آجاک - acak آینده پژوهی
در گفت وگو با آجاك اعلام شد

حل مشکلات و نیازهای جامعه شاخصهای مهم انتخاب پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور

حل مشکلات و نیازهای جامعه شاخصهای مهم انتخاب پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور

به گزارش آجاک، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم در مورد جزئیات انتخاب پژوهشگران، فناوران و نوآوران برگزیده کشور، با بیان اینکه حل مشکلات و نیازهای جامعه همچون شاخصهای مهم انتخاب پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور هستند، اظهار داشت: در این جشنواره پژوهشگران و فناوران برتر از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی، پارک های فناوری، مراکز رشد، شرکتهای دانش بنیان وابسته به وزارت علوم، بهداشت و دیگر وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی که به شکلی در امر پژوهش و فناوری نقش دارند، حضور خواهند داشت و ازاین رو فقط مختص وزارت علوم نیست.دکتر محسن شریفی در گفتگو با ایسنا، درباره بیست و سومین جشنواره تجلیل از پژوهشگران، فناوران و نوآوران برگزیده کشور، توضیح داد: این جشنواره به صورت سالانه در هفته پژوهش وفناوری توسط دبیرخانه ستاد ملی هفته پژوهش برگزار می گردد. در سالهای گذشته ۲۲ دوره این جشنواره برگزار شده و انشاالله سال جاری شاهد برگزاری بیست و سومین دوره جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران خواهیم بود.

وی با بیان اینکه آئین نامه این دوره از جشنواره مورد بازبینی نهایی قرار گرفته است، تصریح کرد: روز دوشنبه، ۱۰ مهرماه این آئین نامه به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم با تکیه بر اینکه انتخاب پژوهشگران و فناوران برگزیده، تنها مختص وزارت علوم نیست، افزود: در این جشنواره پژوهشگران و فناوران برتر از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی، پارک های فناوری، مراکز رشد، شرکتهای دانش بنیان وابسته به وزارت علوم، بهداشت و دیگر وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی که به شکلی در امر پژوهش و فناوری نقش دارند، حضور خواهند داشت و ازاین رو فقط مختص وزارت علوم نیست.

وی در مورد فرایند انتخاب پژوهشگران و فناوران برتر، توضیح داد: انتخاب پژوهشگران و فناوران در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول دستگاه، وزارت خانه و یا سازمان مربوطه، پژوهشگران و فناوران برگزیده را در قالب آئین نامه انتخاب می کند و آنها را به ستاد هفته ملی پژوهش و دبیرخانه جشنواره که در دفتر سیاستگذاری امور پژوهشی معاونت پژوهشی وزارت علوم است، معرفی می کند. در مرحله دوم این افراد در دو کمیته در ستاد وزارت علوم مورد بررسی قرار می گیرند.

شریفی افزود: یک کمیته به بررسی معرفی شدگان در حوزه فناوری می پردازد و افراد فناور و نوآور برتر را انتخاب می کند و کمیته دیگر پژوهشگران معرفی شده از دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز پژوهشی را بررسی می کند. حاصل جمع بررسی ها در این دو کمیته، منتخبین نهایی خواهند بود که در هفته پژوهش وفناوری مورد تجلیل و تقدیر قرار خواهند گرفت.

وی در مورد تعداد افراد برگزیده اظهار داشت: بر مبنای تجربه سالهای قبل معمولا حداکثر ۱۵ تا ۲۰ نفر پژوهشگر برتر و همین تعداد فناور و نوآور برتر مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم، در رابطه با شاخصهای انتخاب پژوهشگران برگزیده، توضیح داد: مهم ترین شاخص ها در انتخاب پژوهشگران برگزیده اینست که پژوهشگر باید توانسته باشد در انتشار مقاله و علم سنجی رتبه خوبی در سطح بین المللی کسب کند و نقش مؤثری در تولید علم و مرجعیت علمی داشته باشد. همینطور نقش آفرینی در رفع نیازها و مسائل و مشکلات کشور هم شاخص دیگری است که در انتخاب پژوهشگر برتر نقش دارد.

وی افزود: همینطور انجام پروژه های خوب جامعه و صنعت و همکاری بین دانشگاه و جامعه از موارد دیگری است که مورد توجه قرار دارد. همینطور داشتن اثر فاخر هنری، نظریه پردازی، اختراع، اکتشاف و... شاخص هایی هستند که برای انتخاب پژوهشگران برتر مد نظر قرار دارند.

شریفی ضمن اشاره به شاخصهای انتخاب فناوران و نوآوران برگزیده، اظهار داشت: در انتخاب فناوران و نوآوران هم به مسائل و مشکلات کشور توجه می شود. اشتغال و کارآفرینی یکی از شاخص هایی است که در انتخاب فناوران و نوآوران مورد توجه قرار دارد. اگر فرد محصولی را تجاری سازی کرده، میزان بیلان فروش و اینکه چقدر مورد استفاده جامعه قرار گرفته باشد، از معیارهای مهم می باشد. همینطور اگر محصولی وجود دارد که ارزش صادرات و نوآوری دارد، این ارزش به چه میزان و چه شکلی بوده، از دیگر شاخص هایی است که در انتخاب فناوران برگزیده نقش دارد.

منبع:

1401/07/14
13:00:51
0.0 /5
384
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی