آجاک - acak آینده پژوهی

دستیابی به دانش فنی تولید یك نوع فولاد TRIP توسط پژوهشگران دانشگاه اراك

دستیابی به دانش فنی تولید یك نوع فولاد TRIP توسط پژوهشگران دانشگاه اراك

آجاك: ایسنا/مركزی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراك به دانش فنی تولید فولاد TRIP دست یافت.


بر طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه اراك، دكتر یوسف پاینده و دكتر بهمن میرزاخانی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراك با همكاری مهندس عیسی خانی دانشجوی كارشناسی ارشد گرایش شناسایی و انتخاب مواد به دانش فنی یك نوع فولاد TRIP رسیدند.
فولاد TRIP نوعی از فولاد های پیشرفته پر استواری است كه بطور همزمان استواری و انعطاف پذیری بالا از خود نشان می دهند. بیشترین كاربرد این نوع از فولاد در صنعت خودروسازی است چونكه هم كارآمد از لحاظ مشخصات مكانیكی است و هم به سبب عناصر آلیاژی بسیار اندك بسیار مقرون به صرفه است.
این دانش كه ناشی از طراحی و انتخاب عناصر آلیاژی و فولادسازی، ریخته گری، كار گرم و عملیات حرارتی نهایی است، منجر به تولید قطعاتی شده است كه در مقیاس صنعتی قابل استفاده می باشد.
استحاله ناشی از تغییر شكل پلاستیك، به تبدیل آستنیت باقیمانده ناپایدار به مارتنزیت در حین تغییر شكل در دمای اتاق بر می گردد. این خاصیت به فولادهای TRIP اجازه می دهد كه شكل پذیری مناسب با ماندگاری در استواری بالا را بطور همزمان داشته باشند.
عناصر آلیاژی اصلی این فولادها بطور كلی شامل كربن، سیلیسیوم و منگنز بوده و مجموع این عناصر بطور معمول بالای پنج درصد است.
هدف از این پژوهش تولید فولاد TRIP منگنز پایین در مقیاس صنعتی است. بدین منظور دو تركیب شیمیایی متفاوت طوری برگزیده شد كه مجموع عناصر آلیاژی اصلی كمتر از ۴ درصد باشد. بعد از آماده سازی مذاب، دو شمش به مقطع ۱۵ در ۱۵ و طول تقریبی ۶۰ سانتی متر ریخته گری شد. از آنجائیكه عملیات ترمومكانیكال چالش اصلی تولید این نوع فولاد ها محسوب می شود، ابتدا دما و زمان كار گرم بهینه و سپس شرایط عملیات حرارتی نهایی مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت دما و زمان بهینه در هر دو مرحله و به صورت تابعی از ضخامت بدست آمد.
این پروژه در مقیاس نیمه صنعتی انجام شده و قابلیت صنعتی شدن را داراست. پس دانش فنی این دستاورد برای افرادی كه تمایل به سرمایه گذاری در این صنعت را دارند، موجود است.
گفتنی است، بتازگی تیم تحقیقاتی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراك نیز موفق به ارائه روش سنتز جدید برای تهیه غشاهای تركیبی سازگار شدند.
در این پژوهش كه توسط تیم تحقیقاتی دكتر آبتین عبادی، دكتر عبدالرضا مقدسی و دكتر حمیدرضا سنایی پور از اعضای هیات علمی دانشگاه اراك و سمانه مشهدی خان دانشجوی دكتری مهندسی شیمی دانشگاه اراك صورت گرفته است، روشی پیدا شده كه غشاهایی با كارایی بسیار زیاد بوسیله بارگذاری یك نانوساختار هیبریدی میزبان-مهمان در ماتریس پلی­ایمید سنتز شده است و تهیه یك نانوكامپوزیت جدید، مورد بررسی قرار گرفت.


استراتژی اصلی و نوآورانه این پژوهش، طراحی و اجرای استفاده همزمان از یك دی آمین، هم برای سنتز مونومر مورد استفاده در ساخت پلی ایمید و هم در ساختار كمپلكس هیبریدی فلزی-آلی محصور شده در ساختار زئولیتی (نانوكامپوزیت) است كه با این روش نقص روش های پیشین درباب عدم وجود سازگاری مناسب در سطح مشترك بین ذره و ماتریس پلیمری بوسیله افزایش قابل توجه سازگاری ذره- پلیمر بطور قابل توجهی از بین رفت.
همین طور عملكرد جداسازی گاز دی اكسید كربن، بوسیله استفاده كاربردی مطلوب از گروه های عاملی موجود در ساختار هیبریدی ذره و همین طور پلی ایمید سنتز شده، به شكل شایان توجهی افزایش یافت.
نتایج این پژوهش نشان داد كه با استفاده از این روش سنتزی جدید، می توان سیستم های غشایی تركیبی سازگار هدفمند و مهندسی شده برای اهداف تجاری طراحی كرد.
منبع:

1398/12/18
14:09:47
5.0 /5
2976
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی