آجاک - acak آینده پژوهی

نقش رژیم های غنی از سبزیجات در جلوگیری از مبتلاشدن به دیابت

نقش رژیم های غنی از سبزیجات در جلوگیری از مبتلاشدن به دیابت

آجاک: آجاک: نتایج یک مطالعه نشان میدهد رژیم های غنی از سبزیجات می توانند اکسید نیتریک را که در جلوگیری از مبتلاشدن به دیابت مؤثر است، تامین کنند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، اکسید نیتریک مولکول کوچکی است که نقش های زیادی در بدن دارد. این ترکیب تقریباً توسط هر نوع سلولی در بدن انسان تولید می شود و یکی از مهم ترین مولکول ها برای سلامت رگ های خونی بشمار می رود. به عبارت دیگر کفایت این ماده در بدن سبب تسهیل در گردش خون می شود و می تواند به مدیریت بهتر بیماری دیابت و سندروم متابولیک کمک نماید. این آثار به حدی است که امروزه مکمل های حاوی اکسید نیتریک را بدل به یکی از محبوبترین های بازار مکمل ها کرده است.

دو مسیر اصلی در بدن برای تولید این مولکول باارزش وجود دارد که یکی از آنها تحت تاثیر مواد خوراکی است. دکتر اصغر قاسمی، رییس مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب اظهار داشت: در مورد این که منشأ خوراکی اکسید نیتریک تا چه میزان در تامین مقدار مورد نیاز این ماده در بدن نقش دارد، اختلاف نظر بین متخصصان وجود دارد، به این مفهوم که گروهی اعتقاد دارند تامین نیتریک اکسید از مسیری که با منشأ دریافت مواد اولیه از بیرون است، تاثیر چندانی بر کفایت این ماده در بدن ندارد.

این استاد دانشگاه بدنبال بررسی این فرضیه در منابع، اظهار داشت: هنگامی که منشأ تغذیه ای اکسید نیتریک قطع می شود، احتمال بروز سندروم متابولیک و دیابت در موش های صحرایی افزایش می یابد و این یافته مؤید این فرضیه است که با مداخله های تغذیه ای مانند رژیم های غنی از سبزیجات می توان بوسیله کمک به تکافوی اکسید نیتریک در راستای پیش گیری از مبتلاشدن به دیابت اقدام نمود.

بر طبق این گزارش، نیترات، به عنوان پیش ساز نیتریک اکسید در بدن، ترکیبی است که در چغندر و سبزی های برگ تیره مانند اسفناج یافت می شود. این ترکیب علاوه بر تاثیر در پیش گیری از دیابت بر روی پیش گیری از پرفشاری خون و صیانت از سیستم قلبی عروقی نیز تاثیر دارد.

منبع:

1401/07/07
12:28:54
0.0 /5
369
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی