آجاک - acak آینده پژوهی

راه اندازی نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی در کشور

راه اندازی نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی در کشور

به گزارش آجاک، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به دستیابی پژوهشگران این پژوهشگاه به 18 فناوری قابل تجاری سازی در زمینه نانوتکنولوژی کشاورزی، اظهار داشت: بمنظور تسهیل روند انتقال فناوری های کسب شده به بخش خصوصی برنامه داریم نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی را ذیل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی یکی دو سال آینده راه اندازی نماییم.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر صالحی جوزانی با بیان این خبر اظهار داشت: بازار جهانی فناوری نانو با اشاره به کاربردهای وسیع و اثربخشی بالای آن در زمینه های مختلف شامل صنعت و پزشکی و کشاورزی و محیط زیست و... به سرعت درحال افزایش است. بطوریکه پیش بینی می شود حجم این بازار از ۵۰ میلیارد دلار فعلی به ۸۰- ۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ افزایش یابد و در این میان، سهم فناوری نانو در بخش کشاورزی و منابع طبیعی از ۶ درصد فعلی به بالای ۲۰ درصد کل بازار فناوری نانو تا سال ۲۰۳۰ برسد.
وی اشاره کرد: فناوری نانو در بخش ­های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، دام، طیور و آبزیان قابلیت کاربرد و اثربخشی داشته و از با اهمیت ترین آنها می توان به استفاده از فناوری نانو در زمینه افزایش کارایی و اثربخشی سموم شیمیایی آفت کش، کودهای شیمیایی و بذور گیاهی، افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی و غذایی، طراحی نانوسنسورها برای تشخیص فوری انواع مایکوتوکسین ­ها، عوامل بیمارگر و آلاینده های شیمیایی و بیوشیمیایی اشاره نمود. بطوریکه هم اکنون حدود ۶ درصد بازار جهانی نانوفناوری که رقمی حدود سه میلیارد دلار است، به بخش کشاورزی اختصاص دارد و طبق برآوردها سهم این حوزه از بازار جهانی محصولات نانو تا سال ۲۰۳۰ به ۲۰ درصد (حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیارد دلار) بیشتر می شود.
صالحی جوزانی با اشاره به اینکه سهم کشاورزی از بازار ۱۹ هزار میلیارد تومانی نانوفناوری ایران حدود دو تا سه درصد (۴۰۰ میلیارد تومان) است، اظهار داشت: اگر بخواهیم متناسب با روند جهانی، ۲۰ درصد بازار نانوی کشور را در اختیار بگیریم، باید سهم بخش کشاورزی را به چهار هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که با همکاری شرکت­ های دانش ­بنیان و بخش خصوصی، ستاد توسعه فناوری نانو و کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی باید در این جهت برنامه ریزی و اقدام نموده و گام برداریم.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: پژوهشگران پژوهشگاه با اجرای ۴۰ پروژه تحقیقاتی در زمینه فناوری نانو به ۱۸ فناوری قابل تجاری سازی دست یافته ­اند و هم اکنون نیز ۲۰ پروژه تحقیقاتی دیگر را در دست اجرا دارند.
وی اشاره کرد: بمنظور تسهیل روند انتقال فناوری های کسب شده به بخش خصوصی برنامه داریم تا با حمایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی نخستین پژوهشکده نانوتکنولوژی کشاورزی را ذیل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی یکی دو سال آینده راه اندازی نماییم. همین طور با هدف هماهنگ سازی و سوق دادن پروژه های تحقیقاتی در امتداد اولویت ها و نیازهای بخش کشاورزی درصدد راه اندازی شبکه شرکت های نانوفناوری کشاورزی هستیم. خوشبختانه با اقدامات انجام شده سال جاری در پژوهشگاه قراردادهای خوبی در حوزه توسعه فناوری ­های جدید حوزه نانو در کشاورزی با شرکت­ های فعال دراین زمینه درحال انعقاد است که برای مثال یکی از آنها در حوزه توسعه و تولید کودهای مبتنی بر تکنولوژی نانو است.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی درباب فناوری های قابل تجاری سازی پژوهشگاه در زمینه نانو، اظهار داشت: قسمتی از این دستاوردها در حوزه نانوکودهای اوره، آهن و روی هستند و هم اکنون نیز در حوزه طراحی نانوکود NPK کار می نماییم. در حوزه نانوسموم هم موفق به تولید سم دلتامترین و سم آزادیراختین (از گیاه چریش) شده ­ایم. طراحی و ساخت کیت ­های پیشرفته تشخیص عوامل بیماری زا، آلاینده های زیست محیطی مثل نیتریت، نیترات و آمونیاک نیز بخش دیگری از دستاوردهای پژوهشگاه را تشکیل می ­دهند. همین طور با همکاری ­های مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی در حوزه بسته­ بندی­ های مبتنی بر تکنولوژی نانو برای افزایش ماندگاری مواد غذایی کار می نماییم. از دیگر پروژه های ما در زمینه ماندگاری مواد غذایی استفاده از سامانه ­های نانوکاویتاسیون و پلاسمای سرد است.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، او در آخر از اجرای چند پروژه در زمینه پوشش دهی بذور بمنظور زمانبندی جوانه زنی، کنترل عوامل بیمارگر بذرزاد و همین طور تقویت جوانه زنی بذرها آگاهی داد.
منبع:

1401/07/24
14:32:45
0.0 /5
405
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی