آجاک - acak آینده پژوهی

ساخت پوست مصنوعی خود ترمیم شونده برای ربات های انسان نما

ساخت پوست مصنوعی خود ترمیم شونده برای ربات های انسان نما

به گزارش آجاک، محققان چینی و آلمانی با یک ماده جدید نوعی پوست مصنوعی جدید ساخته اند که نرم، مقاوم و خودترمیم شونده است و می تواند در آینده به ساخت ربات های انسان نما کمک نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «تک اکسپلور»، در سالهای اخیر کارشناسان رباتیک و دانشمندان علوم مواد در جهان در تلاش بوده اند تا سامانه های مصنوعی مشابه اجزای بدن انسان ایجاد و عمکرد آنها را بازتولید کنند. این موارد شامل پوست های مصنوعی است که لایه های محافظتی هستند که همینطور می توانند توانایی حس کردن را در ربات ها ارتقا دهند.
محققان در دانشگاه «دونگهوا» در کشور چین و «مرکز یولیک برای علوم نوترونی» آلمان (JCNS) اخیرا یک نوع پوست جدید و امیدوارکننده یونی بر مبنای «نانومش » (nanomesh) خودترمیم کننده ابداع نموده اند. این پوست مصنوعی در مقاله ای در نشریه «ارتباطات طبیعت» معرفی شده است، جنس نرم دارد و عاری از خستگی (fatigue-free) و خودترمیم کننده است.
نانومش یک ماده دوبعدی نانوساختار غیر معدنی شبیه گرافن است که در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه زوریخ سوئیس کشف شد.
از آنجایی که پوست انسان یک سیستم بسیار پیچیده است، تقلید از تمام عملکردهای آن بسیار دشوار است. برای مثال پوست انسان می تواند گستره ای از تغییرات محیطی همچون فشار، تغییر شکل سطح و تغییرات دمایی را حس کند که این کار از راه سیگنال های الکترونیک بر پایه یون صورت می گیرد.
هر چند دانشمندان مواد اخیرا چندین نوع پوست مصنوعی ابداع نموده اند که به آنها پوست یونی یا الکترونیک گفته می شود، اما خیلی از این سامانه ها تنها بخشی از خصوصیت های طبیعی پوست را بازتولید می کنند.
این محققان در تحقیق جدید یک پوست مصنوعی جدید بر مبنای نانومش خودترمیم کننده و یک ماتریکس یونی طراحی نموده اند که می تواند عملکردهای «کلاژن» و «الاستین» را بازتولید کند.
این پوست مصنوعی جدید یک ساختار الاستیک منحصر به فرد دارد که آنرا در مقابل خستگی به شدت مقاوم می کند. این پوست در ارزیابی های اولیه نتایج بسیار امیدوارکننده ای داشته است و در آینده می تواند به تولید ربات های انسان نما کمک نماید.


منبع:

1401/06/17
23:31:16
0.0 /5
440
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی