آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش داخلی بررسی شد

چرا مردان، کمتر مشکلات سلامت خویش را پیگیری می کنند؟

چرا مردان، کمتر مشکلات سلامت خویش را پیگیری می کنند؟

آجاک: به گزارش آجاک، محققان در یک پژوهش جدید داخلی نشان داده اند که مردان تمایل کمی به رفتن به مراکز بهداشتی درمانی و پیگیری مشکلات احتمالی سلامت در خود دارند. آنها در پژوهش خود، علل این مورد را هم توضیح داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، لازمه داشتن جامعه سالم، سلامت خانواده است و در این عرصه سلامت مردان به اندازه سلامت زنان اهمیت دارد. مردان علاوه بر نقش پدری و همسری، مدیریت خارج از منزل و اداره امور اقتصادی را هم برعهده دارند، ازاین رو ایجاب می کند، توجه ویژه ای به سلامت آنها شود. مقوله سلامت مردان مقوله ای چندبعدی و پیچیده است که تحت تاثیر عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیطی قرار دارد. شواهد بسیار در دست است که نشان دهنده عدم توزیع عادلانه و یکنواخت سلامت در بین گروههای مختلف جنسی و سنی است. شاید بتوان خصوصیت های خاص و نوع دیدگاه متمایز مردان به مقوله سلامت نسبت به زنان را عمده ترین عامل تعیین کننده این نوع توزیع دانست.
بنا بر نظرات متخصصان، پسران و دختران از سنین پایین، برای چگونگی پاسخ به درد بر مبنای هنجارهای جنسیتی، اجتماعی می شوند. به پسران و مردان آموزش داده می شود که خشن باشند، درد را تحمل کنند و تجربیات دردناک را تاب بیاورند، درحالی که دختران و زنان در جامعه یاد می گیرند تا حساس باشند، مراقب باشند و ناراحتی هایشان را بیان کنند. زنان بیشتر از مردان به دنبال کسب اطلاعات در مورد جلوگیری از بیماری ها هستند، اما مردان در دنیای امروز دارای امید به زندگی ناکافی و مرگ ومیر بالا به دنبال مبتلا شدن به بیماری ها هستند که می تواند با عوامل بیولوژیکی، قومی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مداخلات بهداشتی توضیح داده شود.
در همین رابطه، یک پژوهش توسط محققانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و دانشکده علوم پزشکی اسفراین انجام شده است که در آن، دلایل عدم رجوع مردان به مراکز بهداشتی و درمانی جهت دریافت خدمات سلامت مورد موشکافی علمی واقع شده است.
آنها این تحقیق را روی ۳۸۰ نفر از مردان بالای ۱۸ سال و با استفاده از پرسشنامه ای دو قسمتی شامل سؤالات جمعیت شناختی و عوامل مؤثر بر عدم رجوع مردان به مراکز بهداشتی و درمانی انجام دادند.
برپایه نتایج این مطالعه، عدم رجوع مردان به مراکز بهداشتی درمانی با نوع قومیت و سطح تحصیلات آنها، ارتباط مفهوم دار و قابل توجهی داشته است، درحالی که به نظر می آید مواردی چون سن، وضعیت تأهل، وضعیت اقتصادی و شغل دراین باره تاثیر چندانی نداشته اند.
به قول سکینه رخشنده رو، استادیار و محقق آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و چهار همکار دیگرش در این پژوهش، «شرایط فیزیکی نامناسب مراکز سلامت و عدم اعتماد به پرسنل بهداشتی از مهم ترین عوامل عدم رجوع مردان به مراکز بهداشتی درمانی بوده است».
آنها می افزایند: «با توجه به یافته های ما، ضرورت بهبود وضعیت فیزیکی مراکز و رازداری و محرمانگی اطلاعات، داشتن رفتار مناسب با مردم و ارتقاء مهارت پرسنل حائز اهمیت بسیاری در ایجاد رغبت بیشتر در مردان برای پیگیری مشکلات سلامت خود است. بنابراین به مدیران بهداشتی پیشنهاد می شود تا سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های مناسب را در جهت افزایش آمار رجوع مردان به مراکز انجام دهند».
در این پژوهش که نتایج آن در «فصل نامه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی» انتشار یافته است، همینطور به ضرورت بهبود وضعیت فیزیکی مراکز و پایگاه های سلامت ازلحاظ تمیز بودن محیط، به روز بودن تجهیزات پزشکی، وجود تابلوهای راهنما، وجود امکانات بهداشتی و جلب اعتماد مردم به پرسنل با رازنگه داری و علاقه مند بودن آنان، صبور بودن و داشتن تخصص کافی اشاره شده است.
منبع:

1401/07/25
09:26:44
0.0 /5
251
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی