آجاک - acak آینده پژوهی

محققان به روشی جدید برای تولید هیدروژن از رطوبت هوا دست پیدا کردند

محققان به روشی جدید برای تولید هیدروژن از رطوبت هوا دست پیدا کردند

به گزارش آجاک، تعدادی از پژوهشگران روشی جدید برای تولید هیدروژن از راه الکترولیز مستقیم هوا (DAE) ابداع کردند که راه تازه ای برای تولید هیدروژن از منابع ارزان و فراوان بوجود می آورد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای ساینس الرت، هیدروژن ظرفیت بالایی بعنوان یک سوخت پاک دارد، این ماده به وفور (به شکل ترکیباتی مانند آب) وجود دارد، باعث انتشار گازهای آلاینده نمی گردد و همینطور میتوان از آن برای ذخیره انرژی از منابع خورشید، باد و امواج بهره برد.
با این حال تولید هیدروژن به میزان کافی و مقرون به صرفه همواره با چالش هایی رو به رو بوده است. جدا کردن هیدروژن از آب نیازمند فناوری های پیچیده و همینطور مستلزم استفاده از آب شیرین است.


اما حالا دانشمندان یک وسیله جدید ساخته اند که می تواند آب را از هوای مربوط جمع آوری کرده و سپس آنرا به اکسیژن و هیدروژن تجزیه کند. نکته مهم دیگر این که این وسیله در مکان هایی هم که میزان رطوبت تا حد چهار درصد پایین بوده، قابل استفاده می باشد.
در مقاله ای که محققان در این حوزه منتشر نمودند، آمده است: در این کار ما نشان دادیم که رطوبت در هوا به صورت مستقیم برای تولید هیدروژن از راه الکترولیز قابل استفاده می باشد. این وسیله نمونه اولیه ای از یک الکترولیزگر (electrolyzer) است که نیروی کار آن از برق تولیدی از انرژی تجدیدپذیر تأمین می شود. در یک آزمایش با منبع انرژی خورشیدی، پنج دستگاه الکترولیزگر به موازات هم کار کردند. یکی از شکل های آزمایشی این دستگاه اولیه قادر بود ۱۲ روز پی در پی کار کند.این دستگاه با رطوبت پایین در حد چهار درصد هم کار می کند و جهت استفاده در مناطق خشک و نیمه خشک که آب زیادی وجود ندارد، بیشترین استفاده را دارد.
به تازگی پیشرفت های دیگری هم در زمینه تولید هیدروژن با استفاده از آلومینیوم و گالیوم حاصل شده است و الان دانشمندان راه های بیشتری برای تبدیل کردن نیروی هیدروژن به یک حقیقت در دسترس دارند.
بر اساس این گزارش، این فناوری هنوز در مراحل اولیه است اما محققان اطمینان دارند که دستگاه ابداعی آنها می تواند بهبود یابد و تقویت شود.


منبع:

1401/06/18
23:24:47
0.0 /5
455
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی