آجاک - acak آینده پژوهی
توسط محققان كشور توصیه شد؛

رهایی کودکان از بیماری مزمن کبدی با یک برنامه رژیم غذایی

رهایی کودکان از بیماری مزمن کبدی با یک برنامه رژیم غذایی

آجاک: آجاک: پژوهشگران در یک مطالعه جدید، بیماری مزمن کبدی در کودکان را مورد بررسی قرار داده و یک برنامه تعدیل رژیم غذایی را برای مقابله با آن ارایه داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یکی از بیماری هایی که سلامت کودکان را به شدت تهدید می کند، بیماری مزمن کبدی است. بیماری کبدی مزمن عبارت است از فعالیت غیر طبیعی کبد همراه با التهاب و نکروز به مدت حداقل ۶ ماه. این بیماری، ناشی از یک رشته اختلالات با علل و شدت متغیر است که از فرم های غیر پیش رونده تا اشکال شدید را در برمی گیرد. اشکال شدید این بیماری همراه با تشکیل زخم یا اسکار در کبد و تغییر ساختمان آن هستند و در صورت پیشرفت، در نهایت به بیماری سیروز منتهی می شوند. شایع ترین نشانه های بالینی در بیماریهای کبدی شامل زردی و کلستاز، بزرگی کبد، فشار خون بالا در ورید کبدی، نارسایی کبدی و آنسفالوپاتی کبدی مزمن هستند.
بیماری مزمن کبدی بگفته متخصصان صرف نظر از نوع آن، کیفیت زندگی را می کاهد و در صورت بروز در کودکان، زندگی نامطلوبی را برای آنها رقم می زند. کودکان مبتلابه بیماری کبدی مزمن، علائمی مانند درد شکم، خستگی و نشانه های خلقی را دارند. این بیماری منجر به لطمه های پاتوفیزیولوژی پیچیده ای در کبد می شود و از آنجا که کبد ارگان اصلی متابولیسم غذا و انرژی است، لطمه رسیدن به آن موجب اختلال در هضم، جذب، توزیع، ذخیره و کاربرد غذا در کودکان مبتلا می شود. بدین ترتیب علت زمینه ای بیماری در کودکان مبتلا، هرچه که باشد، می تواند منجر به بی کفایتی و سیروز کبدی شده و مشکلات مختلفی را برای سلامت عمومی آنها به وجود آورد.
در یک تحقیق پژوهشی که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص انجام شده است، تلاش شده تأثیر یک برنامه تعدیل رژیم غذایی بر وضعیت کودکان مبتلابه بیماری مزمن کبدی بررسی شود.
پژوهشگران، این پژوهش را بر روی ۷۵ کودک بیمار بیمارستان قائم مشهد انجام داده اند و در این جهت برای گروهی از آنان، علاوه بر مراقبت معمول، برنامه آموزشی تعدیل رژیم غذایی را طی ۶ جلسه کارگاهی ارائه کرده اند.
نتایج این پژوهش نشان می دهند که برنامه تعدیل رژیم غذایی، اثرات مثبتی بر وضعیت اختصاصی کبدی کودکان مورد آزمایش داشته است، به نحوی که بین دو گروه کنترل و مداخله ازنظر آزمون های اختصاصی کبدی شامل پروترومبین، آلبومین، آسپارتات ترانس آمیناز (ALS) و آلانین ترانس آمیناز (ALT) تفاوت مدلول دار و قابل توجهی حاصل شده است.
زهرا نامجو، محقق گروه پرستاری کودکان دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و همکارانش دراین باره می گویند: «استفاده از رژیم غذایی کم کالری در کنترل و مدیریت بیماری کبدی مزمن جایگاه ویژه ای دارد، چونکه در بیشتر این بیماران، افزایش چربی های پلاسما و سایر عوامل خطر متابولیک مانند چاقی دیده شده است، به نحوی که در خیلی از مطالعات افزایش چربی احشایی گزارش می شود. بدین سبب یکی از روش های درمان کبد چرب غیر الکلی، کاهش تدریجی وزن است که منجر به کاهش سطح آنزیم های کبدی سرم و التهاب و فیبروز می گردد».
آنها می افزایند: «با توجه به نتایج این پژوهش، می توان با بهره گیری از کتاب راهنمای عملی تغذیه در کودکان مبتلابه بیماری کبدی مزمن، برای بهبود وضعیت تغذیه و پیش گیری از سوء تغذیه و بهبود وضعیت کبد اقدام نمود».
آگاهی از نتایج این پژوهش می تواند سطح دانش پرستاران و تیم های درمانی را در راستای بهبود وضعیت تغذیه کودکان مبتلابه بیماری مزمن کبدی افزایش دهد. علاوه بر آن، بگفته نامجو و همکارانش، «کتاب ارائه شده در این طرح پژوهشی می تواند در کارگاه ها و سمینارها ارائه شود و راهنمایی جامع تغذیه برای کودکان مبتلابه بیماری کبدی مزمن باشد».
این یافته ها را مجله «دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود منتشر نموده است.1401/08/14
22:49:18
0.0 /5
213
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی