آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس مركز تحقیقات سالمندی اعلام كرد

۳۰ درصد سالمندان در آسایشگاه ها مجهول الهویه هستند

۳۰ درصد سالمندان در آسایشگاه ها مجهول الهویه هستند

آجاک: به گزارش آجاک، دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با یادآوری ضرورت آموزش های خودمراقبتی به سالمندان، اظهار داشت: سالمندی مانند سفر به یک کشور ناشناخته است. باید با مسائل، مشکلات و امتیازات آن آشنا شد. سبک زندگی خودرا اصلاح کرد، متاسفانه مردم سالمندان را به عنوان افراد ناتوان می شناسند، در صورتیکه در بدترین حالت فقط 10 درصد سالمندان به آلزایمر مبتلا می شوند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر احمد دلبری در یازدهمین سلسله نشست سلامت سالمندی که به همت معاونت فرهنگی و پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع توانمندسازی سالمندان با رویکرد ارتقاء معیشت برگزار شد، طی سخنانی با اعلان اینکه در زمینه بهداشت و درمان، افزایش امید به زندگی در چند دهه گذشته کارنامه موفقی داشتیم، اظهار داشت: در کنار افزایش عمر و سالهای زندگی افراد آیا توانستیم کیفیت زندگی افراد را نیز افزایش دهیم؟ متاسفانه با وجود افزایش سالهای زندگی، امروزه با شمار زیادی از سالمندانی مواجحهه هستیم که دارای بیماریهای مزمن فشارخون و قند خون بالا هستند.
وی با یادآوری دهه ۶۰، دوران رشد جمعیت کشور، اضافه کرد: در این سالهای متمادی بدنبال تامین نیازهای روز جامعه و تامین نیازهای جمعیت متولدین دهه ۶۰ بودیم. همچون ساخت مدرسه های متفاوت دولتی و غیر انتفاعی، سازمان ملی جوانان، تامین اسکان ها و.... حالا باید تمام این خدمات در راستای نیاز جدید جامعه، یعنی گروه سالمندی کشور صورت گیرد.
دلبری با اعلان اینکه تناسبی بین نیازهای جامعه و اقدامات موجود در آن نیست، اضافه کرد: با این ترند جمعیتی یک ابربحران در زمینه سالمندی خواهیم داشت و مطمئنا از آنجا که مشکلات سالمندی در حالت عادی ۵ الی ۶ برابر مشکلات نوجوان است، به آسانی از عهده این مشکلات بر نخواهیم آمد.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که سالمندی همچون شمشیر دو لبه عمل می کند، تصریح کرد: می توان سالمندی را یک فرصت دانست و خدمات و امکانات رفاهی جامعه را در راستای سالمندان پیش ببریم. از طرفی سالمندی همچون یک تهدیدی بزرگ برای کشور شمرده می شود، باتوجه به کارهای دولت های سابق و جدید اساسا در این عرصه با چالش های بسیاری روبه رو خواهیم بود، تا فرصت!
وی با اعلان اینکه هنوز سند شورای ملی سالمندی به سبب نگاه سنتی ما به حوزه سالمندی و نیز مشکلات ساختاری به مرحله اجرا و عملیاتی نرسیده است، عنوان کرد: حالا ۳۰ درصد سالمندانی که در آسایشگاه نگه داری می شوند مجهول الهویه هستند، یعنی فرزندان شان آنها را بدون اعلام نام و هویت رها کرده اند.
توانمندسازی سالمندان از اولویت های ارائه خدمات به آن هاست
دلبری با اشاره به لزوم توانمند سازی میانسالان و سالمندان، اظهار داشت: با این کار به یک سالمندی فعال و پویا دست می یابیم و با توجه به این که سیستم غربالگری قوی برای سالمندان و مشکلات آنها وجود ندارد، پس باید به کمک متخصصین و نیز رسانه ها در توانمندسازی سالمندان تلاش نماییم.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که توانمندسازی سالمندان باید پیش از ورود آنها به سنین سالمندی صورت گیرد، بیان کرد: ابتدا باید روند سالمندی را در کشور اصلاح کرد و یک شب آنها را با عنوان سالمند نشناسیم. به افراد باید آموزش داده شود پیش از رسیدن به سنین بازنشستگی و سالمندی از خدمات غربالگری استفاده کنند، چطور تفریح کنند، چطور کار کنند؛ چونکه یک سوم زندگی آنها هنوز پیش رو است. سالمندی و بازنشستنگی به مفهوم در خانه ماندن و از کارافتادگی نیست.
وی با یادآوری ضرورت آموزش های خودمراقبتی به سالمندان، اشاره کرد: سالمندی مانند سفر به یک کشور ناشناخته است. باید با مسائل، مشکلات و امتیازات آن آشنا شد. سبک زندگی خودرا اصلاح کرد، متاسفانه مردم سالمندان را به عنوان افراد ناتوان می شناسند، در صورتیکه در بدترین حالت فقط ۱۰ درصد سالمندان به آلزایمر مبتلا می شوند.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با ذکر نظر شخصی خود تصریح کرد: سالمندی یعنی شخصی که از سلامت جسمی و روحی برخوردار بوده که حالا به سنین بالا رسیده است.
دلبری با اعلان اینکه ۹۰ درصد سالمندان فعلی کشور یک بیماری مزمن، ۷۲ درصد آنها ۲ و ۵۰ درصد آنها ۳ بیماری مزمن دارند، اظهار داشت: با آموزش افدامات خودمراقبتی می توان از شدت این بیماریها کاست.
مهم ترین مشکلات و چالش های سالمندی تنهایی مهم ترین مشکل سالمندان کشور
وی با اشاره به این که تهدید اصلی جامعه سالمندی ما تنهایی، انزوا، افسردگی و اختلالات روحی است، بیان کرد: تنهایی مشکلات سیاری ایجاد کرده است. لازم است تا سالمندان در مکان هایی دور یکدیگر جمع شوند، هم آموزش های خود مراقبتی را دریافت نمایند و هم از تنهایی و انزوا بیرون بروند.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با اعلان اینکه ۳۰ درصد همسر سالمندان فعلی فوت کرده اند و فرزندان آنها ازدواج یا مهاجرت کرده اند، اظهار داشت: باید برای آنها برنامه ریزی کرد و فناوری روز را به آنها آموزش داد؛ چونکه گوشیهای هوشمند می تواند، نقش موثری در تعامل و ارتباطالات سالمندان ایفا کند.
اختلال خواب از مشکلات شایع ۵۰ درصد سالمندان
دلبری با اشاره به یکی دیگر از مهم ترین مشکلات سالمندان، اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد سالمندان اختلال خواب دارند، پس مهم ترین، در دسترس ترین، راحت ترین و ارزان ترین اقدام اصلاح سبک بهداشت خواب آن هاست.
وی با اعلان اینکه کم تحرکی از دیگر مشکلات شایع سالمندی است، اشاره کرد: باید وزرات بهداشت بجای هزینه های گزاف بر روی درمان پیش از هر چیزی در زمینه پیشگیری و آموزش گام بردارد.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رییس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به این که لازم است تا شهر دوست دار سالمند داشته باشیم، اظهار داشت: این امر شاید با توانمند سازی مرتبط نباشد، اما بسیار موثر است.
دلبری با اعلان اینکه فقر در جامعه سالمندی ۲ برابر سایر گروه هاست، عنوان کرد: حدود ۵۵ درصد سالمندان کشور هیچ نوع مستمری دریافت نمی کنند.
وی با اشاره به این که قانون پشتیبانی از سالمندان در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: نگه داری از والدین سالمند برای فرزندان افتخار است، اما برای دولت یک چالش بزرگ شمرده می شود. متاسفانه وضعیت صندوق های بازنشسشتگی خوب نیست و مشاغل ما برای سالمندان تعبیه نشده است در صورتیکه در اروپا مشاغل سالمندی بیش از سایر است.1401/07/02
15:46:53
0.0 /5
178
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی