آجاک - acak آینده پژوهی

رقابت طوطی های کاکل دار با انسان ها بر سر سطل های زباله به همراه فیلم

رقابت طوطی های کاکل دار با انسان ها بر سر سطل های زباله به همراه فیلم

آجاک: دانشمندان می گویند طوطی های کاکل دار در استرالیا (Cacatua galerita) وارد نوعی «رقابت نوآوری» با انسان ها شده اند و آنها بر سر زباله های درون سطل ها گرفتار بحث و مشاجره شده اند.


دریافت 1 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای ساینس الرت، این پرندگان سفید که تا اندازه ای در حد بازوی یک انسان رشد می کنند با ابداع تکنیکی برای باز کردن درپوش سطل های پسماندهای خانگی در شهر سیدنی و مناطق دیگر استرالیا پژوهشگران را شگفت زده کردند.
تحقیقات جدید نشان میدهد که این پرندگان باهوش با خنثی کردن تدابیر دفاعی انسان ها برای جلوگیری از اقدام آنها، یک گام فراتر رفته اند.
یک مطالعه دراین زمینه که در نشریه Current Biology انتشار یافته است، حاکیست که رفتار پرندگان و انسان ها دراین زمینه ممکنست نشان دهنده یک «رقابت نوآوری بین گونه ای» باشد که تا حالا مورد کاوش قرار نگرفته است. شهر «استانول پارک» (Stanwell Park) در نزدیکی سیدنی در خط مقدم این نبرد بر سر سطل های پسماند بین انسان ها و طوطی های کاکل دار قرار دارد.
آنا کولیک یکی از ساکنان این شهر اظهار داشت: اگر پس از دور انداختن زباله درپوش سطل را بطور درست نبندیم، طوطی ها وارد می شوند.
خانواده کولیک تلاش کردند طوطی ها را با مترسک های جغد فراری بدهند اما توفیقی حاصل نکردند، آنها سپس گذاشتن آجر روی درپوش را امتحان کردند اما طوطی ها یاد گرفتند که آنرا هم کنار بزنند، در نهایت یک قفل روی سطل ها تعبیه کردند.

یکی از ساکنان شهر هم اظهار داشت: این طوطی ها رو به تکامل هستند بطورمثال پنج سال پیش نمی دانستند چطور درپوش سطل ها را باز کنند اما از روش کار سر در آوردند.
وی ادامه داد: مقابله با این طوطی ها روز به روز مشکل تر می شود و من به فکر قرار دادن یک قفل واقعی روی دریچه سطل هستم. دیر یا زود باید این کار را انجام دهم.
دانشمندان می گویند طوطی ها تکنیک باز کردن درپوش سطل های پسماند به طور یک «سنت» محلی برای طوطی ها در آمده و دانش این تکنیک بین این پرندگان گسترش پیدا کرده است.
یکی از ساکنان شهر اشاره کرد: ما به این طوطی ها «موش های آسمان» لقب داده ایم برای اینکه آنها عاشق پسماندهای غذا هستند. آنها بسیار زیبا و پر سر و صدا اما دوست داشتنی هستند.منبع:

1401/06/25
08:07:35
0.0 /5
317
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی