آجاک - acak آینده پژوهی

رمزگشایی از گفتار با هوش مصنوعی

رمزگشایی از گفتار با هوش مصنوعی

به گزارش آجاک، پژوهشگران موفق شدند نوعی هوش مصنوعی طراحی نمایند که می تواند با اندازه گیری فعالیت مغزی با دقت شگفت آوری از گفتار رمزگشایی کند. این فناوری می تواند به بیمارانی که هوشیاری بسیار کمی دارند در برقراری ارتباط کمک نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه سایِنس نیوز (Science News)، هوش مصنوعی می تواند کلمات و جملات را از روی فعالیت مغز با دقت شگفت آور اما محدود رمزگشایی کند. دانشمندان در تحقیقات اولیه دریافتند که فقط با استفاده از چند ثانیه داده فعالیت مغزی، هوش مصنوعی حدس می زند که یک شخص چه شنیده است و تا ۷۳ درصد اوقات، پاسخ صحیح را در بین ۱۰ احتمال برتر فهرست می کند.
این هوش مصنوعی که در شرکت والد فیس بوک - متا، طراحی شده است، می تواند به هزاران نفر در سرتاسر دنیا که قادر نیستند از راه سخن گفتن، تایپ کردن یا حرکات بدن ارتباط برقرار کنند، کمک کند؛ همچون به بیمارانی که هوشیاری بسیار کمی دارند یا زندگی نباتی دارند، یعنی به افرادی که گرفتار مشکلی هستند که عموماً بعنوان سندرم بیداری بدون پاسخ شناخته می شود.
بیشتر فناوری های موجود که قصد دارند به چنین بیمارانی برای برقراری ارتباط کمک کنند، نیازمند عمل های پرخطر جراحی مغز برای کاشت الکترودها هستند. این شیوه جدید، به احتمال زیاد راهی بادوام و غیرتهاجمی جهت کمک به بیمارانی فراهم خواهد نمود که در برقراری ارتباط مشکل دارند.
پژوهشگران فرانسوی به یک ابزار محاسباتی آموزش دادند که کلمات و جملات ۵۶ هزار ساعت گفتار ضبط شده به ۵۳ زبان را تشخیص دهد. این ابزار که بعنوان مدل زبان هم شناخته می شود، یاد گرفت که چگونه خصوصیت های خاص زبان را هم در سطح دقیق، حروف یا هجاها و هم در سطح وسیع تر، مانند یک کلمه یا جمله، تشخیص دهد.
این تیم پژوهشی، هوش مصنوعی را با این مدل زبانی در پایگاه های داده چهار مؤسسه به کار برد که شامل فعالیتهای مغزی ۱۶۹ داوطلب بود.
در این پایگاه های اطلاعاتی، شرکت کنندگان به داستان ها و جملاتی از برخی کتاب ها مثلا کتاب پیرمرد و دریا نوشته ارنست همینگوِی و آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارول گوش می دادند و در همان زمان مغز آنها با استفاده از مغناطیس نگاری مغزی یا نوار مغزی اسکن می شد. این تکنیکها جزء مغناطیسی یا الکتریکی سیگنال های مغز را اندازه می گیرد.
سپس، تیم پژوهشی کوشش کرد با کمک یک روش محاسباتی که به توضیح تفاوت های فیزیکی مغزهای شرکت کنندگان کمک می کرد، مواردی را که شرکت کنندگان شنیده اند، فقط با استفاده از سه ثانیه داده فعالیت مغزی هرکدام از آنها رمزگشایی کند.
این تیم به هوش مصنوعی آموزش داد که صداهایی را که هنگام خواندن داستان ها ضبط شده بود با الگوهای فعالیت مغزی که هوش مصنوعی آنرا با آنچه مردم می شنوند مربوط می کرد، تراز کند سپس با عنایت به بیشتر از هزار احتمال، پیشبینی هایی در رابطه با آنچه امکان دارد فرد در این زمان کوتاه بشنود، انجام داد.
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که با استفاده از مغناطیس نگاری مغزی در ۷۳ درصد مواقع، پاسخ درست در بین ۱۰ حدس برتر هوش مصنوعی قرار داشت. با نوار مغزی این مقدار به حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد. هرچند عملکرد مغناطیس نگاری مغزی خیلی خوب بود؛ اما پژوهشگران به استفاده عملی از آن خوش بین نبودند؛ چونکه نیازمند دستگاهی بزرگ و گران قیمت است. آوردن این فناوری به درمانگاه ها نیازمند نوآوری های علمی برای ارزان تر کردن آنها و آسان تر کردن استفاده از آنها است.


منبع:

1401/06/21
22:31:20
0.0 /5
425
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی