آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهشی وزارت علوم اعلام كرد

آئین نامه پسادکترا تا دو هفته دیگر ابلاغ می شود

آئین نامه پسادکترا تا دو هفته دیگر ابلاغ می شود

آجاک: به گزارش آجاک، دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به اینکه آئین نامه پسا دکترا حداکثر تا دو هفته دیگر ابلاغ می شود، اظهار داشت: در بحث پژوهشگران پسادکترا با ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی انجام شده و مشکل سربازی آنها حل شده؛ این یک اتفاق تاریخی است. در گذشته نیروهای امریه، باید روی پروژه های نظامی کار می کردند ولی هم اکنون این محدودیت وجود ندارد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در پنجاه و هفتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور، در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به تعداد نشریات ایرانی نمایه شده در اسکوپوس اظهار داشت: نمایه کردن ۲۰ نشریه در اسکوپوس در یک سال بی سابقه است و ما برای این هدف، هفت کارگاه برای مدیران داخلی، مدیران مسئول و سردبیران برگزار کردیم.

وی افزود: همینطور هم اکنون با یک شرکت خصوصی جهت کمک به نمایه سازی نشریات، قرارداد بستیم تا ۱۵۰ مجله ای که آمادگی دارند، به صورت ویژه ظرف سه سال نمایه شوند. این قرارداد بگونه ای منعقد شده که هر نشریه ای که نمایه شود، حق الزحمه شرکت پرداخت می شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم در رابطه با وضعیت تصویب آئین نامه پسادکترا توضیح داد: ما آئین نامه پسا دکترا را تدوین کرده و آنرا در شورایعالی عتف مصوب کردیم. ابتدا این آئین نامه در کمیسیون عالی شورای عتف مصوب شد و نقطه نظرات اعضای شورا که نماینده تمام وزارت خانه ها هستند در مورد این آئین نامه گردآوری شد. در روز افتتاحیه، متن نهایی آئین نامه، به معاونان پژوهشی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی اعلام گردید تا نظرات آنها هم جمع آوری شود.

وی با بیان این که آئین نامه پسادکترا حداکثر تا دو هفته دیگر ابلاغ می شود، اظهار داشت: بعد از این ابلاغ، سال جاری یک تحول ویژه در پسا دکترا خواهیم داشت.

صالحی ضمن اشاره به این که در این آئین نامه، سه نوع پسا دکترا به سه شکل مطرح شده، توضیح داد: یک پسادکترا، در ارتباط با تحقیقات بنیادین است. در یک نوع دیگر در بخش تحقیقات ارتباط با صنعت و جامعه فعالیت می کند و در نوع سوم پژوهشگران پسادکترا در شرکتهای خصوصی، صنعتی و دانش بنیان مشارکت می کنند.

وی تصریح کرد: در بحث پژوهشگران پسادکترا با ستاد کل نیروهای مسلح همکاری خوبی شده و مشکل سربازی آنها حل شده است و این یک اتفاق تاریخی است.

دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوریب با تکیه بر این که این شیوه امریه پژوهشگران پسادکترا بسیار متفاوت از امریه قدیم است، اظهار داشت: در گذشته نیروهای امریه، باید روی پروژه های نظامی کار می کردند ولی هم اکنون این محدودیت وجود ندارد و برای مثال در شرکت فولاد کار پسادکتری انجام می دهند و در عین حال، مشکل سربازی آنها هم حل می شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم، ضمن اشاره به وضعیت مصوبه شبکه ملی آزمایشگاهی در شورایعالی عتف، اظهار داشت: این مصوبه در شورای عتف مصوبه تصویب گردید و ریس جمهور آنرا ابلاغ نمود و ما موظف شدیم آئین نامه آنرا تدوین نماییم. دو هفته پیش دو آئین نامه پسادکتری و شبکه ملی آزمایشگاهی را به کمیسیون دائمی عتف بردیم و در آنجا نقطه نظرات همه اعضا جمع آوری شد. بزودی آئین نامه شبکه ملی آزمایشگاهی کشور و پسا دکترا، هر دو ابلاغ می شود

وی با اشاره به اینکه متصل شدن لابراتوار های دانشگاه آزاد، وزارت خانه های نفت، کشاورزی، علوم و بهداشت، مبحث بسیار تاریخی در کشور است، اظهار داشت: پلت فرم و نرم افزار مورد نیاز آن آماده است، باآنکه امکان دارد ۵-۶ ماه فعال شدن آن، زمان ببرد.

منبع:

1401/07/29
14:10:36
0.0 /5
248
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی