آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد؛

اثربخشی آموزش های سبک زندگی سالم برای پیش گیری از چاقی سریع

اثربخشی آموزش های سبک زندگی سالم برای پیش گیری از چاقی سریع

آجاک: آجاک: بررسی های یک مطالعه حاکی از این است که بیشترین اثربخشی مداخله سبک زندگی سالم در افرادی است که چاقی آنها در سالهای اولیه زندگی یا جوانی شروع شده است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، چاقی کودکان یکی از مسائل عمده بهداشتی در مقابل نظام های سلامت در سرتاسر جهان است. شیوع چاقی در دهه اخیر در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه سیر افزایشی داشته است و برمبنای آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۳۴۰ میلیون کودک و نوجوان دارای اضافه وزن و یا چاق تشخیص داده شدند. از آنجا که چاقی زمینه ساز طیف وسیعی از بیماریهای غیر واگیر شمرده می شود، چاقی کودکان تبدیل به یک چالش جدی بهداشت عمومی در قرن حاضر شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، سازمان بهداشت جهانی طی برنامه ای موسوم به «خاتمه چاقی کودکان» یا Ending Childhood Obesity (ECHO) دست به تدوین راهبردهایی برای کشورهای جهان برای مهار این اپیدمی زده است.

یکی از استراتژی ها برای پیش گیری از چاقی، خصوصاً در سالهای ابتدایی زندگی، انجام مداخلات رفتاری با هدف اصلاح و بهبود شیوه زندگی است.

بر همین اساس، پژوهشگران مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پژوهشی اثرگذاری آموزش بهبود شیوه زندگی را مورد ارزیابی قراردادند. این مطالعه، در بستر مطالعه قند و لیپید تهران، در قسمتی از منطقه ۱۳ کلان شهر تهران در سطوح خانواده، مدارس و جامعه انجام شد. مطالعه قند و لیپید تهران، مطالعه ای است که از سال ۱۳۸۱ در حال اجراست.

دکتر پرنیان پروین، مجری این طرح درباره ی شیوه انجام این مطالعه اظهار داشت: اثرگذاری این مداخله بر وضعیت وزن کودکان و بزرگسالان طی یک دوره ۱۶ ساله با پیگیری نتایج آن در بیش از دو هزار نوجوان ۴ تا ۱۸ ساله مورد تحقیق قرار گرفته است.

به گفته این پزشک پژوهشگر، نتایج به دست آمده نشان داده که وضعیت وزن بطور قابل توجهی تحت تاثیر تغییرات در وضعیت تاهل و سطح تحصیلات افراد قرار دارد بطوریکه مجرد بودن و تحصیلات بالاتر با شاخص توده بدنی پایین تر همراه بوده است.

وی اشاره کرد: بالاترین اثربخشی مداخله سبک زندگی سالم در افرادی است که چاقی آنها در سالهای اولیه زندگی یا جوانی شروع شده است و بنظر می رسد بالاتر بودن اثربخشی برنامه های جامعه محور ترویج سبک زندگی سالم در افراد چاق که خودرا در معرض خطر بیشتری برای مواجهه با نتایج قلبی-عروقی می بینند، رابطه مستقیم دارد.

دکتر پریسا امیری، رییس این مرکز تحقیقاتی باتوجه به نتایج این مطالعه عنوان نمود که به کارگیری استراتژی های موثر در افزایش سطح آگاهی جامعه خصوصاً در سایر گروه ها و خصوصا افراد دارای اضافه وزن، ضروری بوده و می تواند به مشارکت بالاتر جامعه در برنامه های مذکور و پیشگیری سریع از چاقی منجر شود.

این عضو هیات علمی در آخر اظهار داشت: یافته های این مطالعه، اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با اهمیت و نقش مداخلات سبک زندگی سالم در بهبود وضعیت وزن کودکان و بزرگسالان فراهم می آورد که می تواند در سیاستگذاری های امور سلامت در نظر گرفته شود.

منبع:

1401/09/10
14:05:03
0.0 /5
389
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی