آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر ویتامین دی و كارهای ورزشی بر آسم

تاثیر ویتامین دی و كارهای ورزشی بر آسم

آجاك: نتایج یك پژوهش نشان میدهد انجام فعالیت هوازی بوسیله تقویت عضلات تنفسی و سایر عوامل فیزیولوژیكی و همین طور مصرف مكمل ویتامین دی می تواند فاكتورهای عملكرد ریوی و میزان عملكرد هوازی بیماران آسمی را بهبود بخشد.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، بیماری های مزمن ریوی از شایع ترین بیماری هایی هستند كه سبب از كار افتادگی و مرگ و میر گسترده در جوامع بشری می شوند؛ در این میان یكی از شایع ترین بیماری های مزمن آسم است كه به علت اختلالات دستگاه تنفسی روی می دهد. علت ریشه های بیماری آسم معین نمی باشد اما امروزه به علت تغییر سبك زندگی و غیر فعال شدن جوانان بیماری های غیر واگیر و مزمن مثل آسم و آلرژی نسبت به گذشته در حال گسترش است. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان" تاثیر مصرف كوتاه مدت مكمل ویتامین دی متعاقب یك جلسه فعالیت فزاینده و پارامترهای تنفسی و تحمل به فعالیت زنان مبتلا به آسم خفیف" این مساله را بررسی كردند.
در این پژوهش كه توسط مریم پرویزی فر، محسن قنبرزاده و سعید شاكریان از دانشكده علوم ورزشی دانشگاه شهید چمران و حشمت الله توكل از دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور انجام شده، آمده است:
شواهد پژوهشی از تأثیر مطلوب تمرینات هوازی بر برخی عملكردهای ریوی مانند ظرفیت حیاتی و حداكثر تهویه ارادی و دیگر فاكتورهای ریوی در گروههای سنی و نژادهای مختلف حكایت دارد. علاوه بر استفاده درمانی از ورزش در بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی نظیر آسم برخی پژوهشگران بر مصرف مكمل و یك نوع رژیم غذایی موثر بعنوان یك روش درمانی همراه تاكید نمودند.
در این مقاله آمده است: پژوهشگران معتقدند احتمالاً به علت اثرات ویتامین دی بر تنظیم سیستم ایمنی ارتباط محكمی بین سطوح ویتامین دی و علائم تنفسی آسم وجود دارد.
نویسندگان این مقاله می گویند: مطالعه آنها از نوع نیمه تجربی و كاربردی بوده و جامعه آماری در این مطالعه شامل تمامی زنان آسمی شهرستان اهواز بوده است. افراد مورد مطالعه با استفاده از روش غربالگری پرونده پزشكی بیماران توسط پزشك متخصص انتخاب شدند. با این روش، تعداد ۵۰ نفر بیمار آسم خفیف كه واجد شرایط عمومی شركت در پژوهش بودند فراخوان و معاینه بالینی شدند، سپس از جمعیت فراخوان شده تعداد ۳۰ نفر در دسترس و مشتاق شركت در طرح انجام كارهای ورزشی را پذیرفته و آمادگی خودرا به صورت شفاهی و كتبی اعلام نمودند.
در این پژوهش آمده است: بعد از توضیح اهداف و روش انجام كارهای بدنی از همه افراد مورد مطالعه رضایت نامه كتبی دریافت شد. افراد در یك گروه ۳۰ نفره كه خود نیز پیش آزمون خود محسوب می شدند قرار گرفتند. این گروه روزانه یك عدد قرص ویتامین دی با دوز هزار واحد به مدت شش هفته مصرف می كردند و با تهیه فهرستی از غذاهای حاوی ویتامین دی از بیماران خواسته شد این غذاها را مصرف نكنند.
پژوهشگران حداكثر حجم اكسیژن مصرفی بیماران را اندازه گیری كردند. آنها ابتدا مشخصات افراد مورد مطالعه را وارد دستگاه كردند و سپس آزمون های اسپیرومتری برای آنها انجام شد. ترتیب اجرای آزمون های اسپیرومتری به این صورت بود كه ابتدا مانور FVC انجام و سپس آزمون حداكثر تهویه ارادی انجام شد.
در این پژوهش درباره آزمون FVC آمده است: « فرد در این آزمون محكم لب هایش را دور قطعه دهانی می بندد و با حداكثر شدت، بلافاصله پس از یك دم عمیق تا آن جا كه می تواند هوا را سریع و با شدت فوت میكند؛ بطوریكه بیشترین حجم ریه در ثانیه اول خالی می شود و فرد تا شش ثانیه به فوت كردن بمنظور خالی شدن كامل ریه از هوا ادامه می دهد.»
برای اجرای آزمون حداكثر تهویه ارادی نیز آزمودنی ها به مدت 12 ثانیه دم و بازدم عمیق و سریع انجام می دادند تا حداكثر تهویه ارادی آنان به دست آمد.
طبق این مقاله «برنامه ورزشی این پژوهش، آزمون هوازی Balk بر روی تردمیل بود كه طی دو مرحله تك جلسه ( پیش از شروع مرحله مكمل و پس از شش هفته مكمل دهی) اجرا شد. ابتدا نحوه انجام آزمون به بیمار آموزش داده شد. بعد از پنج تا 10 دقیقه حركات كششی سبك و گرم كردن، از فرد خواسته شد تا برای اجرای آزمون روی تردمیل قرار گیرد. آزمون شامل 15 مرحله بود كه ابتدا با سرعت 5.5 كیلومتر در ساعت و با شیب صفر شروع می شد؛ سپس در دقیقه دوم، سرعت ثابت و شیب دو درصد زیاد می شد و پس از آن هر یك دقیقه یك درصد به شیب تا زمان خستگی و واماندگی اضافه می شد. سرعت تا اختتام تست ثابت بود.»
در بخش پایانی این مقاله آمده است: « نتایج این مطالعه بیان كننده این است كه انجام فعالیت هوازی بوسیله تقویت عضلات تنفسی و سایر عوامل فیزیولوژیكی قادر می باشد فاكتورهای قلبی-تنفسی را بهبود بخشیده و از این طریق موجب تغییر مطلوب در فاكتورهای قلبی- تنفسی و تحمل به فعالیت مبتلایان به آسم مزمن شود؛ همین طور مصرف مكمل ویتامین دی می تواند فاكتورهای عملكرد ریوی و میزان عملكرد هوازی بیماران آسمی را بهبود بخشد و بعنوان قسمتی از برنامه های توان بخشی ریوی بیماران آسمی مد نظر قرار گیرد.»
این پژوهش در نخستین شماره ی بیست و هفتمین دوره ی مجله علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند انتشار یافته است.

منبع:

1398/12/19
23:10:38
5.0 /5
2861
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی