آجاک - acak آینده پژوهی

دستکاری رؤیاها با بررسی حرکات چشم در طول خواب

دستکاری رؤیاها با بررسی حرکات چشم در طول خواب

آجاک: پژوهش های جدید حاکی از این است که حرکات سریع چشم در طول خواب رِم نشان دهنده تغییر رؤیای موش هایی است که خوابیده اند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه سای تِک دِیلی (SciTechDaily)، بر طبق پژوهش جدیدی که در مجله علوم (Science) انتشار یافت، حرکات بارز چشم که موجب خواب رِم ( REM ) می شود، نشان دهنده تغییر رؤیای موش هایی است که خوابیده اند. خواب رِم، حرکات سریع چشم، یکی از مراحل خواب است و اغلب با رؤیا دیدن هم راه است. این یافته ها مطالب جدید ارزشمندی درباره ی فرایندهای شناختی مغز در هنگام خواب ارائه می دهند.
برخی از دانشمندان این مطلب را مطرح کرده اند که ماهیت حرکات چشمی رِم ممکنست به محتوای رؤیایی که فرد درحال دیدن آنست، ارتباط داشته باشد. سایرین نیز معتقدند که حرکات سریع چشم فعالیت تصادفی ساقه مغز را منعکس می کند.
یوتا سِنزای (Yuta Senzai) و ماسیمو اسکانزیانی (Massimo Scanziani) روی سیستم جهت سر (HD) موش به عنوان یک بازخوانی عینی تمرکز کردند. سلول های جهت سر، نورون هایی هستند که در بعضی از قسمت های مغز وجود دارند و هنگامی که سر حیوان در راستای خاصی باشد سرعت شلیک آنها بیشتر می شود. هنگام بیداری، فعالیت سلول های جهت سر در تالاموس موش، جهت سر حیوان را هنگام کاوش یا حرکت در محیط رمزگذاری می کند. تغییرات در فعالیت سلول های جهت سر، اغلب با حرکات سریع جهشی چشم در یک جهت هم راه است. حرکت جهشی چشم (saccade) به مدلول حرکت هم زمان و سریع هر دو چشم در یک راستا میان دو یا چند لحظه سکون چشم گفته می شود.
سنزای و اسکانزیانی با بهره گیری از کاوشگرهای خطی خارج سلولی فعالیت سلول های جهت سر را ثبت کردند. آنها بطور هم زمان حرکات هر دو چشم را با دوربین هایی که روی سر موش های بیدار و خواب نصب کرده بودند، زیر نظر گرفتند. این پژوهشگران دریافتند که جهت و دامنه حرکات سریع چشم در طول خواب رِم، جهت و دامنه جهت موش ها را در محیط خواب آنها رمزگذاری می کند.
یافته های دانشمندان حاکی از این است که حرکات سریع چشم، بازخوانی بیرونی یک پروسه شناختی درونی را ارائه می کند که طی خواب رِم روی می دهد و تناسبی را آشکار می کنند که ممکنست زمینه تجربه واقعی و واضح رؤیاها را فراهم آورد.
دانشمندان معتقدند اگر حرکات سریع چشم، منعکس کننده افکار در طول خواب باشد، با نگاه کردن به حرکات چشم افرادی که خوابیده اند، می توان افکار آنها را هنگامی که رؤیا می بینند خواند و بصورت بالقوه آن افکار را دستکاری کرد.

1401/06/21
14:18:48
0.0 /5
419
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی