آجاک - acak آینده پژوهی

رتبه بندی دانشگاه های ایران برمبنای شاخص H

رتبه بندی دانشگاه های ایران برمبنای شاخص H

آجاک: مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در گزارشی رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات ایرانی را برمبنای شاخص H که نشان دهنده کیفیت خروجی های علمی آن هاست، اعلام نمود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده رییس ISC اظهار داشت: موضوع مرجعیت علمی برای نخستین بار در بیانات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۴ عنوان شد، برمبنای فرمایشات ایشان هدف پژوهش دو چیز است: «یکی رسیدن به مرجعیّت علمی و حضور در جمع سرآمدان علم و فنّاوری و دوّم حلّ مسائل فعلی و آینده ی کشور»( مقام معظم رهبری، ۱۳۹۷/۰۳/۲۰).

فاضل ­زاده گفت: یکی از اصلی ترین راه حل ها برای رسیدن به مرجعیت علمی در جامعه دانشگاهیان پیشتازی در عرصه علم و نوآوری است به گونه ­ای که دنیا از دستاوردها و نوآوری های علمی کشورمان استفاده نماید. استفاده از تولیدات علمی دانشگاهی، غالباً با شاخص­ های استنادی سنجیده می شود. این شاخص­ ها به صورتی نشان می ­دهند که یک اثر علمی تولید شده تا چه اندازه مبنای تولید آثار علمی جدیدتر بوده است و در علم جدید تاثیر گذاشته است. بر این اساس هم کیفیت و هم کمیت تولیدات علمی باید هم زمان مورد بررسی و سنجش قرار بگیرند تا هدف پیشتازی در علم میسر شود.

رئیس ISC در ادامه اظهار داشت: شاخص H که تحت عنوان شاخص «هِرش» نیز شناخته می شود، در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط J. Hirsch معرفی گردید. چنانچه حداقل H تعداد از انتشارات یک پژوهشگر، H تعداد استناد دریافت کرده باشد، آن پژوهشگر دارای شاخص H است. به عنوان مثال، پژوهشگر A اگر حداقل ۱۲ مدرک منتشر نموده باشد که حداقل ۱۲ استناد برای آنها دریافت کرده باشد، آن پژوهشگر h-index = ۱۲ دارد.

وی اضافه کرد: محبوبیت این شاخص به عنوان یک شاخص علم ­سنجی از این واقعیت ناشی می شود که راندمان (تعداد انتشارت) و تأثیر (تعداد استناد دریافتی) را در یک نمایه ترکیب می­ کند. شاخص H را می توان برای هر سطحی (نویسنده، موسسه، مجله، کشور) اعمال کرد. این شاخص می تواند اطلاعاتی را در مورد نحوه توزیع استنادها در مجموعه ای از انتشارات نشان دهد. شاخص H در سطح نویسنده، به عنوان شاخصی از دستاوردهای علمی یک پژوهشگر در طول زندگی علمی در نظر گرفته می شود.

فاضل زاده بیان داشت: شاخص H به عنوان شاخصی که به نحوی نشان دهنده کیفیت خروجی های علمی و راندمان پژوهشی در سطح دانشگاه و مؤسسات پژوهشی و فناوری کشور است در فاکتورهای رتبه بندی ISC مدنظر قرار می گیرد و در امتیاز نهایی و رتبه دانشگاه محاسبه می شود.

بنابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)؛ عدد این شاخص برای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری حاضر در رتبه بندی برمبنای پایگاه Web of Science استخراج شده است.
۱۰ دانشگاه برتر ایران برمبنای شاخص H


منبع:

1401/09/11
13:49:02
0.0 /5
442
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی