آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد

قرارگیری ۸۴۱ پژوهشگر ایرانی در زمره پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر

قرارگیری ۸۴۱ پژوهشگر ایرانی در زمره پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر

به گزارش آجاک، معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار داشت: برمبنای روش های علمی استخراج داده و برمبنای اطلاعات پایگاه فاکتورهای اساسی علم (ESI)، 841 پژوهشگر از کشور ایران در زمره پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر دنیا قرار دارند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی اظهار داشت: لیست پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر دنیا مستخرج از پایگاه شاخص ­های اساسی علم (ESI) متعلق به شرکت کلاریویت آنالیتیکس (WOS) توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در مهر ماه ۱۴۰۱ مورد تحلیل و پالایش قرار گرفت.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در مرحله نخست، از بین حدود ۱۰۰ هزار پژوهشگر پراستناد برتر دنیا در پایگاه ESI با بهره گیری از روش­ شناسی پیشرفته و خودکار، بیش از ۱۴۰۰ نام پژوهشگر ایرانی (به صورت نام خانوادگی و شکل اختصاری نام کوچک ESI) شناسایی شد. سپس، کارشناسان پژوهشی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) طی فرآیندهای تخصصی پردازش ­های مختلفی را جهت ابهام­ زدایی این لیست و شناسایی دقیق همه مدارک منتسب به هر پژوهشگر انجام دادند.

وی افزود: در نتیجه، تعداد ۸۴۱ پژوهشگر با وابستگی سازمانی ایران در حوزه­ های موضوعی مختلف شناسایی شدند که عملکرد پژوهشی و استنادی آنها برمبنای چهار شاخص علم سنجی: ۱) نسبت تعداد کل استنادهای دریافتی به تعداد کل مقالات استنادکننده، ۲) تعداد متوسط خوداستنادی به ازای هر مقاله، ۳) متوسط درصد خوداستنادی و ۴) نسبت تعداد کل استنادهای دریافتی (بدون در نظر گرفتن خوداستنادی) به تعداد مقالات استنادکننده (بدون در نظر گرفتن خوداستنادی) یک نویسنده مورد ارزیابی قرار گرفت. لازم به ذکر است که این شاخص ­ها با داده ­های کلان جهانی تطبیق داده شد و مقادیر نرمال برای هر شاخص استخراج شد.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بطور کلی، تعداد پژوهشگران ایرانی پراستناد یک درصد برتر دنیا که توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) از سال ۱۳۹۸ تا حالا شناسایی شده، رشد قابل ­توجهی داشته است. تعداد دانشمندان ایرانی این لیست از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ به ترتیب ۲۴۹، ۳۶۱، ۵۱۲، ۶۸۵ و ۸۴۱ نفر بوده است. بدین ترتیب در یک دوره ۴ ساله رشد حدود ۳۴۰ درصد در ورود پژوهشگران ایرانی به لیست یک درصد برتر دنیا مشاهده می شود.بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، لیست پژوهشگران پراستناد برتر دنیا، گزارشی دوماهنامه از پژوهشگران پراستناد در ۲۲ حوزه موضوعی علوم و علوم اجتماعی در سامانه شاخص­ های اساسی علم (ESI) در بازه زمانی ۱۰ ساله است. بدین سان که پژوهشگران در هر رشته بر حسب تعداد استنادهایی که دریافت کرده­ اند، مرتب ­سازی و سپس بر طبق حدود آستانه استنادی به عنوان پژوهشگران پراستناد برتر دنیا در نظر گرفته می­ شوند. همین طور تعدادی از پژوهشگران در چندین حوزه موضوعی حد آستانه استنادی لازم را کسب کرده ­اند که در تفکیک پژوهشگران به لحاظ حوزه موضوعی در دسته چند رشته ای قرار گرفته اند.

منبع:

1401/08/11
10:22:08
0.0 /5
284
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی