آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه پژوهشی مطرح شد؛

روغنی برای رفع مشکل جنسی در مبتلایان به ام اس

روغنی برای رفع مشکل جنسی در مبتلایان به ام اس

آجاک: به گزارش آجاک، در یک تحقیق جدید، محققان به تأثیرات مثبت نوعی داروی موضعی سنتی به نام روغن خراطین برای رفع برخی مشکلات جنسی مردان مبتلابه ام اس اشاره کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بیماری ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس، بیماری نسبتاً شایعی است که اغلب، جمعیت جوان را درگیر خود می کند. بر مبنای آمار ثبت شده در سامانه بیماران خاص معاونت درمان وزارت بهداشت، تعداد بیماران مبتلابه ام اس در کشور، ۷۰ هزار نفر ارزیابی شده است. شیوع بیماری ام اس بیشتر در سنین ۲۰ تا ۴۵ سال است و این به معنای درگیری جمعیت زیادی از افراد توانا و فعال جامعه است. شیوع ام اس از سال ۲۰۱۳ در تمام مناطق جهان افزایش پیدا کرده است. احتمال ابتلای زنان به ام اس دو برابر بیشتر از مردان است. علایم عصبی بوجود آمده در این بیماری، به تدریج سبب ناتوانی جسمی و ذهنی بیمار می گردند و علاوه بر علایم اصلی، یک سری عوارض جانبی را هم به بیماران تحمیل می نماید.
بنا بر گفته های پژوهشگران، یکی از تأثیرات این بیماری که بسیار آزاردهنده بوده و بر زندگی خانوادگی و اجتماعی بیماران، تأثیرگذار است، بروز مشکل در عملکرد جنسی بخصوص در مردان است. یک سیکل جنسی طبیعی در مردان از پنج مرحله شامل برانگیختگی، نعوظ، انزال، مرحله ارضاء جنسی یا ارگاسم و مرحله فروکش تشکیل شده است. لازمه تمامی این مراحل و داشتن عملکرد جنسی طبیعی، وجود یک سیستم عصبی سالم در مغز و نخاع است و درصورتیکه ام اس سبب تخریب این مراکز شود، فرد گرفتار اختلالات در عملکرد جنسی خود خواهد شد. اختلالات عملکرد جنسی در مردان مبتلابه ام اس معمولا شامل مشکل در شروع و پایداری نعوظ و کاهش حس آلت تناسلی و درنتیجه مشکل در رسیدن به ارگاسم و از بین رفتن میل جنسی است.
در ارتباط با این موضوع، یک تیم هشت نفره پژوهشی از دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... عج، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و دانشگاه تهران مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن تاثیر روغن خراطین برای درمان اختلال نعوظ در مردان مبتلابه بیماری مالتیپل اسکلروزیس بررسی شده است.
این تحقیق بر روی ۵۰ بیمار مرد مبتلابه ام اس انجام شده و در آن، برخی از این افراد به مدت سه ماه تحت درمان موضعی با روغن خراطین قرار گرفتند. پس ازاین مدت، وضعیت نعوظ در این مردان با گروه دیگر که بعنوان گروه شاهد بودند، مقایسه گردید.
روغن خراطین از کِرمی به همین نام گرفته می شود. کِرم خراطین نوعی کِرم خاکی است که در دنیای علم با نام ایزینیا فتیدا شناخته می شود.
نتایج این بررسی ها نشان داد که بین نمرات کارکرد نعوظ، اوج لذت جنسی، رضایتمندی از تماس جنسی و رضایتمندی کلی، تفاوت قابل توجهی بین دو گروه به وجود آمده است.
به قول عباس سنجری پور، پژوهشگر مرکز توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و همکارانش، «نتایج مطالعه ما نشان داد که روغن خراطین بر عملکرد نعوظ بیماران مبتلابه ام اس مؤثر است و می تواند منجر به بهبود عملکرد جنسی بیماران مبتلابه ام اس شود».
آنها معتقدند: «با توجه به کلی نگر بودن طب قدیم و در نظر گرفتن عوامل مختلف دخیل در نعوظ و انزال زودرس، استفاده از ترکیبات سنتی و گیاهی در این حوزه در جهان شایع تر است».
این محققان البته اشاره کرده اند با عنایت به اینکه این مطالعه نخستین پژوهش در این حوزه بوده و مضرات احتمالی آن هم باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند، پیشنهاد می گردد سایر محققان هم این ماده را به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهای سنتی برای هدف مورد نظر آزمایش نمایند و بعد از جمع آوری شواهد قابل توجه، سفارش به استفاده از آن صورت گیرد.
یافته های پژوهشی فوق را مجله «دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود منتشر نموده است.1401/08/15
10:29:11
0.0 /5
437
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی