آجاک - acak آینده پژوهی
در نشست رصد اشتغال دانش آموختگان اعلام شد؛

معرفی پول سازترین رشته ها و استانهای با بیشترین ظرفیت اشتغال دانش آموختگان

معرفی پول سازترین رشته ها و استانهای با بیشترین ظرفیت اشتغال دانش آموختگان

آجاک: به گزارش آجاک، رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در نشست خبری رصد اشتغال دانش آموختگان آموزش عالی اظهار داشت: دانش آموختگان گروه علوم انسانی و فنی مهندسی سهم بیشتری در دهک های بالای درآمدی دارند و این گروه ها پول ساز ترین رشته ها هستند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر علی باقر طاهری نیا در نشست خبری با مبحث رصد اشتغال دانش آموختگان آموزش عالی که امروز در محل این موسسه برگزار شد، با اشاره به اینکه رصد اشتغال دانش آموختگان در دستور کار وزارت کار قرار دارد که با بهره گیری از سامانه جویندگان کار، وضعیت را رصد می کنند. از چند سال پیش، این مأموریت به عهده موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی قرار داده شده است.
وی با اعلان اینکه منابع این رصد، آمار و داده های سامانه رفاه ایرانی ها و خوداظهاری دانشجویان است، اظهار داشت: آمار عرضه شده در این نشست در ارتباط با چهار سال قبل و در مورد دانش آموختگان سال تحصیلی ۱۳۹۵-۱۳۹۶ است. مجموع فارغ التحصیل چهار سال قبل ۷۷۲ هزار نفر بودند و مجموع تعداد کل دانش آموختگان شاغل ما نزدیک ۵۰ درصد است.
وی افزود: این آمار برای مردان ۵۶ درصد و برای زنان حدود ۴۰ درصد است.
رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی اشاره کرد: آمار اشتغال دانش آموختگان در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ هم ۴۵ درصد بوده است.
وی در رابطه با شانس اشتغال دانش آموختگان بر مبنای مقطع تحصیلی توضیح داد: در بررسی های انجام شده، بین تحصیلات بالاتر و شانس اشتغال بالاتر ارتباط وجود داشت و بیشترین نرخ اشتغال دانش آموختگان در ارتباط با مقطع دکترا و کارشناسی ارشد بوده است.
طاهری نیا با اعلان اینکه این مورد تنها به خاطر تحصیلات بالاتر نیست، توضیح داد: بخشی از آن ناشی از فرصت شغلی بیشتر، در طول زمان است.
وی اشاره کرد: بیشترین شانس اشتغال دانش آموختگان، در ارتباط با زیر گروه علوم پزشکی است و بعد از آن علوم انسانی بیشترین شانس اشتغال را دارد و رتبه سوم در ارتباط با گروه فنی مهندسی است.
رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در مورد آمار اشتغال دانش آموختگان دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، توضیح داد: سهم دانش آموختگان دانشگاه های غیر دولتی، حدود یک درصد بیشتر از دولتی است و در تحلیل آن میتوان اظهار داشت که چون دانش آموختگان دانشگاه های غیر دولتی بعضاً شاغل بودند و بعد دانشجو شدند، این آمار متفاوت می باشد.
وی با اعلان اینکه تقسیم بندی رشته ها از نظر یونسکو کمی متفاوت می باشد، اظهار داشت: بر مبنای تقسیم بندی یونسکو، بیشترین شانس اشتغال هم در ارتباط با دانش آموختگان رشته های بهداشت است، بعد از آن حوزه های بازرگانی، حقوق، علوم اداری رتبه دوم دارند و حوزه مهندسی ساخت و تولید در زمینه اشتغال دانش آموختگان در رتبه سوم قرار دارد. حوزه علوم اجتماعی، روزنامه نگاری و اطلاع رسانی هم در رتبه چهارم است.
طاهری نیا در مورد ظرفیت پذیرش دانش آموختگان در وزارت خانه، اصناف و مشاغل آزاد و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و... اظهار نمود: بیشتر از نیمی از دانش آموختگان ما جذب مشاغل دولتی در وزارت خانه ها، سازمان ها و شرکت ها می شوند و رتبه دوم در ارتباط با اصناف و مشاغل آزاد است.
وی اشاره کرد: جزئیات آمار در مورد اینکه آیا اشتغال دانش آموختگان متناسب با رشته تحصیلی آن هاست، در دسترس نیست.
معرفی استانهای با بیشترین ظرفیت اشتغال دانش آموختگان
رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در مورد رتبه بندی دانشگاه های استان ها بر مبنای میزان اشتغال، توضیح داد: بیشترین اشتغال در ارتباط با دانشگاه های استان بوشهر است و دانشگاه های استان بوشهر در توانمند کردن دانشجویان از همه موفق تر هستند. بعد از آن استان مرکزی است و استان سمنان و یزد رتبه سوم و چهارم را دارند. رتبه پنجم هم در ارتباط با استان تهران است.
وی در مورد تحلیل این آمار، اظهار داشت: جمعیت قابل توجهی از دانشجویان هر دانشگاه، بومی استان هستند و این آمار به ظرفیت اشتغال استان هم بستگی دارد. برای مثال استان مرکزی، یک استان صنعتی است و ظرفیت اشتغال بالایی دارد.
طاهری نیا در مورد رتبه بندی بیشترین ظرفیت اشتغال دانش آموختگان، اظهار داشت: استان تهران بیشترین ظرفیت را در اشتغال دانش آموختگان دارد و بعد از آن با فاصله زیاد استان اصفهان در رتبه دوم قرار دارد. استانهای خراسان رضوی، خوزستان و مازندران در رتبه سوم تا پنجم قرار دارند. این استان ها، استانهای موفق در جذب دانش آموختگان هستند.
وی افزود: دانش آموختگان گروه علوم انسانی و فنی مهندسی سهم بیشتری در دهک های درآمدی دارند و میتوان گفت این گروه ها پول سازترین رشته ها هستند. یک بخشی از علوم انسانی چند مهارتی هستند و فضاهای درآمدی مختلفی دارند و در مشاغل نوظهور، کسب وکارهای کوچک، مشاغل حوزه آی تی و استارتاپ ها فعالیت بیشتری دارند و میتوان گفت رشته های علوم انسانی انعطاف پذیری بیشتری در حوزه اشتغال دارند.
رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در انتها تصریح کرد: مجموعه ای از متغیرها در این اتفاق نقش دارند. تحلیل داده های آماری تابع علل متفاوت می باشد و این گزارش آماری تحلیل های مختلفی می طلبد.

منبع:

1401/08/08
12:57:15
0.0 /5
401
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی