آجاک - acak آینده پژوهی
به همت پژوهشگران پژوهشگاه رویان محقق شد؛

بومی سازی محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب جنین انسانی

بومی سازی محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب جنین انسانی

به گزارش آجاک، مدیر اداره فناوری و راهبردی پژوهشی پژوهشگاه رویان از بومی سازی محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب تخمک و جنین انسانی آگاهی داد و اظهار داشت: این دستاورد مورد نیاز مراکز درمان ناباروری همه کشورها است.


دکتر مرضیه ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اضافه کرد: تمامی مراکز درمان ناباروری برای انجام فرآیندهای لقاح آزمایشگاهی نیازمند محیط های کشت مناسب مراحل مختلف هستند که همچون آنها محیط پر استفاده شستوشوی اسپرم و تخمک است.
وی با اعلان اینکه محصول محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد - ذوب تخمک و جنین انسانی در زمینه ناباروری استفاده می شود، اشاره کرد: این محصول در حقیقت هنگام «آی وی اف» و برای نگهداری گامت(سلول تخصص یافته تولید مثل) کاربرد دارد.
مدیر اداره فناوری و راهبردی پژوهشی پژوهشگاه رویان به تولید محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب تخمک و جنین انسانی در پژوهشگاه رویان با بهره گیری از فناوری اشاره نمود و تصریح کرد: در زمینه محصولات ناباروری مجبور بودیم برای نگه داری سلول جنسی نر و ماده یا تخمک از محصولات خارجی استفاده نمائیم که در حال حاضر این مواد در پژوهشگاه رویان با بهره گیری از فناوری ایجاد می شود.
ابراهیمی با اعلان اینکه این دستاورد کمک بسیاری به جلوگیری از خروج ارز از کشور کرده است، اضافه کرد: چونکه تمام مراکزی که در زمینه ناباروری فعال می باشند، از تجهیزات وارداتی با مقادیر بسیار بالای ارزبری استفاده و از سویی موادی که بدنبال تحریم ها وارد کشور می شود نیز از کیفیت آنچنانی برخوردار نیستند.


وی اشاره کرد: تولید محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب تخمک و جنین انسانی در پژوهشگاه رویان از کیفیت مناسبی برخوردارست و استفاده از این محصول نه فقط در پژوهشگاه رویان بلکه در اختیار سایر مراکز ناباوری ایران هم قرار گرفته است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان اشاره کرد: محصول محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد - ذوب تخمک و جنین انسانی امسال به ثبت مجوز تولید نهایی و معرفی به سبد محصولات مربوط به ناباروری رسیده است.
ابراهیمی اشاره کرد: چالش تحریم ما را به سمت بومی سازی این محصول سوق داد و موجب شد تعدادی از مواد مورد نیاز پژوهشگاه رویان را به همت پژوهشگران این پژوهشگاه طراحی و تولید نماییم و این محدود به ساخت محیط شستشوی گامت انسانی و محیط های انجماد-ذوب تخمک و جنین انسانی نمی گردد بلکه سایر محصولات مورد نیاز را نیز بومی سازی کرده ایم.
وی با یادآوری این که چالش های زیادی علاوه بر تحریم پیش رو مراکز تحقیقاتی است، افزود: چالش ها در زمینه ناباروری و تولید محصول بسیار زیاد است بطوریکه برای تولید محصولات نیازمند گرفتن مجوزها با پروسه طولانی هستیم.
مدیر اداره فناوری و راهبردی پژوهشی پژوهشگاه رویان گفت: در زمینه پزشکی مبالغ بالایی برای تولید و گرفتن مجوز محصول صرف می شود و نیازمند حمایت های مالی بیش از سوی دولت هستیم چونکه این پژوهشگاه توانمندی خودرا دراین زمینه ثابت کرده است.
به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا، در ایران بیش از ۸۰ مرکز درمان ناباروری در استانهای مختلف وجود دارد. همچون این مراکز می توان به چندین مرکز وابسته به جهاددانشگاهی شامل پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه ابن سینا، تبریز، اردبیل، اراک، اهواز، قم، کرمانشاه و مرکز در حال تاسیس بجنورد و خرم آباد اشاره نمود.
تمامی مراکز درمان ناباروری برای انجام فرآیندهای لقاح آزمایشگاهی نیازمند محیط های کشت مناسب مراحل مختلف هستند، همچون اینها محیط پر استفاده شستشوی اسپرم و تخمک است.
هدف اصلی بومی سازی تولید محیط کشت شستشو گامت انسانی و محیط انجماد-ذوب تخمک و جنین انسانی تامین نیاز مراکز درمان ناباروری کشور و منطقه است که علاوه بر رفع نیاز داخلی، منجر به جلوگیری از خروج سالانه حدود ۶ میلیون دلار ارز از کشور می شود. از سایر دستاوردهای اجرای این طرح فناورانه می توان به اشتغال زایی اشاره نمود.
در شرایط فعلی کشور (تحریم ها و افزایش قیمت ارز) خرید محیط های کشت به سختی به انجام می رسد و با نوسانات ارز گاهی قیمت این مواد بیش از ارزش واقعی آنها است. برای خرید هر نیم لیتر از این محیط کشت شستشو که برای ۲۰ سیکل درمان ناباروری قابل استفاده می باشد، حدود ۸۰ دلار هزینه می شود. با محاسباتی که در وضعیت فعلی کشور (نوسان قیمت ارز) انجام شده بنظر می رسد پژوهشگاه رویان قادر می باشد محیط شستشوی گامت را با ۵۰ درصد قیمت فعلی محیط وارداتی، تولید نماید.
همین طور در این مراکز بمنظور جلوگیری از تکرار سیکل تخمک گیری در بیمارانی که روز انتقال جنین، جنین مناسب مازاد بر انتقال وجود دارد پروسه انجاد جنین سفارش می شود. گاهی بنا به دلایلی تیم درمان مجاز به انتقال جنین در سیکل جاری نیستند و در چنین شرایطی تمامی جنین ها جهت استفاده در ماه های بعد باید ذخیره شوند.
در سالهای اخیر با پیشرفت درمان های انواع سرطان ها امید به زندگی در افراد بالا رفته و از آنجا که این درمان ها می تواند منجر به ناباروری شود، حفظ باروری در زنان پیش از درمان های رادیکال بوسیله نگهداری تخمک آنها بهترین راه کار است. ساده ترین روش برای نگهداری جنین و تخمک استفاده از روش انجماد Vitrification یا انجماد شیشه ای است.
در حال حاضر برای خرید هر کیت محیط انجماد (قابل استفاده برای ۵ سیکل) به طور متوسط مبلغ ۱۰ میلیون ریال و برای خرید هر کیت ذوب نیز همین مبلغ به نمایندگان شرکت های تولید کننده خارجی پرداخت می شود. از طرف دیگر، هر مرکز موفق درمان ناباروری در کشور به شکلی تعریف می شود که روزانه حدود ۳ تا ۵ سیکل IVF داشته باشد.
باتوجه به وجود ۸۰ مرکز دولتی و غیردولتی درمان ناباروری در کشور، همین طور با در نظر گرفتن این که به ازای هر پنج بیمار در روز یک جفت کیت به مبلغ ۲۰ میلیون ریال مصرف می شود، در نظر میگیریم روزانه حدود ۵۰ کیت به مبلغ یک میلیاردریال معادل ۲۲ میلیاردریال ماهانه مورد استفاده قرار می گیرد و درنهایت سالانه معادل مبلغ ۲۶۴ میلیاردریال در این مراکز جهت خرید کیت های انجماد و ذوب، خروج ارز از کشور اتفاق می افتد.
با محاسباتی که در وضعیت فعلی کشور (نوسان قیمت ارز) انجام شده پژوهشگاه رویان قادر می باشد محیط انجماد-ذوب را با ۳۰ درصد قیمت فعلی محیط وارداتی، تولید نماید.
منبع:

1401/06/13
23:25:33
0.0 /5
425
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی