آجاک - acak آینده پژوهی
با ابلاغ آیین نامه حمایت از تولید، دانش بنیان در حوزه علوم

کشاورزی فناورانه مأموریت وزارت علوم در پشتیبانی از تولید دانش بنیان

کشاورزی فناورانه مأموریت وزارت علوم در پشتیبانی از تولید دانش بنیان

به گزارش آجاک، یکی از مهم ترین مواد آئین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه های در رابطه با وزارت علوم، ماده ۳ این آیین است؛ آنجایی که وزارت کشاورزی موظف شده است با همکاری وزارت علوم نسبت به ایجاد دهکده و مزارع فناورانه، مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز رشد تخصصی در زمینه کشاورزی هوشمند اقدام نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ۱۹ مردادماه سال جاری بود که هیات وزیران در جهت تحقق فرمان سال مقام معظم رهبری در خصوص «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین»، آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه های در رابطه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را تصویب کرد.
توسعه، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی فرهنگ دانش بنیانی در کشور؛ تجاری سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، مأموریت گرایی و هدایت ظرفیت های فناورانه در جهت رفع نیازها و حل مسائل کشور، تدوین نظام ملی نوآوری، هدایت، ساماندهی، حمایت و تأمین مالی پژوهش و تحول و نوآوری در نظام آموزش عالی، همچون مهم ترین اهداف آئین نامه یاد شده است.
در ادامه هم پنجم شهریورماه جاری معاون اول رئیس جمهور آئین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه های در رابطه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای اجرا، به دستگاههای ذیربط ابلاغ نمود.
مروری بر مواد ۳۹ گانه این آیین نامه مبین آن است که برخی از وزارت خانه ها و سازمان ها همچون وزارت خانه ها و دستگاه ها همچون وزارت خانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، امورخارجه، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، نفت، نیرو، ارتباطات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، دادگستری و همینطور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان های برنامه و بودجه، اداری و استخدامی، ثبت و اسناد و اتاق بازرگانی برای همکاری با وزارت علوم در پیشبرد هرچه بهتر این مأموریت تصریح شده است.
اما شاید یکی از مهم ترین مواد آئین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه های در رابطه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ماده ۳ این آئین نامه باشد.
ماده ای که بر مبنای آن وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری وزارت علوم نسبت به ایجاد دهکده فناوری و نوآوری، مزرعه فناوری و نوآوری، مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز رشد تخصصی در زمینه کشاورزی هوشمند و رقومی (دیجیتال) اقدام نماید.
بهمن ماه ۱۴۰۰ بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی «دانش بنیان و فناورانه کردن کشاورزی» را ضروری دانستند و افزودند: کشت گلخانه ای قابل توجه است اما با آن نمی توان کشور را اداره کرد و با عنایت به زمین، خاک و آب موجود در کشور، باید با دانش بنیان کردن کشاورزی و یافتن الگوی مصرف بهینه، از نابودی خاک و هدررفت آب جلوگیری و صرفه جویی در آب را به صورت جدی دنبال کرد.
همچنین بر طبق این آیین نامه وزارت علوم موظف است با همکاری دستگاههای اجرایی و با توسعه مراکز کارآفرینی و نوآوری، مدارس اشتغال، مراکز رشد، پردیس های فناوری و نوآوری و پارک های علم و فناوری در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی به نحوی برنامه ریزی کند که تا آخر سال ۱۴۰۱ رشد برخی شاخصهای این حوزه محقق شود.
رشد ۱۰ درصدی تعداد مراکز کارآفرینی، رشد ۱۰ درصدی تعداد مراکز رشد واحدهای فناور از ۲۲۶ به ۲۴۸ واحد، تعداد پردیس های علم و فناوری از دو به ۱۰ پردیس، تعداد پارک های علم و فناوری و پردس های فناوری و نوآوری خصوصی از ۲ به پنج پارک، رشد ۱۸ درصدی تعداد شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فنوری و مراکز رشد از ۱۷۰۰ مرکز به ۲ هزار مرکز، رشد ۱۰ درصدی تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری از ۱۰۸۰۰ به ۱۱ هزار و ۸۸۰ واحد، رشد ۱۵ درصدی تعداد اشتغال بوجود آمده در مراکز کارآفرینی و نوآوری، مراکز رشد، پردیس های علم و فناوری و پارک های علم و فناوری از ۹۰ هزار نفر به ۱۰۳ هزار و ۵۰۰ نفر، رشد ۱۵ درصدی واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری، پردیس های علم و فناوری و مراکز رشد و همینطور رشد ۱۰ درصدی صادرات واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری، پردیس های علم و فناوری و مراکز رشد از ۸۰ میلیون دلار به ۸۸ میلیون دلار همچون این شاخصهای اعلام شده است.
دانشگاه های پیام نور، علمی و کاربردی و فنی و حرفه ای هم طبق این آیین نامه مجاز به اختصاص بخشی از فضاهای فیزیکی خود جهت ایجاد مراکز تعداد مراکز کارآفرینی، مراکز رشد واحدهای فناور، پردیس های علم و فناوری هستند.
همچنین وزارت علوم موظف است زمینه ایجاد و راه اندازی پردیس های فناوری و نوآوری با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکتهای تابع در استانهای مختلف کشور را فراهم آورد.
اما بر مبنای ماده ۶ این آئین نامه هم وزارت راه و شهرسازی موظف است در قالب قوانین و مقررات نسبت به اختصاص اراضی شناسایی شده توسط وزارت علوم جهت گسترش زیرساخت های فیزیکی پارک های علم و فناوری اقدام نماید.
همچنین وزارت علوم موظف است در جهت تقویت دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری و با همکاری وزارت امور خارجه، معاونت علمی و فناوری، اتاق بازرگانی ایران زمینه های لازم برای ایجاد و راه اندازی پردیس های بین المللی فناوری و نوآوری و پارک های برون مرزی در خارج از کشور را در قالب کارهای دانشگاه ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری فراهم آورد.


منبع:

1401/06/10
10:26:09
0.0 /5
427
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱