آجاک - acak آینده پژوهی

مصوبات برگزاری هفته پژوهش وفناوری ۱۴۰۱

مصوبات برگزاری هفته پژوهش وفناوری ۱۴۰۱

آجاک: آجاک: برمبنای مصوبات اخیر هفته پژوهش وفناوری، قرار شد تا بمنظور برگزاری پربار این هفته، کلیه دستگاهها تقویم اجرائی خودرا ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه هفته پژوهش عرضه کنند و برای برگزاری کرسی های نقد و نظر دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران با موضوع ˮفناوری و پژوهش در دانشگاه هاˮ برنامه ریزی شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نشست برگزاری هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۱ با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و معاونین پژوهشی وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم برگزار و در این جلسه مصوب شد که در جهت برگزاری پربار هفته پژوهش، کلیه دستگاه ها تقویم اجرایی خویش را ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه این رویداد عرضه کنند.
همینطور دبیرخانه شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری هم ملزم شد تا بسته رسانه ای با هدف استفاده از ظرفیت پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی را با همکاری دستگاههای ذی ربط تهیه نماید. علاوه بر آن برگزاری نمایشگاه های استانی بر مبنای نیازها و توانمندی های هر استان با هدف به هم رسانی فناوران، پژوهشگران، دانشجویان، استانداران فعالان شرکتهای دانش بنیان و خلاق با همکاری دبیرخانه شورای عتف و استانداری ها در دستور کار قرار گرفت.
با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای عتف برای برگزاری کرسی های نقد و نظر دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران با مبحث فناوری و پژوهش در دانشگاه ها، پشتیبانی از برگزاری رویدادهای فناورانه و پژوهش محور در دانشگاه های سراسر کشور با استفاده از ظرفیت های دانشجویان انجمن های علمی-دانشجویی و هم برگزاری تورهای بازدید علمی و پژوهشی با روایتگری فناوران و صنعتگران شاخص برنامه ریزی صورت گرفت.
آشنایی خانواده ها با ظرفیت های دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد با تعامل و هماهنگی دانشگاه ها و برگزاری نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا) با همکاری دستگاههای اجرایی از دیگر موضوع هایی بود که در این جلسه مورد تاکید و تصویب قرار گرفت.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، در این جلسه روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ضمن اشاره به آغاز هفته پژوهش وفناوری در آذرماه با تکیه بر لزوم برنامه ریزی مناسب جهت پیشبرد امور در ارتباط با این هفته در کلیه دستگاههای دولتی، اهمیت نقش آفرینی تمامی بخش های اثرگذار در عرضه توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشی و فناورانه کشور را خاطرنشان کرد.
دهقانی فیروزآبادی ضمن اشاره به اهمیت نقش آفرینی دستگاههای اجرایی و وزارت خانه ها برای هرچه پرشورتر برگزار شدن مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری سالجاری اظهار نمود: استفاده حداکثری و پای کار آمدن تمامی ظرفیت دستگاههای اجرایی می تواند در پربارتر برگزار شدن این هفته اثرگذار بوده و گامی مؤثر در امیدآفرینی با ابزار دستاودهای پژوهشی و فناورانه در کشور به حساب می آید.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، مهم ترین ابزار برای توسعه پژوهش و اثرگذاری آن در کشور را اختصاص بازار ملی و بین المللی به این حوزه دانست و اضافه کرد: بازار ملی یک اصل غیر قابل اجتناب و ضرورتی برای رونق پژوهش های فناورانه کارآمد و نیاز محور است. مهم ترین نیاز امروز شرکت ها، فعالان حوزه پژوهش و فناوران، بازاری است که می تواند توسط دستگاههای اجرایی و بخش های مختلف دست اندرکار در اختیار آنان قرار بگیرد؛ مبحث مهمی که بطور قطع توسعه پایدار و واقعی را به ارمغان خواهد آورد.
منبع:

1401/08/18
08:06:57
0.0 /5
175
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی