم در کشور ما مناسب نبوده و اغلب در سواحل دریای خزر و نیمه غربی تا جنوب غرب کشور رخ می دهد. این عوامل، احتیاج به انجام اقدامات مدیریتی در جهت غلبه بر بحران آب را ضروری می کند. یکی از این اقدامات، طراحی سامانه های استحصال آب باران است که می تواند علاوه بر تأمین بخشی از نیازهای غیر شرب خانوارها، باعث کاهش رواناب در سطوح شهری هم شود.
بنا بر اطلاعات عرضه شده توسط متخصصان، اجزای اصلی سامانه های استحصال آب باران در مناطق مسکونی شامل صفحه جمع آوری یا آبگیر مخزن ذخیره و سیستم انتقال آب از سطح جمع آوری شده به مخزن هستند. مخازن ذخیره سازی، بیشترین هزینه را در سیستم جمع آوری آب باران به خود اختصاص می دهند، چونکه اغلب ساختمان ها از ابتدا مجهز به سیستم ذخیره سازی نیستند. ازاین رو حجم مخزن، باید به منظور کمینه سازی هزینه های اجرایی طرح به صورت بهینه تعیین شود. با افزایش حجم مخزن، حجم آب ذخیره شده و درنتیجه درآمد طرح افزایش خواهد یافت، ولی از طرفی قیمت خرید مخزن هم افزایش خواهد یافت. ازاین رو حجمی از مخزن که هم به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و هم قابلیت ذخیره سازی بیشتری داشته باشد، نیازمند مطالعه است.
به منظور رسیدن به درک بیشتر و علمی در این خصوص، محققانی از پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، پژوهشی را انجام داده اند که در آن، بهینه سازی و امکان سنجی استفاده از سامانه های استحصال آب باران مورد ارزیابی قرار گرفته است.
در این تحقیق که با تمرکز بر شهرستان اردبیل انجام شده است، محققان داده های ۴۲ ساله بارش روزانه این شهرستان را تحت سناریوی یک خانه مسکونی با سطح آبگیر ۱۰۰ و ۲۰۰ متر مربع و دارای چهار سکنه بررسی نموده و سپس از راه شبیه سازی سامانه فوق در نرم افزارهای کامپیوتری، قابلیت اطمینان مخازن و نسبت سرریز برای حجم های مختلف در آنها را محاسبه و بهینه سازی کردند.
نتایج این تحقیق که در دوماهنامه علمی پژوهشی «آب و خاک» وابسته به دانشگاه فردوسی مشهد انتشار یافته اند، نشان می دهند که برای پشت بام ۱۰۰ متر مربع، استفاده از مخزن ۰.۵ متر مکعبی بیشترین سودآوری را داشته و با نصب این مخزن، سالانه ۱۷ درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
به قول هادی شوکتی، پژوهشگر گروه آبیاری و زهکشی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران و همکارانش، «همچنین مخزن بهینه برای پشت بام ۲۰۰ متر مربع برابر با ۱.۵ متر مکعب انتخاب گردید که با استفاده از آن میتوان در هر سال حدود ۳۲ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد».
این محققان می گویند: «ارقام به دست آمده برای درصد صرفه جویی در مصرف آب، حاکی از پتانسیل بالای شهرستان اردبیل و شهرهای مشابه برای اجرای سامانه های استحصال آب باران هستند».
این یافته های پژوهشی مهم و ارزشمند، از روشی مناسب برای استحصال و جمع آوری آب باران در مناطقی که از بارندگی مناسبی برخوردار بوده و از طرفی میزان هدر روی این آب در آنها بالا است، حکایت دارند و لازم است توسط دست اندرکاران امر با توجه ویژه ای مواجه شوند.1401/09/25
12:00:14
0.0 /5
299
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی