آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد

اعتبار بند ه تبصره ۹ قانون بودجه ۲هزار میلیارد است

اعتبار بند ه تبصره ۹ قانون بودجه ۲هزار میلیارد است

به گزارش آجاک، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: برآورد ما اینست که اعتبار پیشبینی شده در بند «ه» تبصره ۹ قانون بودجه حدود دو هزار میلیارد تومان است که دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی باید برای فعال سازی این ظرفیت به دستگاههای اجرایی ملی و استانی رجوع کنند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در پنجاه و هفتمین اجلاس معاونان پژوهشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور اظهار داشت: بر مبنای بند «ه» تبصره ۹ قانون بودجه، دستگاه ها و شرکتهای اجرایی باید یک درصد بودجه جاری خویش را صرف فعالیت پژوهشی کنند و این کار را فقط می توانند با قرارداد پژوهشی با دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی انجام دهند، ازاین رو باید از این ظرفیت بزرگ استفاده نماییم.
وی ادامه داد: در بند "و" همین قانون آمده است که چهل درصد اعتبارات پژوهشی شرکت ها و بانکها به صندوق عتف واریز شود و در چارچوب اولویت های شورای عتف هزینه شود که دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی می توانند از این ظرفیت هم استفاده نمایند که اعتبار مالی آن حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.
دبیرکل شورایعالی عتف ضمن اشاره به تایید ایجاد صندوق عتف توسط رئیس جمهور و در نظر گرفتن ردیف اعتباری در لایحه قانون بودجه، اظهار داشت: آئین نامه ایجاد این صندوق را به هیات دولت ارسال کردیم که بزودی تصویب می شود.
وی اظهار نمود: صندوق عتف در مدت سه سال، هزار میلیارد تومان از ایجاد دوره های پسادکتری در کشور حمایت خواهد نمود که آئین نامه ایجاد این دوره ها هم در شورای عتف تصویب شده است و منتظر تایید سازمان برنامه و بودجه هستیم.
صالحی به قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: صنایع و شرکت ها اگر با همکاری دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی برای بخش های تحقیق و توسعه خود هزینه کنند، بعنوان هزینه مالیات پذیرفته می شود که ظرفیت مهمی است و باید از آن حمایت نماییم.
وی ضمن اشاره به این که در سال ۱۴۰۰ حدود پنج هزار میلیارد تومان قرارداد پژوهشی ارتباط با صنعت توسط دانشگاه ها در کشور منعقد گردید، اظهار داشت: ۶ هزار عضو هیئت علمی درگیر قرارداد ارتباط با صنعت شده اند که باید این تعداد افزایش یابد.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، معاون پژوهشی وزیر علوم ضمن اشاره به این که از میان ۱۴۰۰ مجله علمی و پژوهشی کشور، ۱۸ مجله در پایگاه اسکوپوس نمایه شدند، اظهار داشت: اگر مجله علمی در پایگاه معتبر دنیا نمایه شود، ۱۰۰ میلیون تومان پاداش دریافت می کند.
وی تصریح کرد: سطح علمی مجلات پژوهشی موجود هم باید حفظ شده و همینطور ارتقا پیدا کند.
منبع:

1401/07/28
12:12:36
0.0 /5
225
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی