آجاک - acak آینده پژوهی

کشف فسیل قدیمی ترین دایناسور آفریقا در زیمبابوه

کشف فسیل قدیمی ترین دایناسور آفریقا در زیمبابوه

به گزارش آجاک، دیرینه شناسان موفق شدند بقایای قدیمی ترین دایناسور آفریقا را در زیمبابوه کشف کنند. اسکلت این دایناسور همه چیزخوار تقریبا کامل است و این برای اکتشافات بعدی دانشمندان اهمیت دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیز (phys)، دانشمندان در زیمبابوه بقایای قدیمی ترین دایناسور آفریقا را کشف کرده اند که حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش در زمین پرسه می زد.
براساس اظهارات تیم بین المللی دیرینه شناسان، قد این دایناسور که بیرساروس راتی (Mbiresaurus raathi) نام دارد، حدود یک متر بود و دم بلندی داشت. وزنش تا ۳۰ کیلوگرم بوده و روی دو پا می دوید و سر نسبتاً کوچکی داشت.
این دایناسور که احتمالا همه چیزخوار بوده، گیاهان، حیوانات کوچک و حشرات را می خورد و به گونه خزنده پاریختان (sauropodomorph) تعلق داشت؛ یعنی همان نسبی که بعداً شامل دایناسورهای گردن دراز بزرگ شد.
یک تیم از پژوهشگران اهل زیمبابوه، زامبیا و آمریکا، اسکلت این دایناسور را طی دو مأموریت اکتشافی در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ کشف کردند.
بقایای دایناسورهای متعلق به آن عصر، قبلاً فقط در آمریکای جنوبی و هند یافت شده بود.
دیرینه شناسان محاسبه کردند که وقتی همه قاره ها در یک توده خشکی به نام پانگه آ (کهن قاره) به هم متصل شدند، سایت زیمبابوه تقریبا در همان عرض جغرافیایی یافته های قبلی در آمریکای جنوبی امروزی قرار داشته است و سپس این مکان را برای حفاری انتخاب کردند.


دایناسور کشف شده به صورت شایان توجهی به برخی از دایناسورهای همان عصر شباهت دارد که در برزیل و آرژانتین کشف شده بودند؛ این مورد این احتمال را تقویت کرد که آمریکای جنوبی و آفریقا در اواخر دوره تریاس بخشی از خشکی پیوسته بودند.
وجه تسمیه این دایناسور کشف فسیل آن در بخش بیر (Mbire) در شمال شرقی زیمبابوه توسط باستان شناسی به نام مایکل رات (Michael Raath) است.
این کشف، دامنه ای را که دیرینه شناسان می دانستند دایناسورهای اولیه در آن زندگی می کردند، گسترش می دهد و بنابراین برای آنها اهمیت دارد؛ ضمن این که اسکلت بیرساروس تقریبا کامل است و برای یافته های آینده مفید خواهد بود.
نمونه های دیگری هم در این منطقه کشف شدند که همه در موزه تاریخ طبیعی زیمبابوه، در بولاوایو (Bulawayo)، دومین شهر بزرگ این کشور، نگهداری می شوند.
تیم پژوهشی حاصل یافته هایش را در مجله طبیعت (Nature) منتشر نموده است.


منبع:

1401/06/14
23:43:16
0.0 /5
307
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی