آجاک - acak آینده پژوهی

بررسی عدم تحمل گلوکز در زنان استفاده کننده از روش های کمک باروری

بررسی عدم تحمل گلوکز در زنان استفاده کننده از روش های کمک باروری

آجاک: به گزارش آجاک، گروهی از پژوهشگران، با هدف بررسی میزان بروز عدم تحمل گلوکز در خانمهایی که از روش های کمک باروری بهره برده اند، پژوهشی را انجام دادند که نشان می دهد، شیوع سندرم های متابولیک بعد از زایمان در خانمهایی که از روش های کمک باروری استفاده می نمایند، ۲۰.۸ درصد و در خانمهایی که به شکل طبیعی آبستن شده بودند، ۱۰.۹ درصد است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دیابت حاملگی یکی از شایع ترین اختلالات متابولیک است که به شکل عدم تحمل گلوکز در سه ماهه دوم یا سوم حاملگی تشخیص داده می شود. از علل افزایش میزان مبتلا شدن به دیابت حاملگی میتوان به افزایش سن مادران، پیشرفت روش های تشخیص، افزایش چاقی و رژیم های غذایی ناسالم در جامعه اشاره نمود.

با هدف بررسی میزان بروز عدم تحمل گلوکز، شش تا دوازده هفته بعد از زایمان، در خانمهایی که از روش های کمک باروری بهره برده اند و مقایسه آن با زنان دارای باروری طبیعی، دکتر اعظم کوه کن، آرزو عربی پور، دکتر اشرف معینی، دکتر محمد خمسه و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران، پژوهشی طراحی کردند.

در این پژوهش ۶۲ زن مبتلا به عدم تحمل گلوکز که با استفاده از روش های کمک باروری آبستن شده بودند، با ۶۲ زن در شرایط مشابه که به صورت طبیعی آبستن شده بودند، ۶ تا دوازده هفته بعد از زایمان برای قند خون ناشتا، مقاومت به گلوکز و نمایه لیپیدی مورد آزمایش قرار گرفتند. علاوه بر این، دور کمر و باسن، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، اندازه گیری شد.

نتایج این پژوهش نشان داد، شیوع سندرم های متابولیک بعد از زایمان در خانمهایی که از روش های کمک باروری استفاده می نمایند، ۲۰.۸ درصد و در خانمهایی که به شکل طبیعی آبستن شده بودند، ۱۰.۹ درصد است. علاوه بر این، شاخص توده بدنی و فشار خون سیستولیک در خانمهایی که از روش های کمک باروری بهره برده بودند، به صورت مفهوم داری بالاتر بود.

همچنین عوارض نامطلوب حاملگی در زنان بهره بردهِ از روش های کمک باروری به صورت مفهوم داری بیشتر بود. با این وجود میزان عدم تحمل گلوکز در میان گروه ها تفاوت مفهوم داری نداشت و سابقه خانوادگی مبتلا شدن به دیابت عامل مؤثر بود.

نتایج همینطور نشان داد، با وجود آنکه عدم تحمل گلوکز در گروههای آزمایشی تفاوت مفهوم داری نداشت، بالا بودن شاخص توده بدنی و فشار خون سیستولیک در زنان بهره بردهِ از روش های کمک باروری نشان می دهد، استفاده از برنامه های بهینه سازی سبک زندگی و مراقبت طولانی مدت از سلامتی در خانمهایی که با استفاده از روش های کمک باروری صاحب فرزند می شوند، ضروری می باشد. با این وجود آزمایش های دقیق تر با تعداد بیشتر آزمایش شوندگان برای تأیید این ادعا لازم است.

نتایج این پژوهش در شریه بین المللی یاخته-Cell Journal انتشار یافته است.

منبع:

1401/08/24
09:26:30
0.0 /5
357
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی