آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش با كمك حیوان مدل آزمایشگاهی بررسی شد؛

بانداژی جدید از ژل کربوپول برای تسریع بهبود زخم های سوختگی

بانداژی جدید از ژل کربوپول برای تسریع بهبود زخم های سوختگی

آجاک: آجاک: نتایج پژوهش گروهی از پژوهشگران نشان می دهد، ساختاری از ژل کربوپول میزان بهبود زخم حاصل از سوختگی را بصورت مدلول داری می افزاید.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در سراسر جهان سوختگی، شایع ترین نوع لطمه به بافت های نرم است که می تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی و حتی مرگ شود. بر اثر سوختگی سه ناحیه لطمه دیده شامل: ناحیه مرکزی که بیشترین لطمه را دیده است؛ ناحیه میانی که بر اثر اِدم مبتلا به اختلال در خون رسانی است؛ ناحیه پایانی که به آن هایپرمیا گفته می شود و با کمترین اسکار (اثر به جا مانده از زخم) بهبود می یابد، ایجاد می شود.

فراهم کردن درمان مناسب که بهبود سوختگی را تسریع کند، مسئله ای چالش برانگیز است. بدین سبب یافتن محصولی پیشرفته و ارزان که مدت زمان درمان را کم کند، لازم است.

با هدف تولید بانداژی چند منظوره با روش تولید ساده از مواد طبیعی، دکتر مهدی خوبی، فرزانه سروری، دکتر محسن امین و همکارانشان در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، دانشگاه زنجان و دانشگاه آزاد تهران شمال، ساختاری از ژل کربوپول لود شده با کارنیوسین غنی شده با بنتونیت را طراحی نموده و قابلیت ترمیم زخم های حاصل از سوختگی به وسیله آنرا مورد بررسی قرار دادند.

نتایج به دست آمده نشان داد، خصوصیات فیزیکوشیمیایی ژل تولید شده، محیط مناسبی را برای بهبود چسبندگی، مهاجرت، رشد و زنده مانی فیبروبلاست ها فراهم می آورد. علاوه بر این، ژل تولید شده نسبت به حالت بهینه سازی نشده، فعالیت آنتی اکسیدانی بالاتری دارد. همین طور استفاده از ژل مورد آزمایش نسبت به ژل بهینه سازی نشده، میزان بهبود زخم را بصورت مدلول داری می افزاید.

بررسی های بافت شناسی نشان داد، ژل تولید شده، خون رسانی و اپیتلیالی شدن را افزایش و حضور سلول های التهابی در محل سوختگی را می کاهد.

نتایج پژوهش انجام شده در وضعیت آزمایشگاهی و با کمک حیوان مدل آزمایشگاهی هم مشخص کرد، ژل تولید شده می تواند بانداژ مناسبی برای درمان سوختگی باشد. جهت استفاده در مصارف بالینی به آزمایش های بیشتری نیاز است.

نتایج این پژوهش در نشریه بین المللی Polymer Bulletin انتشار یافته است.


1401/08/29
14:41:39
0.0 /5
145
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی