آجاک - acak آینده پژوهی

اختراع پروتئین های جدید با کمک هوش مصنوعی

اختراع پروتئین های جدید با کمک هوش مصنوعی

آجاک: پژوهشگران یک سامانه جدید هوش مصنوعی ابداع نموده اند که به طراحی ساختاری پروتئین های جدید برای هدف های مشخص مانند ساخت داروهای جدید یا مواد جدید کمک خواهدنمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «زی ام ئی ساینس»، رنسانس اخیر در زمینه هوش مصنوعی بعد از رکود دهه ۱۹۸۰ میلادی (که زمستان هوش مصنوعی لقب گرفت) با تحولاتی شگرف و انقلابی همراه بوده است.
اما شاید تاثیرات یادگیری ماشینی و سایر سامانه های هوش مصنوعی در هیچ حوزه دیگری به اندازه بیولوژی شگرف نباشد. بتازگی اعلام گردید که شرکت «دیپ مایند» از وابستگان به گوگل در حوزه برنامه های هوش مصنوعی بوسیله سامانه «آلفا فولد» خود موفق به رمزگشایی از ساختار تقریباً تمام پروتئین های شناخته شده تا به امروز – بیش از ۲۰۰ میلیون پروتئین - شده است.
اکنون یک ابزار جدید هوش مصنوعی مرزهای شگفتی با هوش مصنوعی را جلوتر برده و به دانشمندان امکان داده است تا پروتئین های اصلی و جدیدی را که مشابهش در طبیعت نیست طراحی نمایند.
این ابزار جدید موسوم به ProteinMPNN را پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در مقاله ای توصیف کرده اند که بتازگی در نشریه «علم» (ساینس) انتشار یافته است.
این پژوهشگران ابزار اطمینان می کنند که این ابزار و ابزارهای مشابهی که در آینده نزدیک ظهور خواهند کرد، قلمرو جدیدی از امکانیات (امکان پذیرها) و کاربردهای بعدی آنها را خواهد گشود. اینها شامل پروتئین های کاملا جدید برای تحقق هدف های خاص می شوند؛ از آنزیم هایی برای تجزیه پلاستیک گرفته تا داروهای جدید برای مبارزه با تعدادی از سرسخت ترین بیماریهای امروز در جهان.
پروتئین ها نقش مهمی در حیات و به طور کلی در طبیعت دارند؛ برخی ساختاری هستند و برخی دیگر مولکول های حمل و نقلی و برخی دیگر نیز دریافت کننده هستند و قس علی هذا. هر کدام از این عملکردها رابطه نزدیکی با شکل خاص آن دارد.
همه پروتئین ها به عنوان یک زنجیره خطی از واحدهای پایه با نام اسیدهای آمینو شروع می شوند.
ابزار جدید بجای مهندسی معکوس نقش یک پروتئین از طبیعت، به دانشمندان کمک می نماید تا پروتئین های کاملا جدیدی را مهندسی کنند و بسازند و بطورمثال می توانند یک هدف خاص و مشخص را برای پروتئین جدید تعریف کرده و با هوش مصنوعی ساختار مولکولی آنرا طراحی نمایند.
محققان می گویند که در ماه های آتی برای بهبود و ارتقای کار این ابزار برای ساختن پروتئین های پویاتر و کاربردی تر تلاش خواهند کرد.


منبع:

1401/06/29
12:00:31
0.0 /5
817
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی