آجاک - acak آینده پژوهی

انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله نیچر

انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله نیچر

آجاک: عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با همکاری پژوهشگران مرکز ملی سلامت آمریکا موفق به چاپ مقاله ای در مجموعه مجلات معتبر نیچر شد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر علی قاضی زاده، استادیار دانشکده مهندسی برق با همکاری پژوهشگران مرکز ملی سلامت آمریکا موفق به چاپ مقاله ای با عنوان «حافظه پاداش، تنبیه و تازگی به طور توامان پاسخ نورون به اشیا را در قشر پیش پیشانی و در ساختار زیر قشری عقده های قاعده ای شکل می دهند» در مجله معتبر نیچر شد.
در قسمتی از این مقاله آمده است؛ غذای دلچسبی را قبلا خورده ایم، حیوانی قبلا ما را ترسانده است، در یک جمع بعضی را می شناسیم، در حالی که بعضی جدیدند، در طول زندگی ما با ده ها هزار شی یا موجود از این دست روبرو می شویم و مغز ما همه این تجربه ها را باید در حافظه ذخیره کند تا در تعاملات بعدی مورد استفاده قرار گیرند.
در مطالعه ای جدید دکتر قاضی زاده با بهره گیری از نخستینیان نشان داده است که نورون های قشر پیش پیشانی مغز حافظه مربوط به سوابق مثبت و منفی اشیا و یا تازگی آنها را ذخیره می کنند. در مقابل ناحیه زیر قشری عقده های قاعده ای این اطلاعات را از بخش پیش پیشانی مغز دریافت، حافظه های مثبت و منفی مثل پاداش یا تهدید را تقویت کرده و سایر حافظه ها مانند تازگی را فیلتر می کنند. هر دو بخش قشری پیش پیشانی و زیر قشری عقده های قاعده ای سپس به مرکز کنترل توجه بینایی در مغز میانی رای خود در خصوص تغییر کانون توجه را مخابره می کنند.
این مطالعه برای نخستین بار شواهدی از تفاوت بین نواحی مغز در کنترل توجه بر حسب سوابق اشیا را بدست می دهد و نتایج آن در فهم بهتر اختلالات شناختی مانند کم توجهی- بیش فعالی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، مجله Nature Communications یکی از زیر مجموعه های دسترسی آزاد Nature Publishing Group است که در سال ۲۰۱۰ به وجود آمده است. این مجله زمینه های علوم طبیعی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی و علوم زمین را پوشش می دهد. ضریب تاثیر این مجله در سال ۲۰۱۷، ۱۲/۳۵ گزارش شده است. برمبنای پایگاه SJR، نمایه H. این مجله ۱۹۸، معیار SJR آن ۶/۵۸ و جزو مجلات Q1 در حوزه بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی است.
منبع:

1401/08/09
08:44:31
0.0 /5
579
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی