آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش مروری بررسی شد

اثربخشی مداخلات روان شناختی بر کاهش پرفشاری خون در کشور

اثربخشی مداخلات روان شناختی بر کاهش پرفشاری خون در کشور

آجاک: پژوهشگران در یک پژوهش مروری نشان داده اند که استفاده از مهارتهای روان شناختی به خوبی می تواند موجبات کنترل بیماری پرفشاری خون را فراهم آورد و لازم است در این خصوص، با جدیت بیشتری به آگاه سازی عموم پرداخت.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یکی از بیماری هایی که احتمال وقوع آن با بالا رفتن سن بیشتر می شود، پرفشاری خون است. این بیماری موجب عدم تعادل بین عوامل منقبض کننده و منبسط کننده عروق خونی می شود. پرفشاری خون تحت عنوان فشارخون سیستولیک بیش از ۱۴۰ میلی متر جیوه و فشارخون دیاستولیک بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه تعریف می شود. این بیماری دلیل ۶ درصد از مرگ ومیر افراد بزرگسال و سومین عامل مرگ ومیر در جهان است و به عنوان یک مشکل بهداشتی درحال رشد در دنیا مطرح است. طی بررسی های انجام شده، در ایران نیز شیوع پرفشاری خون در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، نزدیک به ۲۷ درصد گزارش شده است.
بگفته متخصصان، این بیماری شایع در صورت عدم درمان، منجر به بروز عوارض کشنده ای مانند بیماریهای قلبی- عروقی، سکته قلبی، نارسایی شناختی، نارسایی احتقانی قلب و نارسایی کلیوی می شود و می تواند بر سلامت روان و رضایت از زندگی بیماران مبتلا نیز تأثیر نامطلوبی داشته باشد. ازآنجایی که این بیماری تا ظهور عوارض، بدون علامت باقی می ماند، آنرا "قاتل خاموش" می نامند. حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد پرفشاری خون ناشی از عوامل ژنتیکی، محیطی، روانی و اجتماعی است. عوامل ژنتیکی مانند سابقه خانوادگی، عوامل محیطی مانند مصرف نمک، چاقی، مصرف الکل، عوامل روانی مانند تیپ شخصیتی، سبک مقابله با استرس، اعتمادبه نفس، خشم فروخورده و عوامل اجتماعی نیز مانند شغل، میزان درآمد، وضعیت تأهل، تنهایی و انزوای اجتماعی هستند.
یکی از پژوهشگران کشور از دانشگاه اصفهان باتوجه به اهمیت بالای این موضوع، پژوهشی را انجام داده و در آن اثربخشی مداخلات روان شناختی را بر کاهش فشارخون در ایران بررسی نموده است.
در این مطالعه که به شیوه فراتحلیل انجام شده است، مقالات انجام شده در ایران در حوزه اثربخشی مداخلات روان شناختی بر کاهش فشارخون مورد بررسی تحلیلی قرار گرفته اند.
نتیجه این بررسی ها نشان میدهد که درمان های فراشناختی، تأثیر زیادی بر کاهش میزان فشارخون سیستولیک و دیاستولیک دارند و درمجموع می توان گفت شواهد برای درمان روان شناختی پرفشاری خون امیدوارکننده هستند.
در این خصوص، فائزه ادیب نیا، محقق گروه روان شناسی دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه اصفهان می گوید: «میزان اندازه اثر ترکیبی مداخلات روان شناختی بر فشارخون سیستولیک، ۱.۴۳ و بر میزان فشارخون دیاستولیک، ۱.۴۰ به دست آمد که این اثرات مدلول دار بوده و نشان دهنده اندازه اثر بزرگ هستند».
این محقق می افزاید: «در تبیین موارد فوق باتوجه به میزان اندازه اثر به دست آمده در پژوهش حاضر، می توان اظهار داشت که مداخله های روان شناختی می توانند به عنوان الگوی درمانی مؤثر در جامعه ایرانی در کاهش فشارخون به کاربرده شوند و کارایی این نوع مداخله برای افراد مبتلابه پرفشاری خون، امیدوارکننده است».
در مقالات مورد استفاده در این تحقیق، تأثیرات آموزش گروهی مصون سازی در مقابل استرس، درمان گروهی مبتنی بر مدل فراشناختی ذهن آگاهی، درمان گروهی مدیریت استرس بر افسردگی، آموزش مدیریت استرس و معنویت درمانی، آموزش شادکامی، هیپنوتیزم درمانی و درمان متمرکز بر شفقت بررسی شده بودند.
ادیب نیا معتقد است: «درنتیجه یافته های این تحقیق، می توان از روش های مداخلاتی روان شناختی به عنوان درمان مؤثری در کاهش پرفشاری خون در کلینیک ها و مراکز درمانی بهره برد. اما باتوجه به کمبود متخصصان و عدم آگاهی مردم در این عرصه، روش های فوق هم اکنون پایگاه مناسبی در ایران ندارند و لازم است با انجام چنین مطالعاتی و تشویق عموم، از مداخلات روان شناختی در این عرصه بهره برد».
این یافته های پژوهشی را نشریه ای علمی پژوهشی به نام «مجله تحقیقات نظام سلامت» متعلق به دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتشر نموده است.
منبع:

1401/08/04
10:42:44
0.0 /5
775
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی