آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه پژوهشی مطرح شد؛

روشی برای بهبود خودمراقبتی در بیماران گرفتار سکته قلبی

روشی برای بهبود خودمراقبتی در بیماران گرفتار سکته قلبی

به گزارش آجاک، در یک پژوهش جدید، محققان کشور با استفاده از روش پیگیری تلفنی موفق شده اند وضعیت خودمراقبتی را در بیماران قلبی مرخص شده از بیمارستان بهبود ببخشند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، امروزه بیماری های قلبی و عروقی، از شایع ترین بیماری هایی هستند که باعث ناتوانی و مرگ در انسان ها می شوند. بیماری های قلبی و عروقی سبب درگیری قلب و عروق خونی یعنی شریان ها و وریدها می شوند و از دلایل اصلی مرگ در سرتاسر جهان هستند. بر مبنای آمارهای موجود در ایران، ۴۶ درصد از مرگ ومیرها ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است. در بین مشکلات قلبی، سکته یا انفارکتوس میوکارد یکی از مهم ترین ها است. این بیماری عبارت است از آسیب به قسمتی از قلب که به دلیل انسداد در عروق کرونر و از بین رفتن جریان خون در این ناحیه اتفاق می افتد. چنین مشکلی سبب می شود که اکسیژن رسانی به ناحیه درگیر مختل شده و سلول های آن ناحیه قلبی از بین بروند.
بنا بر گفته های متخصصان، معمولا طی هفته ها و ماه های بعد از انفارکتوس میوکارد، اغلب بیماران با ناتوانی و حتی مرگ ناشی از بروز مجدد حوادث قلبی مواجه می شوند. این بیماران با حال عمومی خوب و دریافت سفارش های پزشکی در ارتباط با مصرف دارو، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی روزانه از بیمارستان مرخص می شوند، اما بیشتر آنان برای چندمین بار با علایم حاد بیماری به بیمارستان بازمی گردند. بخشی از دلایلی که این بیماران را باردیگر به بیمارستان و بستری شدن می کشاند، ناشی از نداشتن اطلاعات کافی درزمینه بیماری و نحوه مراقبت از خود در منزل بعد از ترخیص و به عبارتی خودمراقبتی ضعیف و رها شدن بیمار به حال خود است.
با عنایت به اهمیت بسیار زیاد این موضوع، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی همدان یک پژوهش پرارزش را انجام داده اند که در آن اثرات آموزش و پیگیری تلفنی بعد از ترخیص بر چنین بیمارانی مورد بررسی علمی قرار گرفته است.
در این تحقیق، ۱۱۶ بیمار مبتلابه انفارکتوس میوکارد مشارکت داشته اند. برای گروهی از این بیماران ابتدا جلسه آموزش حضوری برگزار شد و سپس پیگیری تلفنی آنها همراه با آموزش بلافاصله بعد از ترخیص، در ماه اول هر هفته دو مرتبه و در ماه دوم هر هفته یک بار انجام شد. در نهایت هم وضعیت آنها با گروه دیگر مورد مقایسه قرار گرفت.
نتایج این بررسی ها نشان داد که استفاده از پیگیری تلفنی، اثرات زیادی در بهبودی حال بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان دارد و به دلیل قابل دسترس بودن می تواند بعنوان روشی مناسب جهت پیگیری آموزش های انجام شده در بیماران مورد استفاده قرار گیرد.
دراین باره، مهران سلمانی غابشی، پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی همدان و همکارانش اظهار کرده اند: «با استناد به نتایج این مطالعه میتوان اظهار داشت که آموزش و پیگیری تلفنی در بیماران مبتلابه انفارکتوس میوکارد باعث بهبود رفتارهای خودمراقبتی در آنان می شود».
آنها افزوده اند: «به نظر می رسد این روش به دلیل ارزان بودن، در دسترس بودن و استفاده آسان می تواند بعنوان روشی مؤثر و مناسب برای پیگیری آموزش های عرضه شده در بیماران استفاده گردد و با عنایت به تاثیر آموزش تلفنی بر بهبود رفتارهای خودمراقبتی بیماران در مراکز آموزشی و درمانی، بهتر است کارگاه های آموزشی برای پرستاران به منظور استفاده از روش های نوین آموزشی همچون پیگیری تلفنی برگزار شود».
این یافته ها که روشی ساده را برای بهبود وضعیت خودمراقبتی افراد گرفتار بیماری قلبی عرضه می دهند، در «مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی همدان انتشار یافته اند.
منبع:

1401/06/16
11:01:07
0.0 /5
414
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی