آجاک - acak آینده پژوهی

حضور ۱۲ دانشگاه ایران برای نخستین بار در رتبه بندی آسیایی QS ۲۰۲۳

حضور ۱۲ دانشگاه ایران برای نخستین بار در رتبه بندی آسیایی QS ۲۰۲۳

آجاک: به گزارش آجاک، در رتبه بندی آسیایی QS در سال ۲۰۲۳، ۱۲ دانشگاه از ایران حضور دارند که دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه ­های ۸۴، ۹۲و ۱۱۳ به ترتیب دانشگاه های اول تا سوم ایران هستند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده، رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با بیان این خبر اظهار داشت: نظام رتبه بندی QS، دانشگاه های برتر ۲۳ کشور آسیایی در سال ۲۰۲۳ را معرفی کرده است که در آن ۷۶۰ دانشگاه ارزیابی و رتبه بندی شده اند. این بزرگترین رتبه بندی است که تابحال برای کشورهای آسیایی انجام گرفته است.

فاضل زاده اظهار داشت: تفاوت رتبه بندی سال جاری با سالهای پیش، منطقه بندی کشورهای آسیایی بر مبنای چهار منطقه آسیای مرکزی، آسیای شرقی، آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی است. در این رتبه بندی، رتبه دانشگاه بر مبنای مناطق و هم به صورت کلی قابل مشاهده می باشد.

کشورها و تعداد دانشگاه های مناطق آسیایی

رئیس ISC در ادامه اظهار داشت: در رتبه بندی QS آسیایی ۲۰۲۲، دانشگاه های ۱۷ کشور حضور داشتند که در رتبه بندی ۲۰۲۳، ۶ کشور به این تعداد اضافه شده و کشورهای حاضر به ۲۳ کشور افزایش پیدا کرده است. کشورهای ایران، قزاقستان، قرقیزستان، ماکائو، تاجیکستان و ازبکستان کشورهای جدید این رتبه بندی هستند. بر این اساس دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران هم با ۱۲ دانشگاه برای نخستین بار در این رتبه بندی حضور دارند.

جدول زیر تعداد دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی را بر مبنای مناطق آسیایی نشان داده است.فاضل زاده اظهار نمود: رتبه بندی آسیایی QS هر ساله از سال ۲۰۰۹ انتشار یافته است و دانشگاه های آسیا را رتبه بندی می­ کند.

دانشگاه پکن سال جاری رتبه اول را به خود اختصاص داده و دانشگاه ملی سنگاپور که دانشگاه رتبه یک سال قبل بوده، رتبه دوم را به خود مختص کرده است، بهترین دانشگاه ایران در این رتبه بندی دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۸۴ است.

روش شناسی رتبه بندی آسیایی QS ۲۰۲۳

رئیس ISC اظهار داشت: روش مورد استفاده برای این رتبه بندی مشابه روشی است که برای رتبه بندی جهانی QS استفاده می شود، اما شاخص هایی به آن اضافه و وزن­ ها تعدیل شده است. در روش شناسی رتبه بندی آسیایی QS در سال ۲۰۲۳، از ۱۱ شاخص استفاده شده که در جدول زیر نشان داده شده اند.رتبه دانشگاه های ایران در رتبه بندی آسیایی QS ۲۰۲۳

فاضل زاده اظهار داشت: در رتبه بندی آسیایی QS در سال۲۰۲۳، ۱۲ دانشگاه از ایران حضور دارند که دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه­ های ۸۴، ۹۲و ۱۱۳ به ترتیب دانشگاه های اول تا سوم ایران بوده اند. رتبه سایر دانشگاه های ایران در جدول زیر نشان داده شده است.۱۰ دانشگاه اول آسیایی QS ۲۰۲۳

بنابر اعلام روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)؛ ۱۰ دانشگاه برتر آسیا در این رتبه بندی، شامل ۵ دانشگاه از کشور چین، دو دانشگاه از کشور سنگاپور و از کشورهای هنگ کنگ، کره جنوبی و مالزی هر کدام یک دانشگاه بوده است.منبع:

1401/08/30
13:02:48
0.0 /5
134
تگها: فناوری
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی