آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

مراکز تحقیقاتی دیده بان نظام سلامت باشند

مراکز تحقیقاتی دیده بان نظام سلامت باشند

به گزارش آجاک، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد نقش بخش تحقیقات و فناوری در مصرف منطقی دارو اظهار داشت: حقیقت اینست که تحقیقات و فناوری، باید دیده بان باشد. باید این حوزه به مسئولین گرا بدهد که از چه مسیری بروند. تحقیقات در نظام سلامت دیده بان است و یافته ها را در اختیار سیاست گذاران قرار می دهد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اولین سمینار تصمیم گیری مبتنی بر شواهد با عنوان «چالش های دارویی در اقتصاد سلامت و عرضه راهکار ها برای آن» که امروز پنجشنبه ۲۶ آبان ماه در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اینکه دارو یک کالای استراتژیک است و در دنیا در کنار کالاهای جدی مثل اسلحه قرار میگیرد، اظهار داشت: دارو در حوزه های تولید، توزیع و تجویز در دنیا گایدلاین دارد و در کشور ما نسبت به این محصول کم لطفی می شود و با عنایت به اهمیتی که این کالا دارد، لازم است از این محصول به خوبی استفاده نماییم.
وی ضمن اشاره به لزوم برنامه ریزی اصولی از جانب وزارت بهداشت در حوزه دارو، اظهار داشت: با وجود این که سازمان غذا و دارو متولی امور دارویی است؛ ولی اگر با نگاه علمی و مبتنی بر شواهد به مبحث نگاه نماییم، می بینیم که معاونت آموزش می تواند در تجویز منطقی و مصرف دارو نقش داشته باشد.
پناهی اضافه کرد: معاونت آموزشی می تواند کمک نماید ما در حوزه تجویز دارو، شواهد معقول و منطقی داشته باشیم. همینطور در زمینه مصرف دارو، همه بیمارستانها و مراکز درمانی در اختیار معاونت درمان هستند و این معاونت هم می تواند در مصرف تجویز منطقی دارو کمک نماید. ضمن این که بخشی از این مورد هم به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برمی گردد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از جدی ترین مباحثی که در دنیا برای تصمیم گیری در حوزه سلامت صورت می گیرد، توجه به بار بیماری ها است، اظهار داشت: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ مقایسه ای انجام شده و بررسی ها نشان داده که رفتار بیماری ها در این زمان بشدت تغییر کرده است. بیماری های قلبی عروقی، نورولوژی، سرطان و... با این مدل تغییر داشته اند. برای مثال هم اکنون سرطان سومین علت مرگ و میر در ایران است در حالیکه در سال ۱۹۹۰ هشتمین علت بود. این نشان میدهد که لازم است سازمان و غذا و دارو باید بر اساس بار بیماری ها سیاستگذاری داشته باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه ما در وزارت بهداشت ظرفیت سنجی هریک از معاونت های این وزارت خانه است، تصریح کرد: ما در کشور بیشتر از ۹۰۰ مرکز تحقیقات داریم، ۸۳۰ مجوز داریم ۱۰۰ مرکز هم در دانشگاه های علوم پزشکی منتظر گرفتن مجوز هستند. همینطور مرکز تحقیقات غیر دولتی، پژوهشکده، شبکه های تحقیقاتی و.... هم مشغول فعالیت هستند. همینطور ۱۳ مرکز تحقیقات در حوزه دارو، ۱۳ مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، مراکز تحقیقاتی مقاومت آنتی بیوتیکی هم وجود دارند و این ها زیر ساخت های ما هستند و می توانند به سیاستگذاری ها کمک کنند.
پناهی نسخه یکسان پیچیدن برای همه کشور را اقدامی نامناسب دانست و توضیح داد: این که یک تصمیم گیری کلی از بالا صورت گیرد، اقدامی از مد افتاده است. چون شرایط هر استان، فرهنگ، بار بیماری ها و... در استانهای مختلف متفاوت می باشد. برای مثال در بعضی استان ها اَشکال تزریقی دارو و یا شیاف ها و... خیلی طرفدار ندارد. ازاین رو نمیتوان در پایتخت برای همه استان ها تصمیم گیری کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: مردم و همه ذی نفعان و سیاست گذاران در حوزه مسائل در ارتباط با داروسازی درگیر شوند.
وی ادامه داد: ما درحوزه دارو دنبال این هستیم که تحقیق و توسعه در همه بخش های دارو صورت گیرد. برای مثال زیرساخت های ما برای جمعیت ۲۰، ۳۰ میلیونی دیده شده، اما هم اکنون ۸۰ میلیون هستیم. یا عمر افراد ۵۰ سال بود، هم اکنون خوشبختانه ۷۰، ۸۰ سال است و با افزایش سن سرطان ها بالا رفته. ازاین رو تحقیق و توسعه در همه بخش ها باشد.
پناهی اظهار نمود: باید اعتقاد داشته باشیم که اگر از روش هایی درمانی جدید استفاده نماییم، نتیجه بهتری می گیریم. برای مثال برای بیماری SMA در دنیا برخی داروها وجود دارد و چند مورد آنها مجوز گرفته و برای فاز مطالعات وارد ایران شده است. وقتی بررسی می نماییم، می بینیم در دنیا اثربخشی این دارو ها cost-bebefit و مقرون به صرفه نیست.
وی ادامه داد: دیده شده در دنیا درمان ها به سمت ژن درمانی و درمان های پیشرفته رفته اند و دیدیم اثربخشی آنها بیشتر بوده است. ازاین رو باید به این سمت برویم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حقیقت اینست که تحقیقات و فناوری، باید دیده بان باشد، اظهار داشت: باید این حوزه و به مسئولین گرا بدهد که از چه مسیری بروند. تحقیقات در سلامت دیده بان است و یافته ها را در اختیار سیاست گذاران قرار دهد.
پناهی تصریح کرد: ما به مراکز تحقیقات مجوز می دهیم که به ما در حل مشکلات و رفع نیازها کمک کنند. این که تحقیقات صورت گیرد، مقاله نوشته شود و به افزایش تعداد دانشمندان یک درصد و دو درصد و... بیانجامد در جای خود پرارزش است ولی مراکز تحقیقات باید به ما گرا بدهند، اولویت بندی کنند و جامع نگر باشند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن اشاره به بحث ضایعات دارویی اظهار داشت: این حجم بزرگ دارو، مصرف می شوند و در دنیا دارو به همین راحتی دارو در اختیار بیمار قرار نمیگیرد. چون نگهداری و نحوه مصرف دارو و... اهمیت زیادی دارد.
وی به اهمیت بار بیماری ها اشاره نمود و اظهار داشت: حتی توزیع دارو در کشور هم باید بر مبنای بار دارو باشد. بار بیماری حتی در استانهای مختلف هم بررسی شده که توزیع بیماری ها در کدام استان کدام بیماری بیشتر است. ین برای سیاستگذار هم خیلی مهم می باشد.
پناهی تصریح کرد: باید فرهنگ سازی نماییم در بعضی بیماریها برخی داروها تأثیر ندارند. بعنوان مثال برای طب سنتی طب ایرانی و... هزینه زیادی می شود. باید بررسی شود که داروهای طب مکمل چه تاثیری دارند. هم اکنون عنوان می شود چون این داروها عوارض جانبی ندارد، ایرادی ندارد که مصرف شوند. در صورتیکه باید تأثیر آنها در حدی باشد که بتواند یک دارو را از نسخه بیمار بکاهد. ازاین رو بررسی های بیشتری باید صورت گیرد.
وی افزود: برای مثال واکسن کووید-۱۹ که هم اکنون ۶تا واکسن داریم و بیشتر افراد تزریق کردند باید بررسی نماییم که آیا سرمایه گذاری لازم است. همینطور باید حتی مطالعات و آموزش ها به سمت بیماری هایی باشد که در کشور شیوع بیشتری دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در انتها ضمن دعوت از پژوهشگران، اعلام نمود: در صورتیکه مگا پروژه ای در حوزه تجویز و مصرف منطقی دارو عرضه شود، از آن حمایت می شود. همینطور مطالعاتی که بتوانند منجر به کاهش بار بیماری ها شوند و طرح هایی که جنبه های مختلف مصرف دارو را بررسی نمایند هم حمایت می شوند.1401/08/27
13:35:04
0.0 /5
392
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی