آجاک - acak آینده پژوهی

معرفی ابزار مناسبی برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

معرفی ابزار مناسبی برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

آجاک: به گزارش آجاک، پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس، با هدف انتقال هدفمند و مؤثر ژن به غضروف و یافتن راهی برای درمان استئوآرتریت، در یک طرح تحقیقاتی مبادرت به ساخت ناتو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات کردند که می توانند بعنوان ابزار مناسبی در ژن درمانی استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، استئوآرتریت، شایع ترین بیماری مفصلی است که زندگی مبتلایان را با محدود کردن حرکتشان تحت تاثیر قرار می دهد. بنابر گزارش ها، تا سال ۲۰۳۰ میلادی تنها در ایالات متحده ۶۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا خواهند بود.

زمینه ژنتیکی، صدمه های مفصلی و افزایش سن، مهم ترین علل مبتلا شدن به این بیماری هستند. همزمانی درد و التهاب در مبتلایان به استئوآرتریت سبب پیچیدگی درمان می شود؛ بنابراین درمان مؤثری که ترمیم بافت صدمه دیده را ممکن کند، تابحال یافت نشده است.

درمان ­های مرسوم استئوآرتریت مانند روش های مهندسی بافت و انتقال هدفمند دارو به علت ساختار خاص و فشرده غضروف سبب ترمیم مؤثر آن نمی گردد. انتقال هدفمند و مؤثر ژن جهت برقراری مجدد هموستازی مناسب در بافت غضروف ضروریست.

با هدف انتقال هدفمند و مؤثر ژن به غضروف و یافتن راهی برای درمان استئوآرتریت، دکتر محمد رضا باغبان اسلامی نژاد، دکتر فاطمه باقری و نغمه اکبری مقدم در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و دانشگاه تربیت مدرس، طی پژوهشی به ساخت ناتو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات برای انتقال ژن به بافت غضروف پرداختند.

نانو ذرات مذکور به علت ساخته شدن از پلیمرهای طبیعی دارای کمترین توکسیسیته (اثر سمی) بوده و به علت وجود کندروئیتین سولفات به شکل مؤثری به غضروف منتقل می شوند. ژن مورد نظر به شکل پلاسمید درون نانو ذرات قرار گرفت و ذرات بوجود آمده از نظر ساختار و عملکرد بررسی گردید.

نتایج این پژوهش نشان داد، جذب نانو ذرات مذکور توسط سلول ­ها و زنده مانی سلول­ ها بعد از آن با نانو ذرات کیتوزان و لیپوفکتامین قابل مقایسه است. همینطور نشان داده شد، استفاده از نانو ذرات ساخته شده در این پژوهش، جذب پلاسمیدها و زنده مانی سلول­ ها بعد از آنرا به میزان قابل توجهی بالا می برد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Colloids and Surfaces B: Biointerface انتشار یافته است، همینطور نشان داد، نانو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات می توانند بعنوان ابزار مناسبی در ژن درمانی استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرند.منبع:

1401/08/21
09:37:16
0.0 /5
385
تگها: پژوهش , نانو
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی